Тибетски хороскоп ви открива како да го пронајдете својот пат кон внатрешен мир и среќа

Овен

Личностите родени во знакот Овен живеат брзо и ретко успеваат да земат здив и да ги забележат малите работи во животот. Токму поради ова тие може да страдаат, освен ако не се одмораат од училиште или работа. Овие личности имаат многу енергија која ја носат со себе во текот на неделата, но кога ќе им се истроши, тие чувствуваат како да ги изневериле другите. Вие сакате сѐ со сета ваша сила, но понекогаш морате да го намалите темпото. Затоа, добро би било да искористите барем еден слободен ден преку неделата и да ја вратите својата енергија.

Бик

Овие личности имаат силна работна етика и сакаат сѐ да завршат навреме. Тешко се соочуваат со неуспехот и наместо да го гледаат како шанса за напредок, тие го сметаат тоа како нивна неспособност. Не сакаат да се мешаат во чувствата на другите, ниту пак да ги повредуваат. Вие треба да бидете малку попустливи кон себе и да не дозволите да ве вознемируваат дури и најмалите работи. Исто така не заборавајте дека немате контрола врз тоа како другите ќе реагираат на вашите зборови, туку само можете да ја контролирате ситуацијата.

Близнаци

Овие личности се многу динамични и комплексни и брзо го менуваат своето мислење. Тие секогаш размислуваат, што може да ги доведе до стресна ситуација. Уживаат во добар разговор, имаат ведар дух, сакаат да водат забавен живот и да бидат со други личности кои имаат иста енергија. Вашиот ум може да ви предизвика стрес, па затоа треба да бидете активни за да се ослободите од него. Вие сте многу социјална личност и ви одговараат секакви активности.

Рак

Овие личности често не се разбрани од страна на другите, лесно може да бидат повредени, па затоа честопати се повлекуваат во себе, наместо да ги искажат своите чувства. Тие сакаат да се чувствуваат безбедно, дури и кога не се, па тогаш се создава стрес кој, откако ќе се преполни, ги открива вистинските чувства. Наместо да им пружите сигурност на другите, пружете си себеси. Практикувајте да медитирате и да го правите она што го сакате. Споделете ја својата мајчинска енергија со другите, така што можете да волонтирате или да помагате на кој било друг начин.

Лав

Лавовите сакаат да имаат контрола над сите нешта во животот и не им се допаѓа кога не знаат како ќе се одвиваат работите. Тие сакаат да бидат во центарот на вниманието и да бидат лидери во сѐ, без разлика дали станува збор за деловниот или приватниот живот. Вие треба да научите како да ги оставите работите да се одвиваат самите, наместо да сакате да преземате водство во секој аспект на животот. Во ред е да барате од другите да ве сакаат и да ве почитуваат, но морате и вие да дадете нешто за возврат.

Девица

Личностите родени во знакот Девица размислуваат на логичен начин и се трудат да го направат најисполнет секој аспект од нивниот живот. Без да имаат некој план, тие се наоѓаат под стрес. Понекогаш се многу критички настроени кон себе и уживаат во професија кој бара огромно внимание. Тие ги решаваат проблемите со леснотија и им помагаат на другите. Меѓутоа, тешко е да се најдат корените на нивните проблеми. Запишувајте ги своите мисли на хартија, без притоа да треба да се проучувате себеси и другите.

Вага

Овие личности се под стрес кога другите не се однесуваат правилно кон нив. Тие мразат конфликти и со саати ќе размислуваат кој е повреден во ситуацијата и како треба да се реши проблемот. Вагите се знак на рамнотежа, па не сакаат нешто да остане нерешено или да им излезе од контрола. Тие се одлични во создавање хармонија и другите личности уживаат покрај нив. Вагите се однесуваат добро кон останатите, но тоа не секогаш им е вратено со иста мера. Затоа, ако некој ве нервира, вратете му во мала доза, но тоа нека ви биде умешно смислено. Вашиот карактер ќе ве заштити од понатамошни конфликти.

Скорпија

Скорпиите, како и Раковите, се чувствителни и ги кријат своите чувства во себе. Уживаат во својата приватност и вообичаено не сакаат да бидат опкружени со гласни или непријатни луѓе. Тие може долго време да го паметат злото и да се одмаздуваат. Затоа, бидете отворени ако нешто ви пречи и не дозволувајте другите толку да ви навлезат под кожа.

Стрелец

Стрелците мора постојано да бидат во движење, доколку сакаат да пронајдат мир. Тие не сакаат другите да им зборуваат што треба да прават и чувствуваат стрес кога мораат да ги следат правилата кои ги одредуваат другите. Тие се многу нестрпливи, импулсивни и не сакаат ситуации во кои мораат да се однесуваат „правилно“ или пак по нечии туѓи стандарди. Вие морате често да бидете надвор и во движење, со цел да не се чувствувате ограничено.

