Мандатарот во потрага за владин партнер

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди.

Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други партии за да овозможи мнозинство во парламентот кој би му изгласал влада, а најлесно до тоа би стигнал доколку коалицира со досегашниот владин партнер, албанската партија Демократска унија за интеграција.

Според најавите досега, а и самата програма што ја испорача лидерот на ДУИ; Али Ахмети во изборната кампања, а и реално послабите резултати на најголемата албанска партија во Македонија, на овие избори, дел од членовите, а и избраните пратеници од ДУИ се противат на коалиција со Груевски. Тука е и платформата на албанските партии објавена во саботата, со која се залагаат за повеќе албански прашања, без остварување на кои нема да се нафатат на коалиција.

Од ДУИ велат дека чекаат покана за почеток на преговори со Груевски, на кои ќе излезат со платформата. Тврдат дека во неа нема барања кои до сега, во некој момент, не биле актуализирани.

Билал Касами од Беса и Зијадин Села од Алијансата на Албанците, кои заедно освоија осум пратенички места, уште за време на кампањата велеа дека со Груевски и со осомничени политичари не преговараат. Сепак, како дека од платформата која ја поддржуваат, бараат таа да мора да се исполни. Додаваат дека тоа не може да го оствари влада предводена од човек кој што е главен осомничен во Специјалното јавно обвинителство и човек на кој политиките му биле антиалбански.

Од Алијансата за Албанците, велат дека влада со Груевски не доаѓа во предвид, на истиот став е и Беса, од каде додаваат дека нема да влезат во комбинација со никој што е „клинент на Катица Јанева и се сомничи за повеќе кривични дела“, а такви имало и во ВМРО-ДПМНЕ и во ДУИ.

Пред да го добие мандатот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за „Дневник“ и самиот порача дека ќе се обиде да формира влада но не по секоја цена.

Според сите најави до сега, најлесно е да се состави влада во комбинација со ДУИ, затоа што Груевски има 51 пратеник во собранието, а со десетте на ДУИ, се добива слабото, но посакувано мнозинство од 61 пратеник во парламентот. Истата бројка се добива и со коалиција со останатите албански партии кои влегоа во парламентот, но за тоа едноставно нема шанси според нивните најави дека нема да коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ, како што велат од Беса и од Алијанса на Албанците, а ДПА пак, која освои два мандата, не влезе дури ни на конститутивната седница во парламентот, а не пак да влезе во некаква комбинаторика.

Постои можност, како што најави самиот Груевски во интервјуто, да не состави влада, по што Уставот, според експертите и не е баш најјасен, како треба да се постапува, но искуството вели дека тоа се случило и во 1992 година, кога Петар Гошев го вратил мандатот, па тој му бил доделен на лидерот на партијата која имала втор најголем број гласови на изборите. Во тој случај, Зоран Заев од СДСМ би го добил мандатот за составување влада. Албанските партии, особено Беда и Алијанса на Албанците, се порасположени за коалиција со него, но и тоа мнозинство во парламентот би било слабо.
Заради сите овие можности, се предвидува ногу брзо да се одржат избори повторно, кои би дале постабилна влада. Останува да почекаме во следните 20 дена да видиме како ќе се одвиваат работите, а политиката не познава граници кога станува збор за седнување во функционерска фотелја.

Стартуваше полагањето на државна матура

Со испитот по мајчин јазик и литература, 16. 466 ученици го  започна полагањето на државна матура во средните училишта низ Македонија. Татјана Стојанова – Дуева директорка во средното  училиште „Јосип Броз Тито“ вели дека сите правила и прописи за полагањето на државната матура се запазени, но дека  не се согласува со реакцијата на дел од матурантите кои што велат дека се против  полагање државна матура.

„Јас не би се согласила со фактот дека учениците реагираат на самиот чин на испитот на државна матура, зошто повеќе години се спроведува Учениците имаа подолг временски период да се подготват за овој испит, не гледам причина да постои стрес и ги разбирам, бидејќи се сепакученици и тоа е испит на зрелост. Мора да се охрабрат и да го поминат“ - вели Татјана Стојанова Дуева  - директорката на гимназијата "Јосип Броз Тито"- Скопје.

Средношколците со поделени мислења, за едни  државната матура е модел со кој се оценува  квалитетот и вложениот труд, додека  други сметаат дека матурата треба да се укине затоа што е систем со кои не може да се процени вистинското стекнато знаење.

Концепцијата за матура и за завршен испит во средното образование во земјава е усвоена со решение на поранешниот министер за образование и наука, Азис Положани.

Веќе 8 години како матурантите во Македонија полагаат државна матура. Истата во два наврати претрпе низа промени и надополнувања. Во повеќе случаи низ текот на изминатите неколку години. Учениците протестираа против одлуката на Министерството за образование и наука да се полага државна матура. Вкупно 17 800 матуранти полагаа пробна матура во 2008 година.

