Причини поради кои не можете да доживеете оргазам при секс

Понекогаш постигнувањето оргазам изгледа како вистински предизвик. Секако дека и самиот секс пружа задоволство и можеби нема врска што повремено не го доживувате врвот, но ако тоа се претвори во трајна состојба, тогаш недоживувањето оргазам може да биде прилично фрустрирачко. Тоа е како некаков таен и ексклузивен клуб во кој сите други уживаат, а вие никако да влезете. Иако медицинските проблеми како проблеми со работата на срцето кои предизвикуваат слаб проток на крв кон вагината и клиторисот можат да го отежнат постигнувањето оргазам, сепак тоа е навистина ретко.

Меѓутоа постојат и многу чести причини кои ве спречуваат да доживеете оргазам, а ова се дел од нив:

1. Недоволна стимулација на клиторисот

Во претставата на оргазмот, најчесто клиторисот е главна ѕвезда. Околу 70% од жените оргазмот го постигнуваат преку директна стимулација на клиторисот, а не преку вагинална пенетрација. Тоа значи дека ако никогаш не сте доживеале вагинален оргазам, не сте сами, а можно е и да ви недостига директна стимулација на клиторисот.

Пробајте го овој трик – за време на сексот допирајте се сами или тоа нека го направи вашиот партнер. Уште поедноставна опција е во рутинскиот секс да вклучите и секс играчки, како што е вибраторот.

2. Преголема стимулација на клиторисот

Од друга страна, можно е понекогаш вашата најосетлива точка на телото да бара помалку внимание. Тоа не е ни чудно бидејќи клиторисот има дури 8.000 нервни завршетоци. Ако имате многу осетлив клиторис, прекријте го со мека или свилена ткаенина пред да почнете да се допирате или замолете го партнерот да биде понежен за време на стимулацијата.

3. Хормонско нарушување

Ова може да се случи ако консумирате контрацепциони пилули, што е всушност ужасно затоа што ги користите за да можете да уживате во сексот. Пилулата спречува овулација со менување на нивото на естроген, прогестерон и тестостерон.

Тие промени може негативно да влијаат на либидото поради што ќе имате намалена желба за секс или проблем со постигнување оргазам. За овој проблем поразговарајте со вашиот гинеколог и консултирајте се за други можности на контрацепција.

Хормонското нарушување може да предизвика и премногу стрес, но и перименопауза, која може да се јави во доцните 30-ти или 40-ти години кога телото се подготвува за менопауза. Во овој случај, повторно се работи за нарушување на естрогенот, прогестеронот и тестостеронот кои може да го намалат сексуалното задоволство и можноста за постигнување оргазам. И во овој случај консултирајте се со гинеколог кој може да ви помогне да го решите овој проблем.

4. Немате концентрација

Тешко е да доживеете оргазам ако за време на сексот размислувате на други работи – што сѐ мора да направите утре, дали ги завршивте сите работни обврски, што да подготвите за ручек утре… Концентрираноста на сексот и на уживањето кое го доживувате е клучен дел од постигнувањето оргазам, особено кај жената каде мозокот е главен орган за постигнување оргазам.

На цела среќа, решението на овој проблем е прилично едноставен – фокусирајте се на тоа што го правите и колку добро се чувствувате додека водите љубов со партнерот. Бидете присутни со мислите и обидете се максимално да се забавувате – така можеби ќе го доживеете најдобриот оргазам во вашиот живот.

5. Се борите со анксиозност, голем стрес или депресија

Сите овие психички состојби можат да влијаат врз доживувањето оргазам, особено ако пиете лекови за нешто од наведеното. Серотонинот, допаминот и норепинефринот се вклучени во реакцијата на телото на сексуално надразнување и доживување оргазам, но тие исто така се под влијание на лековите за анксиозност и депресија.

Дури и ако не пиете лекови, треба да пробате да работите на опуштање и на решавање на овие проблеми. И не се срамете да се консултирате со доктор. Жените треба да уживаат во сексот, токму затоа постојат експерти кон кои може да упатите секакво прашање без чувство на срам.

Матурантките се „тепаат“ која да е посекси и поразголена, апсолвентките не се замараат!

Животот е полн со предизвици на секое поле, но секој предизвик носи и свои успеси или пак неуспеси. Заклучно, секој период од животот е карактеристичен сам за себе.

Наголемо периодов се прославуваат апсолвентските и матурските вечери, кој за каде е , но дали и така секој се чувствува. Се поголем е трендот да се следат познатите личности особено кога се работи за фризура, шминка и тоалета на матурска или апсолвентска вечер.

Апсолвентките како и да не посветуваат многу внимание на тој чин. Некои знаат да речат дека тоа е само формално, дипломирањето е многу повеќе. За разлика од нив матурантките борба водат меѓу себе која да биде посекси, поразголена и подоминантна од останатите. Годиниве, некои матурантки бараат фустан и надвор од Македонија, не за да се бидат единствени, туку со денови и недели да раскажуваат дека од Солун биле по тоалета, колку пати го купиле.

Со месеци однапред резервираат термини каде да одат на фризер и козметичар, а не размислувајќи дека не постигнале никаков знаечен животен резултат. Но покрај матурантките, нивните родители се уште по загреани. Од каде да се купи подарок за партнерот, колкав простор да се изнајми за матурската прослава и уште што ли не.

Сума сумарум, и матурантки и апсолвентки како припаднички на понежниот пол се расфрлаат по облека, шминка и фризура, не работеле тие за парите нели?

Сепак, матурантите и апсолвентите се поскромни, чевли, панталони, кошула и сако и тоа е тоа. До душа не можеш да направиш разлика меѓу машките кој е апсолвент, а кој матурант, но важо тие убаво си поминале.

Заклучокот едноставен, матурантките се „тепаат“ која да е посекси и поразголена, апсолвентките не се замараат!

Превземање на содржините од порталот Exclusive.mk во целост или делови, не е дозволено освен со писмена дозвола од Еxclusive.mk во спротивно секое неовластено копирање ќе се фактурира согласно ценовникот на нашата редакција.

Мелита во чекор со технологијата: На Инстаграм се пофали со новиот телефон (фото)

Мелита Ракичевиќ како и секогаш, па така и сега, во чекор со модата и технологијата. Таа го има најновиот Самсунг. Дали сама си го купи или сепак е подарок, наскоро дознаваме.

Си ја предвиде смртта: Пораката која ја остави ќе ве остави без здив! (фото)

БиХ синоќа ја потресе веста за сообраќајната несреќа кај Градачац во која загинаа Ајша Курбашиќ и нејзината ќерка Ирмела.

Ајша како да ја претчувствувала несреќата што ја засилува тагата поради нејзината трагична смрт. Имено, таа на Фејсбук остави порака само неколку дена пред фаталниот судар. Се прости, иако тогаш сосема сигурно не знаела каква судбина ја чека.

„Еднаш кога ќе умрам...Немојте да се натпреварувате кој повеќе ќе ме сака....И немојте да ги говорите оние тажни зборови...Дека би сакала да сум тука, барем уште еднаш да ме видите...Човек се сака додека е жив. Кога ќе умре, не му треба љубов, ниту било кој збор, напиша таа.

Да потсетиме, несреќата се случи на релација Орманциа - Градачац во местото Вучковци. Во возилото се наоѓале шест лица, а тргнале на прослава на матурата на Ирмела.

Најчитани

Твитови