Со какао намалете го холестеролот

Какаото би требало да се пие топло. Помешајте шолја млеко, две лажички какао во прав, една лажица мед, една лажица екстракт од ванила и прстофат сол.

Вкусно и хранливо какаото освен што може да влијае на намалувањето на крвниот притисок и зајакнување на крвните садови, може и да го намали „лошиот“ холестетол (LDL), а го зголемува нивото на добриот (HDL).

За тоа се заслужни флавоноидите кои ги содржи какаото во изобилство, а кои истовремено се значајни и за намалување на факторите за ризик од дијабетес.

Какото би требало да се пие топло. Помешајте шолја млеко, две лажици како во прав, една лажица мед, една лажица екстракт од ванила и прстофат сол. Мешајте на тивок оган додека напитокот да стане пенлив. Доколку млекото не е во вашата листа на препорачани намирници, избегенте го и истиот рецепт направете го без млеко, само со вода, или користете замени за млекото, како што се млекото од ориз, бадем и сл.

Што прво забележавте на оваа слика?

Тестовите со илузии се најдобриот начин за луѓето на истата слика да видат нешто што само ним им е својствено, а на тој начин да откријат и нешто повеќе за себе.

Без да размислувате долго и без да ја анализирате сликата, фокусирајте се на она што прво би паднало во очи, дајте му форма и пронајдете го вашиот одговор подолу.

Череп

Вие сте кревка и трпелива личност. Природно сте надарени со способноста да ги разбирате другите. Имате силно изразена емпатија. Знаете како да ги примите идеите и размислувањата, и истите објективно да ги процените. Брзо учите и на тој начин и подобро се прилагодувате на новите околности. Во принцип, слободно можете да се сметате за паметни луѓе, што ретко носат погрешни одлуки. Исто така, многу сте великодушни кон другите, па затоа и ве почитуваат и ценат.

Девојче

Вие сте креативна личност, надарена со посебен шарм. За поголемиот дел од луѓето претставувате загатка и најчесто сте од оние за кои се вели: „Има нешто во неа/него, нешто чудно и привлечно.“ Но околу вас исто така има и луѓе што завидуваат, бидејќи ги лишите од вниманието што постојано го привлекувате кон себе. Во личните односи се отворате како таинствена кинеска кутија за накит – чекор по чекор, многу полека.

Вие сте страсна и активна личност. Многу сте остроумни и имате добра смисла за хумор – ова се вашите најголеми адути. Онаму каде што ќе се појавите, станува празник. Единственото нешто што треба да го промените кај себе е тоа да станете повеќе промислени. За жал брзоплети сте при носење одлуки, а јазикот ви е побрз од умот. Ова не ја намалува вашата дарба да ги анимирате луѓето и да ги поведете со себе.

Споменот вечен, солза сама ќе капне: Ексклузивно во домот на Тоше во Крушево (фото)

Тоше... Велат дека водата своите особини ги добива од слоевите низ кои тече, а човекот од подневјето во кое е роден. Тоше Проески не е меѓу нас, но носталгично секој се присеќава на момчето од убавото Крушево. Секој збор за да се каже што беше Тоше, би бил премал и претесен како оние крушевски сокаци по кои што тој најчесто сакаше да чекори.

На овие машки АТРИБУТИ паѓа секоја жена!

Мускулести раце, цврсти рамена се само неколку машки атрибути кои можат да ги излудат жените. Но кога станува збор за вистинска љубов, повеќето жени ќе се согласат дека на нивниот драг им се допаѓа скоро се. Сепак, има некои делови од телото кои ги возбудуваат повеќе од други.

Продорни очи

Првото нешто што жените го приметуваат кај мажите, тоа се очите. Доколку се продорни, привлечни и педизвикувачки, успехот е загарантиран.

Убава усна

Многу жени обожават машки со полни и сочни усни, не само заради убавиот изглед, туку и заради некои интимни работи кои можат да им ги пружат.

Цврсти и убаво обликувани рамења

Едно истражување покажало дека жените најмногу обожаваат “фраерски” рамена. Жените се сложуваат дека широки и убаво градени рамена се знак на мажественост. Цврсти рамена може да претставуваат еден од најжешките машки атрибути.

Цврсти гради

Исто како и мажите, така и жените имаат слабост на машките гради. Но жените, за разлика од мажите кои се возбудуваат на силикони, сакаат природни гради.

Големи бицепси

Бицепсот асоцира снажност, но и покажува како мажот се грижи за својот физички изглед. Цврстите машки раце ги будат женските фантазии, како нивниот драг без проблем ги крева во раце и ги носи во спалната соба.

Рамен стомак

Пивски стомак не е секси. Машкиот стомак не мора да биде цврст како камен и мускулите не се императив, но секој може да се потруди да оджава рамен стомак.

Убави и цврсти раце

Жените се возбудуваат на убави, меки, цврсти и големи раце. Машките раце откриваат многу за мажите, на пример со што се занимаваат и колку се грижат за хигиената.

Добар задник

Жените не се разликуваат многу од мажите кога станува збор за атрибути. Секоја жена сака да допре добар задник. Иако и жените сакаат облини, повеќето преферираат мали и цврсти задници.

Пенис

Повеќето жени сакаат пенис со нормална големина, не преголем, не премногу мал, да не е многу жилав, да е дебел и бојата да му е пропорционална со остатокот од машкото тело. Но најбитна сепак е хигиената, нагласуваат жените

Најчитани

Твитови