Покрај државната матура,  воведено е  и екстерното тестирање, реформа воведена пред 6 години која ја следат низа контроверзии. Од МОФ велат дека по итно треба да се прекине екстерното  тестирање. Над дваесет и пет илјади граѓани ја поддржаа нивната петицијата со која од надлежните институции  бараа  екстерно тестирање да се прогласи за пробно.

„Во екстерното тестирање вистински не е поставено кои се параметрите и која е целта, односно не се мери квалитетот на образованието, наставните програми и какво влијание има врз учесниците.“ - вели Теодора Столевска – Младински образовен форум.

СДСМ поднесе иницијатива до парламентот за укинување на екстерното тестирање по скратена постапка. Но, неизвесно е тоа дали ќе се случи, бидејќи се уште  не е формирана влада. Пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев вели дека е неизвесно дали оваа година ќе се укине екстерното и поради тоа апелираше до партиите од мнозинството да се донесат потребните измени.

„Поради суштината на екстерното, голо меморирање на факти, кое учениците понатаму не можат никако да го искористат, сметаме дека веднаш треба да се укине овој концепт. Ние поднесовме брање да се укине ектерното во Собранието по скратена постапка, но за да се успее да се стигне до петти јуни, односно до првиот ден на полагање на тестирањето, мора да добиеме поддршка од сите политички субјекти.“ - вели Стефан Богоев, СДСМ

Неодамна министерот за образование и наука Пиштар Љутфиу ја потврди информацијата дека сепак ќе има екстерно тестирање на крајот од оваа учебна година, бидејќи, како што вели, законите не може да се менуваат преку ноќ а учениците да започнат со подготовки за полагање. 

За да се укине екстерното тестирање треба да се сменат законите за основно и средно образование како и Законот за наставници. Владата треба да донесе нови измени и да му ги предложи на Собранието. Откако Собранието ќе ги усвои измените, новите законски решенија треба да бидат објавени во Службен весник за да стапат во сила. 

Психолозите: Зошто мажите сакаат анален секс?

Ретко кој маж не сонува за анален секс со својата партнерка, а откриваме и зошто.

Во мислите на повеќето мажи, аналниот секс е најслаткиот можен зачин за сексуалниот живот, велат психолозите. Всушност, тие во еден научен истражувачки труд се позанимавале со прашањето зошто мажите толку многу сакаат анален секс, и резултатите се пет главни причини.

1. Аналниот секс е сосема поинакво искуство од вагиналниот секс, а љубопитството си го прави своето. 

2. Аналниот секс е новиот егзотичен начин да го зачините сексуалниот живот. Нема да ви дојде до анален секс кога тој би бил највообичаената работа која ја практикуваат сите двојки во светот, на редовна база. Но токму поради тоа што аналиниот секс не е на менито, кога еднаш ќе се појави како специјална понуда мажите го посакуваат токму тоа. 

3. Иако не е нешто чудно, аналниот секс се уште е табу. Не е толку шокантен како порано, но уште е табу тема поради тоа што е невообичаен. А поради тоа што делува и малку "непослушно" веднаш им станува попривлечен на мажоите.

4. Не секој го има искусено ова искуство, слично како искачувањето на Монт Еверест. - Ок, дефинитивно повеќе луѓе имале анален секс отколку што се искачиле на највисоката планина, но сфаќате што мислиме. Аналниот секс е нешто посебно, поинакво искуство. 

5. Со оглед на тоа што, како што веќе кажавме, аналниот секс е ретка појава во сексуалните односи, мажите понекогаш сакаат да го пробаат токму поради тоа.

Интересно е тоа што мажите не ги привлекува толку многу самата помисла на анален секс, колку идејата дека ќе можат искрено да се пофалат дека и тие (барем еднаш) го пробале.

Раиола се огласи и го посочи вистинскиот виновник за недоразбирањата меѓу Донарума и Милан

Џанлуиџи Донарума иако е само тинејџер веќе ужива голема почит во светот на фудбалот, па Милан со сите сили се обидува да го задржи својот бисер на „Сан Сиро“.

Меѓутоа засега работите не одат како што треба и младиот голман се уште ја нема продолжено соработака со „росонерите“, па се појавија одредени информации оти тој ќе биде седнат на клупата на резерви наредната сезона ако летово не стави потпис на нов договор.

Овие вести допреа до агентот на Џиџи контраверзниот Мино Раиола кој го обвини медиумите оти сакаат да направат војна меѓу неговиот клиент и клубот.

-Никој не рекол дека Џиџи не сака да го обнови договорот со Милан. Не верувам дека директорите на клубот го кажале тоа, мислам дека се обидуваат да направат војна меѓу мене и Милан. По обврските со репрезентацијата Џиџи ќе замине на одмор и ќе видиме што ќе се случи.Преговараме со Милан, ќе видиме. Ќе процениме некој работи и другите тоа ќе го направат. Не носам никој како слободен агент, -рече Раиола.

Договорот на Донарума со гигантот од Милано му истекува наредната година.

Најчитани

Твитови