Баксуз или среќа? Стара Нова година паѓа во петок 13!

Оваа година Стара Нова година се дочекува во петок 13 јануари. Оваа коинциденција според суеверните е доказ дека годинава нема да биде многу среќна.

Зошто луѓето веруваат дека петок 13 е несреќен ден во годината?
Затоа што луѓето се суеверени, веруваат во разни урбани и фолк митови, како што е овој. И сето тоа затоа што некој тоа го осмислил како црн петок, а луѓето тоа наивно го прифатиле.

До 20 век не постоел урбан мит дека петок 13 е несреќен. Новокомпонираната идеја за несреќа на тој ден и датумот кој се поврзува со петок 13 е страдањето на витезот темплар кое се случило во петок 13 октомври 1307 година кога се истребени сите витези темплари од страна на францускиот крал Филип 4.

Западните мас медими и естрадата се фатиле за тој полуурбан мит и создале книги и хорор филмови кои го популаризираат петок 13 како несреќен ден, кога се случува нешто лошо.

Кај Кинезите 13 е среќен број, а петок ден за уживање и забава.

Популарниот пејач Џстин Бибер го унакази своето тело - нема веќе стомачни, обожавателките тагуваат (ВИДЕО)

Канадскиот поп-пејач Џастин Бибер, успеа целосно да ги шокира своите фанови на Инстаграм со само една објава.

Имено, тој објавил фотографија од своите тетоважи.

Станува збор за една голема тетоважа, која ги прекрива неговиот стомак и градите.

На неговото тело наѕираат и стари тетоважи, а најдобро може да ги видите преку следното видео:

 

A post shared by Justin Bieber (@justinbieber) on

Актерката Тања Кочовска без срам го покажа своето тело во костим за капење! (ФОТО)

Добропознатата македонска актерка Тања Кочовска е обожувана меѓу своите колеги и меѓу публиката.

Таа е секогаш расположена за шега,дури и на своја сметка. Како актерка во Театарот за деца и младинци, таа е една од најсаканите ликови кај малите.

Овој пат на својот Фејсбук профил објави фотка во костим за капење каде гордо ја покажа својата фигура, и безсрамно покажа дека килограмите не се важни ако ЖИВОТОТ ТИ Е ПРЕКРАСЕН, како што и самата Тања искоментира под својата фотка.

Позната состојбата на повредените во страшниот инцидент на трките во Скопје

Страшен инцидент ги прекина кружните трки, кои прв пат по пауза од седум години повторно беа организирани во Скопје, повредените во инцидентот беа итно префрлени во болница и што е најдобро се надвор од животна опасност.

Хрватот Бркиќ кој возеше Хонда Сивик изгуби контрола во седмиот круг и притоа буквално го покоси Александар Димушевски, кој инаку е еден од организаторите на трката. Тој итно беше префрлен во болница и според последните информации неговата состојба е добра и тој е надвор од животна опасност.

Поради инцидентот на кој настрада еден од повредените, трките беа прекинати. Овој инцидент остави дамка на трките кои на голема радост на фановите на мото спортот се вратија во Скопје после седум години.

Најчитани

Твитови