Намирници кои ги чистат белите дробови од никотин и катран

Знаеме дека пушењето е штетно по здравјето, а од оваа нездрава навика најмногу страдаат белите дробови. Затоа, експертите советуваат редовно чистење и детоксификација на организмот од штетните материи.

Со пушењето цигари, се внесуваат многу штетни состојки меѓу кои е и најштетната – катранот. Еве кои намирници помагаат во чистење на белите дробови:

Целер

Целерот се користи во разни салати и јадења, но најдобро е да се консумира сиров. Поради високото ниво на витамин Е, консумирањето на целер ја стимулира и зајакнува белодробната мембрана.

Лук и кромид

Лукот и кромидот во потполност ги прочистуваат белите дробови поради нивните антиоксидансни својства.

Ѓумбир

Без разлика на тоа дали го консумирате во облик на чај или во свежа форма, ѓумбирот делува антибактериски на бронхиите и помага во исфрлање на токсините од белите дробови.

Грејпфрут

Една чаша цеден сок од грејпфрут во текот на денот помага во чистење на белите дробови и во намалување на канцерогените клетки во телото.

Горат социјалните мрежи: Познатата пејачка се соблече на 48 години

Сања Ѓорѓевиќ отсекогаш може да се пофали со витка линија, но ретко можевте да ја видите во бикини.

Меѓутоа, Сања одлучи да ги почасти фановите со провокативни фотографии во разни пози, па го покажа своето затгнато тело на кое работеше во текот на ладните денови.

Некогаш најдобри другарки: Погледнете како изгледале Дара и Карлеуша пред 20 години

Погледнете како изгледале Дара Бубамара и Јелена Карлеуша во емисијата „Музичка кутија“. Тогаш биле во добри односи што може да се забележи.

Ова видео е од 1997 година, а колку се промениле пејачките одтогаш па до сега погледнете во видеото.

Тој има само 15 години и 320 килограми: Еве како изгледа неговиот живот

Џејкоб Милер од раѓање бил голем. Роден е 5 недели порано, а дошол на свет тежок околу 6 килограми.

Докторите тврдат дека е роден со хормонски проблем, кој е причина за неговото дебелееење.

Веќе на година дена, Џејкоб имал 23 килограми. Во понатамошниот развој добивал и по 45 килограми годишно плус.

[Printskrin: YouTube/Cincinnati Children's Hospital Medical Center]

Огромниот вишок килограми му создавал физички и психички проблеми. Милер страда од дијабетес, срцеви проблеми како и проблем со црниот дроб.

Свесен е дека мора да направи огромна промена во начинот на живот за да преживее.

[Printskrin: YouTube/Cincinnati Children's Hospital Medical Center]

Поради тоа се вклучи во програмата што ја осмисли Детската клиника во Синсинати, а кој вклучува различни третмани за дебелите деца.

Воведена му е строга диета која се базира само на здрава исхрана. Изгубил 34 килограми и бил презадоволен од тоа.

Сепак, лекарите не застанаа тука. Направен му е бајпас на желудникот.

За само 6 месеци и неговиот изглед драстично се промени, а за една година навистина има огромна разлика.

Погледнете ја неговата приказна:

Најчитани

Твитови