Од 4 април во оптек ќе биде пуштена нова банкнота од 50 евра (видео)

Новата банкнота од 50 евра треба да биде пуштена во оптек од 4 април, а во првата фаза се очекува да бидат пуштени 5,4 милијарди евра.

Според најавите, новата банкнота ќе биде украсена со портретот на божицата Европа, од грчката митологија, а ќе има и подобра заштита со што би се отежна фалсификувањето.

Ќе има и прозорче кое што ќе станува транспарентно кога ќе се сврти кон светло, пренесуваат медиумите.

Освен тоа, заштитно обележје на банкнотата е и бројката, која менува боја кога банкнотата ќе се наведне.

Ова е четврта банкнота која доживува промена од воведувањето на единствената валута во ЕУ во 2002. година, откако претходно изгледот го променија банкнотите од 5, 10 и 20 евра.

Апоенот од 50 евра е најчесто употребуван од сите апоени во евра. Повеќе од осум милијарди банкноти во апоени од 50 евра се во оптек, што претставува 45 отсто од вкупните апоени.

Божјо чудо: Бебе проодило само неколку минути по своето раѓање! (видео)

Едно новороденче ги изненадило медицинските работници во породилиштето во Бразил. Непосредно по раѓањето, бебето кое пробувале да го избањаат покажало дека не го сака тоа.

Имено, малото девојче кое бабицата го држела во една рака, почнала да ги исправува нозете и да чекори напред.

„Господе Боже, девојчето оди“ - се слуша возбудениот глас на бабицата, а потоа слични коментари дале и нејзините колеги.

Твит на денот кој ќе ве насмее до солзи: Сузана пробај ги штиглите?! (фото)

Твитерџиите секогаш имаат интересни и провокативни твитови кои секогаш може да не насмеат до солзи.

Пред се, твитерџиите секогаш на пародичен начин можат да направат нечиј ден да биде поубав. Еве и доказ за тоа:

Жива вистина, како се подготвува жена во однос на маж! Вистинска реалност (видео)

Често пати сме слушнале дека девојките многу побавно се подготвуваат за излегување од дома, во однос на момците.

Ова видео е пародија на тоа како се подготвува маж во однос на жена, рано наутро. Многу коментари не се потребни, едноставно погледнете и насмејте се:

Најчитани

Твитови