Уникатно откритие за Млечниот пат го објаснува феноменот "Големата привлечност"!

Новото видно поле на телескоп ветеран открива постоењето на стотици галаксии, скриени зад Млечниот пат, пишува Space. Научниците го користеле австралиски радиотелескоп, прочуен поо помошта дадена при слетувања на Месечината, за да го набљудуваат небото зад правот и гасовите на Млечниот пат. Истражувачите откриле 883 скриени галаксии, од кои една третина од нив не се забележани никогаш порано.
Новиот изглед на регионот би можел да го објасни феномен наречен Големата привлечнос. Тоа е мистериозно место во универзумот, чија гравитација го привлекува Млечниот пат и илјадници други галаксии со "сила еднаква на милион милијарди сонца", посочуваат научниците. Аномалијата е откриена во 70-тите години на минатиот век.

"Млечниот пат е исклучително убав и, се разбира, го проучуваме во нашата сопствена галаксија и е многу интересно, но тој целосно го блокира погледот кон далечни галаксии зад себе", вели раководителот на истражувањето Листер Ставли-Смит, научен директор на Меѓународниот центар за радиоастрономија. Новите набљудувања направени со телескопот "Паркс" во Австралија, познат како "Чинијата", откриле три нови групи на галаксии и две нови галактички куп. Истражувачите поставиле нов 21-сантиметарски приемник, благодарение на кој небото било мапирано 13 пати побрзо од порано. Така тимот успеал да го види регион зад Млечниот пат, кој бил мистерија за астрономите со децении.

Научниците се надеваат дека идните набљудувања ќе им помогнат да ги објаснат феномени како Големата привлечност. "Не знаеме што го предизвикува гравитационото забрзување на Млечниот пат или од каде доаѓа", вели Смит. "Знаеме дека во овој регион има неколку големи групи од галаксии, наречени купишта и дека целиот Млечен пат се носи кон нив со над 2 милиони километри на час", додава истражувачот.
-

За лице без брчки не Ви требаат скапи креми: Применете ги овие вежби и гледајте како се создава магија!

Против брчките, несаканите гласници на возраста, кремите и хируршките интервенции не се единственото решение.

Со одредени видови на мускулна гимнастика, исто така, може да се постигне многу. Ова е истовремено ефикасен начин за опуштање и пронаоѓање на внатрешен мир, велат експертите.

Со цел да се направат што е можно поефикасни вежби, тие треба да се прават дневно, наутро и навечер, во траење од пет минути.

* Против брчките помеѓу веѓите, стиснете ги веѓите шест секунди, како да се муртите, а по пауза од 10 секунди повторете ја вежбата.

* Растегнете ги усните со палците во насмевка на кловн, и со показалците притиснете ги надворешните делови од очите истовремено за да избегнете создавање нови брчки. Вежбата трае шест секунди, а потребни се 10 секунди пауза.

* Правете вежби со јазикот, наизменично испружете и вовлечете го јазикот против формирањето на подбрадок.

* За добра циркулација на крв, длабоко вдишете воздух и надујте ги образите, а потоа неколку пати префрлете го воздухот од една на друга страна на образите.

Рецепт на денoт: Посни полжавчиња со сусам!

1. Се замесува од сите состојки меко нелепливо тесто. Се остава да стаса. Се премесува и се сучи правоаголна кора која се премачкува со премазот. Се прави ролат и се сечат мали парчиња да дојдат како полжави.

2. Од страната на секое крукче-полжав се макнува во вода и се валка во сусам. Се оставаат да стасаат. Се печат во загреана рерна на 200С-35мин. 

Состојки

250 мл масло

500 мл вода 1 и пол квасец

4 лажици шеќер

1 лажица сол

1.200 гр брашно

Премаз

1 филџан вода

2 лажици брашно

2 лажици масло

прстофат сол

извор: moirecepti.mk

Идеални фризури за дами со густа коса!

Повеќето жени копнеат по коса полна со волумен и користат многу beauty производи за барем визуелно да го постигнат ефектот на густа коса.

Од друга страна, жените кои имаат многу густа коса имаат големи потешкотии да изберат идеална фризура. Најголем проблем за луѓето со густа коса претставуваат деновите кога косата е непослушна, бидејќи тогаш е нескротлива и не постои ништо со што можете да ја фиксирате и соберете, за да не се распадне за половина час.

Ако имате долга, густа коса, страничните плетенки се идеален избор на фризура за дневни, casual комбинации. Ако сакате формална фризура за работа, убаво исчешлајте ја косата и направете фризура што ќе го задржи секој прамен на свое место.

Од друга страна, ако сте обожавател на бохо стилот, извлечете неколку прамени, за целата фризура да добие messy изглед.

Пунџата е исто така фризура, која ќе ја скроти вашата коса во текот на денот. Најубави се пунџите со волумен, кои изгледаат стилски и богато, па затоа се најдобар избор за девојки со долга и густа коса.

Можете да се одлучите за ниска или висока пунџа, неуредна или совршена балетска пунџа, сè ќе изгледа беспрекорно.

Најчитани

Твитови