Мудри цитати од Ернест Хемингвеј: Среќата кај интелигентните луѓе е најретката работа која ја знам

Американскиот нобеловец и добитник на Пулицеровата награда, Ернест Хемингвеј, е човек кој бил преполн со животно искуство. Иако важел за личност која била алчна на зборови, сѐ што ќе кажел погодувало право во целта. Славниот писател и новинар бил еден од највлијателните литерати на своето време, а таа титула ја носи и до ден денес. Неговите современици го доживувале како човек кој не сака многу да зборува, но затоа неговите дела содржат целосна есенција и уметност во себе. Вака говорел Хемингвеј за животот.Сакам да слушам. Многу работи научив затоа што внимателно слушав. Многу луѓе никогаш не слушаат.

На човекот му требаат околу 2 години за да научи да зборува и околу 50 години за да научи да молчи.

Среќата кај интелигентните луѓе е најретката работа која ја знам.

Грдите жени остаруваат побрзо од убавите – тие преминуваат од сенка во мрак.

Колку се подобри писателите, толку помалку зборуваат за она што го напишале.

Човекот не е создаден за да биде победен. Човекот може да го уништат, но не може да го поразат.

Секогаш можеш да пишуваш, ако те остават луѓето на само, и ако не ти пречат. Но, сепак, најубаво се пишува кога си заљубен.

За многу мажи војната е најголемиот момент во нивниот живот. Тоа ја заменува нивната креативност.

Идеалист е човек кој знае дека ружата мириса поубаво од морковот, па според тоа заклучува дека и чорбата од ружи може да биде повкусна отколку чорбата од морков.

Има луѓе кои слушаат ехо, па помислуваат дека сами произведуваат оригинален звук. Има луѓе кои зборуваат, зборуваат и зборуваат сè додека не успеат да кажат нешто.

Луѓето кои немаат со што да се фалат, се фалат со својата несреќа.

Сите наши зборови од постојаната употреба, ја губат острината.

Кога луѓето се согласуваат со мене, секогаш имам чувство дека некаде сум погрешил.

Мажот мора да биде заљубен во жената за да создаде основа за пријателство.

Младоста ја имаме за да правиме глупости, а староста да жалиме за глупостите.

За моралот знам само толку, дека е морално она после кое се чувствувате добро, а неморално она после кое се чувствувате лошо.

Сите добри книги имаат едно заедничко нешто – повистинити се напишани, отколку кога напишаното навистина би се случило.

Може да нè навредуваат, но не можат да нè покорат.

Среќата кај интелигентните луѓе е најретко нешто.

Оди по својот пат и биди подготвен за вистинскиот момент.

Чувај ја бистрината во главата и поднеси го патењето на достоен начин.

Мора да се навикнеме дека на најважните крстопати, не наоѓаме секогаш знаци.

Неверојатна приказна: Тинејџер станал милионер откако се обложил со своите родители

Пред три години Ерик Финман се обложил со своите родители дека доколку стане милионер до својата 18-та година, нема да мора да оди на факултет. Тој го напуштил училиштето, бидејќи сметал дека тоа е губење на време, и учел од дома.

Минатата недела Ерик прогласил победа. „Добив облог од милион долари со моите родители. Им благодарам на сите“, објавил тој во вторникот. За кратко време неговата приказна го обиколи целиот свет.

Имено, се` започнало во 2011 година кога Ерик имал 12 години, а неговата баба му дала 1.000 долари, кои ги вложил во биткоини, на препорака од својот брат Скот. Ерик го мразел училиштето.

„Не бев за училиште. Играв игри и во тој момент мојот живот беше просечен. Без разлика колку и да се трудев, немав успех, добивав тројки и бев уплашен, бидејќи наставниците ги гледаа моите неуспеси во училиште како нешто лошо. Еден професор ми рече дека никогаш нема да бидам успешен во ништо и дека треба да го напуштам училиштето и да се вработам во Мекдоналдс.

Сепак, родителите го послушале и го отпишале од училиште, но ја продолжиле неговата едукација од дома, во Ајдахо.

Ерик го наплатил својот прв биткоин во 2013 година, кога неговата вредност била 1.200 долари и така го исплатил влогот. Со тие пари ја основал интернет компанијата „Ботангл“ која им овозможувала на фрустрираните ученици да најдат професори преку интернет. Пред тоа, отишол во Старбакс и им понудил на сите кафе, доколку ја сослушаат неговата идеја и му дадат критики, што го сториле 20 луѓе.

Понесен од првиот успех, почнал да се вклучува во старт-апи во Силиконската долина, а на 15 години се преселил во Сан Франциско.

Ерик Финман сега има 403 биткоини, кои моментално вредат 2.700 долари секој поединечно, што е вкупно 1.090.000 долари, како и некои помали влогови во други криптовалути. Како што изјавил за NBC, моментално работи на повеќе проекти, вклучувајќи и лансирање на ракети за НАСА. И понатаму не жали затоа што не отишол на Универзитет.

„Никому не би му го советувал Универзитетот, со оглед на тоа како е моментално поставен образовниот систем, кој не работи за никого. Би го препорачал интернетот кој е бесплатен и овозможува многу повеќе“, рекол Ерик.

извор:точка.мк

Маријам е мајка рекордер: Таа има 39 години и 44 деца

Селаните веруваат дека таа е најплодна жена во Уганда.

Во централна Уганда во селото Кабимбири живее Маријам Набатанзи, 39-годишна жена која можеби го држи и светскиот рекорд за "биолошка мајка на најмногу деца" - со оглед дека до сега има родено дури 44 деца, од кои 38 се живи.

Првите четири пати кога останала бремена, носела близнаци. Следните три бремености носела петорки, а потоа три пати била бремена со тројки. Потоа уште еднаш имала близнаци, а потоа раѓала само по едно дете додека не стигнала до 44.

Сите деца се на возраст помеѓу пет месеци и 23 години - и сите ги родила по природен пат. 

Прв пат останала времена веднаш откако стапила во склучен брак на 13-години за човек кој тогаш имал 43 години и како што самата изјавила, останувала бремена во растојание од една ипол година. 

Таа вели дека се омажила многу мала бидејќи нејзината мајка починала предвреме па била оставена со својот татко кој ја омажил за првиот на кој што наишол. 

Маријам сите свои деца ги зачнала со истиот човек, својот сопруг, кој после нејзината последна бременост исчезнал и ја оставил сама да се грижи за децата. Претходно со години ја малтретирал, ја тепал и ѝ земал сѐ што поседувале додека не допринесувал никако за нивното големо семејство. 

Иако неколку пати се обидела да користи контрацептивни средства сѐ било залудно - и покрај нив останувала бремена поради реткото хормонално пореметување кое го има, наречено хиперовулација, поради што кога и да остане бремена (а шансите се преголеми) генерално останувала бремена со повеќе деца одеднаш. 

Маријам сега е сама со своите деца, сама ја подигнала куќата и ја опремила за живот, сама им обезбедува дом на своите деца, а како што вели, не сака да проси или да бара милостина туку напорно работи и учи различни занаети за да би можела на своите деца да им обезбеди образование, облека и храна. 

Има совршено тело: Ќе останете со подзината уста кога ќе ја видите Лидија Вукиќевиќ во бикини

Лидија Вукиќевиќ важи за една од најзгодните Србинки.Актерката објави фото0графија во бикини и ги воодушеви своите фанови на Инстаграм.

Најчитани

Твитови