Намирници кои ги чистат белите дробови од никотин и катран

Знаеме дека пушењето е штетно по здравјето, а од оваа нездрава навика најмногу страдаат белите дробови. Затоа, експертите советуваат редовно чистење и детоксификација на организмот од штетните материи.

Со пушењето цигари, се внесуваат многу штетни состојки меѓу кои е и најштетната – катранот. Еве кои намирници помагаат во чистење на белите дробови:

Целер

Целерот се користи во разни салати и јадења, но најдобро е да се консумира сиров. Поради високото ниво на витамин Е, консумирањето на целер ја стимулира и зајакнува белодробната мембрана.

Лук и кромид

Лукот и кромидот во потполност ги прочистуваат белите дробови поради нивните антиоксидансни својства.

Ѓумбир

Без разлика на тоа дали го консумирате во облик на чај или во свежа форма, ѓумбирот делува антибактериски на бронхиите и помага во исфрлање на токсините од белите дробови.

Грејпфрут

Една чаша цеден сок од грејпфрут во текот на денот помага во чистење на белите дробови и во намалување на канцерогените клетки во телото.

И Сека го претера (Фото)

Сека Алексиќ не може да престане да објавува фотографии од снимањето на спотот на нејзината нова песна наречена „Фолирант“.

Таа дури и во еден пост на социјалната мрежа Инстаграм признава дека не може да се воздржи, а да не ги објави сите фотографии кои ги има.

Дека изгледа одлично е неспорен факт, но што е многу многу е....

На мажите не им се допаѓа што жените не иницираат секс, но ништо не преземаат по тоа прашање

Статистика е на страната на мажите кога станува збор за тоа кој иницира секс. На многу мажи секако тоа не им се допаѓа, но проблемот е што не превземаат ништо околу тој проблем. Понекогаш ќе го споменат тоа, нивните девојки нема да го сфатат сериозно и сé си останува исто.

Експерти ги советуваат мажите, доколку сакаат нивната партнерка да иницира секс, тогаш мораат сериозно да разговараат со неа. Најдобро би било да им стават до знаење дека тоа им е навистина важно и дека би биле најсреќни на светот доколку таа покаже кога сака да има секс.

Основниот проблем поради кој жените не иницираат секс е тоа што мислат дека ќе бидат одбиени. Жените кои имаат мала самодоверба веруваат дека постои опција нивниот партнер да речи дека е преуморен или едноставно нема позитивно да реагира тоа што таа ја презела иницијативата.

Многу девојки срамежливо иницираат секс така што нежно го бакнуваат партнерот, го галат и му шепотат на уво. Доколку мажот не ги прочита овие срамежливви знаци, тогаш жените се плашат како ќе реагира на малку поагресивен настап кој не може никако поинаку да се “прочита”.

Меѓутоа, советите од експерите се базираат на тоа дека нема место за егото кога сме во љубовна врска и дека егото треба да се остави пред вратата на спалната соба.

И мажите се плашат од одбивање но сепак се обидуваат да се наметнат. Затоа и жените треба да се обидат. Обострано треба да работат на врската, бидејќи, доколку некој се труди многу повеќе за разлика од другиот, започнува зајадливост и проблеми.

Најчитани

Твитови