Младинките ги победија Фарски Острови и обезбедија пласман на ЕП во Словенија

Младинската женска репрезентација на Македонија се пласираше на Европското Првенство кое ќе се одржи во Словенија на крајот на јули. Избраничките на селекторот Борче Марковски прославија победа над Фарски Острови со 23:19 во натпреварот што за двете репрезентации носеше пласман на континенталниот шампионат.

Островјанките отворија солидно, водеа со 1:3, па 2:4 и 3:5, пред Марија Гајиќ и Леонида Гичевска да израмнат на 5:5. Се играше гол за гол до 8:8 во 16 минута, кога тргна серијата од четири голови на македонската селекција. Најекспонираните Гајиќ и Гичевска, заедно со Иванова донесоа 12:8. До крајот на полувремето младинките обезбедија и највисоки 5 плус, 15:10.

ЕХФ ЕУРО: Ова е еден од најдобрите натпревари на првенството

Каква игра! Со конечен резултат од 25:25 може да се каже дека ова е еден од најдобрите напревари на шампионатот, стои во последната објава на официјалната страна на Фејсбук на ЕХФ ЕУРО. 

 

Драматично до самиот крај: Македонија остана непоразена

Драматично до самиот крај. Македонските ракометари ни приредија натпревар за паметења против европскиот шампион Германија. 

Со резултат од 25-25 Македонија останува единствената непоразена селекција во групата „Ц“ со што останува и на првото место во групата.

Браво момци!

Најчитани

Твитови