Младите македонски ракометари ги добиваат противниците за СП

Младата македонска ракометна репрезентацијана на Македонија денеска ќе ги дознае своите противници за Светското првенство што од 18 до 30 јули годинава ќе се одржи во Алжир.

Македонија пред ждрепката е сместена во третиот шешир заедно со селекциите на Катар, Алжир и Фарските острови, кои нема да бидат противници на црвено-жолтите во групната фаза.

Носители се репрезентациите на Шпанија, Франција, Германија и Хрватска, кои ќе бидат ждребани од првиот шешир.

Во вториот покрај домаќинот  Тунис, се и селекциите на Норвешка, Данска и Исланд. Во четвртиот шешир ќе бидат селекциите на: Унгарија, Египет, Саудиска Арабија и Бразил, а петтиот во ќе се: Словенија, Буркина Фасо, Јужна Кореја и Аргентина.

Од последниот шести шешир ќе бидат извлечени селекциите на:  Русија, Мароко, Шведска и Чиле.

При извлекувањето ќе бидат одредени четири групи со по шест репрезентации, од кои првопласираните четири селекции од секоја група ќе играат во осминафиналната фаза, додека петто и шесто рангираните ќе разигруваат за пласман од 17 до 24 место.

Извлекувањето на групите за младинското Светско првенство е попладнево од 16 часот во Базел.

Ексклузивно дознаваме: Гастоз станува татко, Анамарија е трудна (видео)

Јавен секс скандал ги раздрма Анамарија и Гастоз по информацијата дека Анамарија е трудна и Гастоз станува татко.

„Парови“ веднаш се посомневаа дека се случуваат промени и дека наскоро двајцата ќе бидат родители. Гастоз се уште не се огласи, барем јавно, а Анамарија само кажа:

„Донесете ми тест за бременост“

Урнебесено stand up видео: Земаш кредит за да ја викнеш комшиката Трајанка на МАТУРА! (видео)

Матурските прослави во полн ек, но некако родителите како да се позагреани за тој момент отколку самите матуранти.

Секоја фамилија се труди да биде што помодерна и подобра во однос на другите, околу тоа како и што ќе има на масата, каде ќе се прослави матурската на синот/ќерката и останато. Има случаи кога родители специјално за матурска земаат кредит. Е ова е само дел од овој урнебесен stand up видео материјал на Ивана Наскова.

Бијонсе си купи црква стара 118 години!

Бијонсе го зголеми бројот на недвижнини кои ги поседува. Според американскиот портал TMZ, поп дивата потроши нови 850.000 американски долари на црква од 7.500 квадратни метри стара 118 години во Њу Орлеанс.

Како што тврдат сигурни извори нејзината сестра Соланж живее во близина на црквата, па кралицата Б веројатно доволно добро ја познава оваа населба. 

Според ТМZ црквата нема да биде отворена за посетители, туку единствените луѓе кои ќе ја посетуваат се семјството на пејачката и нејзини блиски луѓе. Но едно е сигурно, дека надвор од неа постојано ќе има посетители и фанови кои со нерпение ќе бидат таму секоја недела очекувајќи ја Б!  

 

Најчитани

Твитови