Почина најбогатиот милијардер, Дејвид Рокфелер, во светот на возраст од 101 година

Во соопштението од фондацијата Рокфелер, Дејвид Рокфелер го опиша како „една од највлијателните личности во историјата на американската филантропија и финансии."

Рокфелерот беше последниот внук на Џон Рокфелер, кој беше основач на Стандард оил компани во 19 век и стекна огромно богатство што го направи првиот милијардер во Америка.

Дејвид Рокфелер е роден во Њу Јорк на 12 јуни, 1915 година.

Рокфелер дипломирал на Харвард во 1936 година и се здобил со докторат по економија на Универзитетот во Чикаго во 1940 година. Служел во армијата за време на Втората светска војна, а потоа застанал на позиција  управувач и раководител на Чејс банка.

Тој починал од конгестивна срцева слабост додека спиел во својот дом. Семејството ја потврди смртта.

ЕХФ ЕУРО: Ова е еден од најдобрите натпревари на првенството

Каква игра! Со конечен резултат од 25:25 може да се каже дека ова е еден од најдобрите напревари на шампионатот, стои во последната објава на официјалната страна на Фејсбук на ЕХФ ЕУРО. 

 

Драматично до самиот крај: Македонија остана непоразена

Драматично до самиот крај. Македонските ракометари ни приредија натпревар за паметења против европскиот шампион Германија. 

Со резултат од 25-25 Македонија останува единствената непоразена селекција во групата „Ц“ со што останува и на првото место во групата.

Браво момци!

Најчитани

Твитови