Втора победа на одбојкарките на СВСК во финалето од плејофот

Екипата на Сити Волеј Славков Куманово (СВСК) ја оствари втората победа во финалето од плејофот на домашниот одбојкарски шампионат во женска конкуренција. 

Во третиот меч против актуелниот бранител на шампионскиот трофеј Јанта Волеј, одигран вечерва во салата средното економско училиште „Перо Наков“ во Куманово, одбојкарките на СВСК по голема борба забележаа победа со 3-2 во сетови.

Иако гостинската екипа имаше предност од 2-0 во сетови, сепак избраничките на тренерот Славков не се предадоа, па во продолжението успеаја да освојат три сета и тоа решавачкиот со   16:14.  

Со овој „брејк“ триумф тие поведоа со 2-1 во победи, па сега ги дели само уште една победа до освојување на титулата, односно двојната круна.

Првата од двете можности ќе ја имаат веќе среда (17 мај) кога ќе се игра четвртиот меч, додека евентуалната мајсторка, односно решавачки петти натпревар би се играла на 20 или 21 мај (сабота или недела). Двата натпревари ќе се играат во Скопје.

Потсетување дека одбојкарките на СВСК триумфираа во Купот на Македонија, откако во финалето беа подобри токму од екипата на Јанта Волеј.

Ги закопаа „ратните секири„ Дара призна: Карлеуша е голема и слатка

Некогаш добри другарки, а потоа жестоки непријатели - Јелена Карлеуша и Дара Бубамара изгледа одлучија да ги закопаат воените секири.

Најпрпвп Јелена изјави дека Дара и недостасува, и дека била “малечка и слатка“, а потоа Бубамара одлучи да и одговори.

„Мене кој еднаш ќе ме засака, ме сака цел живот. И мажи и жени. Неа никогаш не сум ја мразела и воопшто луѓето со кои некогаш сум се дружела не можам да ги мразам. Се е тоа шоу бизнис. Таа и јас сме на иста бранова должина, што се однесува до фазоните. Јас престанав во последно време, а гледам дека и недостасувам, ќе се вратам можеби (се смее). Таа рече дека сум слатка, мала и слатка, а јас ќе кажа, дека таа е голема и слатка“, изјави Дара.

Момчето ја кршело од ќотек и ја терало да се прејадува: Имала 130 килограми, а сега изгледа вака

Девојката која не сакала да го каже своето име постави на Имгур фотографија од својот напредок откако побегнала од една ужасна врска.

Имено, како што напиша под фотографиите, таа трпела малтретирање во врската, а меѓудругото момчето со ќотек ја присилувало да се прејадува.

Така со висина од метар и пол имала 130 килограми. Со години го трпела насилството од негова страна, а потоа конечно побегнала од таа врска.

Таа сега се опоравува и физички и психички, а на сликите се гледа дека е многу подобро и дека напредува.

-Сега имам 88 килограми и среќна сум, иако сум свесна дека има уште прилично долг пат пред мене, напиша девојката.

Ги изненади фановите - Цеца направи селфи во тоалет

Најголемата фолк ѕвезда на Балканот Светлана Цеца Ражнатовиќ веќе две години има профил на Инстаграм, но ретко кога таму објавува фотографии.

Но, сепак кога тоа ќе се случи секогаш привлекува огромно внимание.

Сега кога Цеца се отографирала во тоалетот во елегантна црна креација во рок од 1 час успеала да заработи скоро 20.000 лајкови.

Нјезините фанови воодушевени пишувале коментари.

Најчитани

Твитови