Јарец

Личностите родени во знакот Јарец имаат големи очекување од себе. Тие понекогаш работат премногу, при што не обрнуваат внимание на своите потреби. Сакаат да им кажуваат на другите што да прават и честопати им се мешаат во нивниот живот. Исто како и Лавовите, така и Јарците мора да бидат под контрола. Меѓутоа, животот не се одвива секогаш по планираното и треба да запаметите дека понекогаш треба и да се опуштите. Не сфаќајте ја работата премногу сериозно, туку дозволете си малку и да се забавувате.

Водолија

Овие личности се духовити, инвентивни и авантуристички. Тие не живеат по туѓите правила, затоа што тоа може да ги повреди. Полни се со возбудувања и секогаш покажуваат дека уживаат во што и да прават. Меѓутоа, овие личности понекогаш се и емотивно нестабилни, не сакаат кога некој ќе им каже дека не се во право и не им дозволуваат на емоциите да им го попречат патот. Запаметете дека не е сѐ онака како што вие си имате замислено, па подобро е да оставите работите да се развиваат сами по себе.

Риби

Рибите се многу таинствени, креативни и не сакаат да бидат во центарот на вниманието. Чувството дека се прикажуваат пред другите им предизвикува стрес и чувствуваат негативна енергија кога некој им го нарушува мирот. Сакаат тивка атмосфера и срамежливи се пред другите луѓе. Треба да одвоите повеќе време за себе и да научите како да се заштитите од негативната енергија.

Се будите во 3 часот - еве што се обидува вашето тело да ви каже

Телото е неверојатен механизам. Во него за време на спиење се случуваат бројни хемиски реакции и промени кои многумина се поврзани со работите кои ги работиме во текот на денот.

Ако навечер се будуите во исто време или пак не можете да заспиете , ова е вистинската причина за состојбата на вашето тело.

Ако се будите меѓу 23:00 и 01:00 часот 

Ова време е поврзно со жолчниот канал. Овој орган ги разградува маснотиите кои сте ги внесле во организмот во текот на денот.  Будењето во ова време значи дека јадете претшка и премасна храна и дека е време да го промените начинот на исхраната. 

Исто така будењето  во ова време може да значи и дека во себе задржувате негативни емоции проследено со гнев кон себе или кон други. Вашите или туѓите грешки ве држи будни.

Ако се будите меѓу 01:00 и 03:00 часот 

Во ова време телото го  освежува црниот дроб кој е чистач на нашиот организам.

Будењето во оваа доба може да значи дека на вас црниот дроб ви е преоптеретен и поради тоа работи засилено. Телото вас ве предупредува да ја промените исхраната и да намалите со алкохолот. 

Исто така будењето во ова време поврзано е и со негативни емоции како што е лутината, гневот и вина поради што тешко можете да се опуштите. 

Ако се будите межу 03:00 и 05:00 часот 

Во оваа доба од денот е поврзано со белите дробови кои содржат кислород кои телото го одготвуваат за нов ден. Во тоа време белите дробови се чистат. Ако се будите меѓу три и пет во ноќт, тоа може да биде знак дека вашите бели дробови се преоптеретени со загаден воздух или цигара, но и од тешка храна. 

Исто така будењето во ова време  е поврзано со чуството на тага  и жалење кое можеби ви се случило нешто негативно или депресивно кое не сте успеале во целост да го решите или прифатите. 

Ако се будите меѓу 05:00 и 07:00 часот

Ова време е поврзано со дебелото црево кое тогаш се чисти и обновува. Овој процес е многу важен за целиот организам, а будењето во ова време може да значи дека телото е дехидрирано и дека му недостасува вода. 

Кога станува збор за емоциите , будењето во 5 и 7 наутро е поврзано нетрпеливоста, празнината и несигурноста. Исто така, тоа може да значи дека во животот ви недостасува  промена. 

Швалерски хороскоп: Овие три знаци ќе ве изневерат без око да им трепне!

Секако дека и меѓу припадниците на овие хороскопски знаци има и верни, но тие се исклучоци што само го потврдуваат правилото дека овие три знаци се најголемите прељубници во Зодијакот.

Близнаци

Тие не планираат неверство, но со задоволство изневеруваат. Ако се посомневаат во верноста на саканата личност, простуваат, бидејќи ни самите не се нешто подобри. На мажите Близнаци,неверството едноставно им се случува, а доколку се случи нивната партнерка да дознае за тоа, ја убедуваат дека не е онака како што изгледа. Близнаците не се злопамтила, живеат во сегашноста, а нивната девиза е „земи се’ што ти пружа животот“.

