Зошто треба да конзумираме суво овошје?

Сувото овошје е едноставен и практичен извор на витамини и хранливи состојки, а неговата консумација е особено важна во моментите кога брзото животно темпо одзема многу време.

Освен што е вкусно, сувото овошје е и многу здраво и претставува одличен извор на витамини и хранливи состојки, а правилниот избор може многу да му помогне на организмот.

Суво грозје – за остеопороза

Претставува еден од најбогатите извори на бор, минерал кој докажано го намалува губењето на коскената маса кај жените во менопауза. Минералот е откриен во 1808 година, а истражувањата покажаа дека тој е многу важен елемент за здрави коски. Најбогати извори на бор се сојата, сувите смокви, сувото грозје, кикириките, лешниците и оревите.

Урми – за замор

Чувството на замор ја поттикнува желбата за слатко, токму затоа сувите урми се идеална алтернатива на чоколадата, бидејќи имаат низок гликемиски индекс, а тоа значи дека бавно го ослободуваат  својот шеќер и подолго време го задржуваат нивото на шеќерот. Урмите се идеална комбинација со оревите, бидејќи подолго време даваат чувство на заситеност.

Суви кајсии – за висок крвен притисок

Содржат три пати повеќе калиум од бананите и одлични се за одржување на нискиот крвен притисок, бидејќи калиумот има својства на диуретик, држејќи го волуменот на крвта на пониско ниво. Неодамнешните истражувања на Центарот за контрола и превенција на болести во Атланта покажаа дека поголемото консумирање калиум од натриум е одлично против високиот крвен притисок и кардиоваскуларните болести.

Суви сливи – за подобрување на столицата

Шест суви сливи или околу 50 грама, распоредени во две порции дневно побрзо и подобро го ублажуваат запекот отколку самите лаксативи. Сувите сливи се богати со сорбитол кој ја привлекува водата, а тоа пак ги намалува проблемите со запекот.

Суви смокви – за анемија

Четири суви смокви на ден прават четвртина од дневната препорачана доза на железо кое штити од анемија. Најдобар ефект се постигнува доколку ги јадете смоквите во комбинација со чаша сок од портокал. Имено, витаминот Ц го подобрува врзувањето на железото кое телото го добива од растителни извори на храна.

Овие сонови никако не смеете да ги игнорирате!

Симболите во соновите можат да влијаат на нашиот живот. Настаните и луѓето што ги сонуваме во нашата психа, можат да помогнат да ги решиме нашите дилеми. Во текот на сонот ниту телото, ниту мозокот не се неактивни. Постојат неколку вообичаени и значајни сценарија кои често се јавуваат во соновите кај сите луѓе и кај сите култури. Нив не смеете да ги игнорирате.

Летање

Едни од најчестите сонови се оние во кои летаме. Значат моќ или проблеми со самоувереноста. Клучен момент во тие сонови е почетокот, односно полетувањето. Летањето претставува слобода која се наоѓа вон човечките можности, па кога полетуваме го препознаваме сопственото чувство и моќ или неговиот недостаток. Летањето може да ја открива и состојбата на душата – лесно и весело полетување значи позитивен настан, додека паѓање во текот на летот, означува морални недоумици.

Овие сонови можат и да упатуваат на вашата желба да се ослободите од секојдневните грижи и да впиете нова животна енергија.

Тонење

Исто така се чести сонови, и тоа најчесто проследени со тескобно чувство. Покажуваат оптовареност со многу грижи и страв од непознато. Но ваквите сонови не се исклучително негативни. Тие можат да упатуваат на вашата зголемена подготвеност да се нурнете во длабочината на своите размислувања и сеќавања, односно подобро да го запознаете она што одамна сте го закопале во потсвеста.

Храна

Секако, ако сте легнале гладни, сосема веројатно е дека ќе сонувате храна. Но и во други случаи, храната во соновите означува неисполнети желби. Ако не сте задоволни, често се обидуваме тоа да го компензираме преку сонот. Секој вид храна има поинакво значење. На пример оревот претставува ментални способности, мангото симболизира сексуална желба. Значи не е важно дека сте сонувале дека јадете, туку што јадете и како, на што таа храна ви асоцира.

СТРАВ ДО КОСКИ: Убиецот на гробот на Јелена остави чудна порака (фото)

Вистинска паника и страв владее во Црвенка, местото каде живееше и беше убиена Јелена Крсмановиќ Марјановиќ откако вчера била оставена палка, иста како онаа со која беше убиена пејачката.

Мештаните кои сончевиот ден го искористиле да се прошетаа со семејствата, останале шокирани од глетката кај спомен плочата на Јелена. Сето ова не би предизвикало толкава паника доколку убиецот сеуште не е на слобода, дури една година по злосторството.

Мештаните се убедени дека убиецот се вратил на местото на злосторството.

Репортерите на српскиот Курир ја фотографирале палката. Таа наликува на колец кој може да значи немир на починатите, или пак дека таа нема да биде единствена жртва.

ШОКАНТНО: Наставникот брутално ги тепа сите деца од класот!

На социјалните мрежи се појави страшно видео од насилство врз ученици во едена арапска земја.

Спорд снимката никаде не се наведува каде е направено ова мачење на децата, ниту пак причината за таквото нешто, но по реакцијата на децата, но и на другите присутни, може да се заклучи дека се работи за вообичаен начин на воспитување во ова училиште.

Нормален човек навистина би останал без текст кога би видел вакво нешто. шамараи, влечење за уво и коса, удари со прачка... се нормален сет на казни за овој учител. При тоа сите деца се криви, па се личи на редовна дневна порција тепање...

Најчитани

Твитови