Интересни факти за семената течност, кои секој маж мора да ги знае па и жена

Секој маж е милионер кога е во прашање семената течност. Околу 20 милиони сперматозоиди се сместени во 1 милилитар сперма. Верувале или не дневно мажите произведуваат по 100 милиони сперматозоиди.

Во ејакулат од 2-6 ml има околу 3-5% сперматозоиди, а за да ја оплодите жената потребни ви се околу 10 до 20 милиони, но само оние кои се барем 50, 60% подвижни.

Бавните, заспаните, немаат шанса за успех. Кога сперматозоидите ќе го најдат патот до целта се движат со брзина од 3-4mm во минута.

Кога е во прашање нивниот “животен век“, во мажите сперматозоидите преживуваат околу 1 месец, но кога ќе се најдат во вагината издржуваат максимум неколку часа од 4 до 24, а на грлото на матката и до 7 дена.

Ејакулатот можеби содржи калории, но не дебелее. Просечно има околу 5 калории. Има и свој вкус кој се менува во зависност од исхраната на мажите.

Природно, спермата има малку солен вкус. Ако сакате да биде слатка пијте дневно 1,5 литри сок од ананас.

Можеби сакате пиво и утринско кафе, но спермата од нив добива ужасен вкус. Лукот, иако е здрав дава киселкаст вкус.

Пушењето и консумацијата на зачинета храна исто така влијае негативно на семената течност.

Што можете да направите?

Зголемете го внесувањето на овошје и зеленчук, особено лубеници, брусница, манго и грејпфрут. Додајте цимет, лимон, нане и целер на менито.

ОГРОМНА ТРАНСФОРМАЦИЈА- Оваа девојка ја скрати својата долга коса на нула!! МАСАКАР (ВИДЕО)

Промените се дел од нашиот живот и истите носат нешто подобро, или пак во краен случај полошо во истиот.

Оваа девојка има многу долга коса, но се одлучила за неверојатна промена.

Таа собра храброст да се потшиша со машинка на нула. КАКВА ТРАНСФОРМАЦИЈА!

Новиот ривал на Путин за претседател на Русија е ЖЕНА? (ФОТО)

Позната телевизиска новинарка Ксенија Собчак, чиј татко бил близок соработник на Владимир Путин, има намера да се кандидира на претседателските избори во Русија.

Како што пренесуваат светските медиуми, 35–годишната новинарка планира да се кандидира на претседателските избори кои се одржуваат во март 2018 година.

Таа се опиша како кандидат кој одбива status quo, некој кој би внел борбеност во кампањата и би ги предизвикал уморните стари кандидати од другите партии, кои постојат веќе со години.

Таа на своите потенцијални гласачи им порача да ја изберат неа доколку сакаат нешто да направат, ако им е доста од сè, а немаат свој кандидат.

New York Times пренесува и дека таа е ќерка на поранешен градоначалник на Санкт Петербург, Анатолија Собчак, кој бил ментор на Путин со години и кој починал во 2000- та година.

Меѓутоа, New York Times наведува дека кандидатурата на Собчак ќе биде дополнителен удар за и онака слабата опозиција, со потсетување дека главниот руски опозоционер Алексеј Навални нема право да се кандидира бидејќи тоа му го забрани судот, поради постапка која се води против него.

Бремената Ана Ивановиќ го покажа стомачето ! (ФОТО)

Синоќа се одржа големото отворање на првиот бутик на Intimissimi vo Њујорк. Познатиот бренд за долна облека собра бројни славни личности на едно место, меѓу кои и Ирина Шајк, Ана Ивановиќ, Сара Џесика Паркер и Дакота Џонсон.

За свечениот настан, бремената тениска ѕвезда избра фустан во боја на бургундец. 29-годишната Србинка, која го очекува првото дете со Бастијан Швајнштајгер, со широка насмевка позираше пред фоторепортерите.

Најчитани

Твитови