Стрелец

Неверен по природа, дури и кога се обидува да биде верен, едноставно му доаѓаат такви ситуации и тој не може да му одолее на љубовниот предизвик. Затоа обично има барем неколку значајни врски или бракови, а ако остане во еден брак, не е верен, освен ако не се ожени во 40-тите. За разлика од жената Стрелец, која повеќе сака сурова вистина отколку најслатка лага (и затоа не ја плаши неверството), мажот роден во овој знак неверството на партнерката знае да го прости, бидејќи е свесен дека на некој начин и го заслужил.

Водолија

Водолијата сака да им држи лекции на другите, особено од морален тип, но и сама ги крши, бидејќи кому ќе му овозможи задоволство, ако не себеси?! На мажот Водолија му импонира да го бие глас на заводник во друштвото, но не забележува дека тоаи’ пречи на партнерката. Иако е неверен, мажот Водолија инсистира на фер-игра, па затоа тешко простува, бидејќи не може да поверува дека за неговата партнерка постои некој друг кој е поинтересен од него. Бидејќи од себе ги одбива сите што му се верни, мажот Водолија обично завршува покрај жена што ќе му биде се’ друго, само не и – верна.

Исповед на една жена: Како изгледа љубовта после 5 години?

„Пеперутките во стомак“ денес се сметаат за класичен симптом на заљубеност. Меѓутоа, многумина луѓе се разочаруваат кога ќе сфатат дека во долгите врски се губат тие пеперутки.

Инспирирана од тоа, една жена одлучила да сподели како изгледа нејзината врска после 5 години. Во својата порака, таа совршено опишува како заедничкиот живот ја трансформира љубовта.

Ние во целост ви ја пренесуваме нејзината порака:

„Речиси 5 години сум во врска. На социјалните мрежи секој ден гледам статуси за тоа дека да бидеш со човекот на твојот живот значи дека ќе имаш пеперутки во стомакот и тоа цело време. Многумина веруваат дека љубовта е вистинска само ако срцето забрзано ни чука кога човекот кој го сакаме ќе влезе во просторијата, ако секоја вечер се гушкате и цело време сте испреплетени во кревет и секоја вечер заспивате во прегратка.

Можам да ви речам дека воопшто не е така. Барем не за мене...

Кога ќе почнете да живеете заедно, пеперутките исчезнуваат. Срцето повеќе не би чука забрзано кога ќе го видите. Наместо тоа, сѐ се смирува. Кога сте во истата просторија со него, се чувствувате смирено и сигурно. Кога со него се милувате, вашето срце чука бавно, а звукот на неговото дишење ви дава утега и ве заспива. Повеќе не се наоѓате на емотивниот ролеркостер, туку се наоѓате дома.

Повеќе не спиете прегрнати и испреплетени. Наместо тоа, удобно спиете еден покрај друг, многу често и завртени на спротивни страни. Сепак, секоја вечер се фаќате себе како се сместувате во близина на неговата рака или му ја милувате косата додека спие. Има ноќи кога мојот заспан дечко додека спие ја става раката на мојата страна од креветот или само ме повлекува кон него како дете кога ја повлекува својата омилена играчка. Јас сега сум негова утеха, сигурност и мир.

Во раната зора, кога целиот свет е уморен и спие, јас се вгнездувам во неговите гради, го чувствувам неговиот мирис и повторно потонувам во сон.

Бакнежите не се повеќе страстни и романтични како некогаш. Но, сега се почести. Тука се ладните бакнежи од сладолед, лепливите бакнежи од мармалад. Тука се и „одам на работа“ бакнежите и „само уште еден пред одење“ бакнежи. Тука се и посапните утрински бакнежи кои ве будат подобро од кој било аларм. Има ли поубав начин да се започне денот од усни на усни?

Тука се и бакнежите за добра ноќ, бакнежите кои велат „мило ми е што баш тебе те бакнувам, а не некоја друга/некој друг“ или „колку си ти прекрасен човек“. Тука се и кратките бакнежи.

Кога се околу нас е забрзано и гласно, се потпираме еден на друг, се бараме, се пронаоѓаме еден со друг. Кога наместо да ја цените својата слобода и нему да ја дадете неговата слобода и простор, вие заедно сте слободни еден со друг и најубаво е кога ќе се стуткате еден до друг и кога со прегратка ќе го премостите просторот кој ве раздвојува.

Повеќе не си праќате пораки во кои изјавувате или потврдувате љубов на секои 30 минути. Љубовта сега се подразбира. Од романтични изливи на љубов сега сте напредувале на ниво на внатрешни шеги поврзани со заедничкиот живот кој го градите. Во јавност разменувате погледи на чудење, негодување, воодушевување – го имате вашиот мал свет наспроти оној надворешниот.

Врската не е бајка. Ниту пак огномет и панаѓур. Престанува да биде таква по некое време.

Наместо тоа, врската е тивкот ритам на љубов и грижа. Таа не е оган која гори во твојата душа, туку тивок пламен кој те грее додека удобно сместен тонеш во сон.

И јас го сакам тоа.

Најчитани

Твитови