Ставете само 2 капки од оваа течност на мајонезот и истиот момент ќе знаете дали е природен! (видео)

Традиционално, мајонезот се прави од јајца, сенф и масло, но во последно време многу произведувачи не користат јајца, туку скроб.

Со оглед на тоа дека јајцата се прилично здрави, не би требало да ги избегнуваме доколку умерено ги конзумираме. Од друга страна, во мајонезот може да се најде и модифицирам пченкарен скроб кој може да наштетува на здравјето на коските, но и да доведе до вртоглавици, главоболки - па дури и напади.

За да бидете сигурни дали користите мајонез со јајца и без скроб, потребно е на мала количина да сипете неколку капки јод и смесата да ја измешате со чечкалица.

Ако се појави темно плава или црна боја, тоа е знак дека во мајонезот има скроб и тој не е направен со природни состојки и дефинитивно се содржи јајца.

Новинарката Снежана Лупевска Созен го прослави првиот роденден на својот син (фото)

Македонската новинарка Снежана Лупевска Созен минатата година доби син Микаил, а денес таа и нејзиниот сопруг Еркан Созен го прославија првиот роденден на синот,.

Снежана сподели фотографии на социјалните мрежи од роденденската амтосфера.

Невкусен дипломатски срам сред Скопје: Амбасадорот на Израел направи стој на раце на плоштад „Македонија“

Амбасадорот на Израел, Дан Ориан, по вчерашната средба со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се упати кон плоштадот „Македонија“.

Тој објави фотографија на Фејсбук на која стои на раце до подземната фонтана на плоштадот.

„На пат кон следниот состанок, по средбата со министерот за надворешни работи, застанав за момент до фонтаната во центарот на градот, ги ставив палтото и актовката на земја и…знаете“, напишал Ориан.

Замина уште една ѕвезда: Почина познатиот српски пејач

Доајенот на српската староградска и народна музика, Предграг Гојковиќ - Цуне почина денеска на 85-годишна возраст, јави РТС.

Гојковиќ е роден во 1932 година во селото Брзан во Шумадија. По завршувањето на средното образование во Белград, се запишал на Трговската академија, но никогаш не ја завршил, посветувајќи се на својата најголема љубов - музиката.

Својата слава покрај со изведбата на староградски песни, Цуне ја стека и со интерппретацијата на народна музика, севдалинки, но и забавни и мексикански песни.

Прекарот Цуне го добил поради реченицата што често ја користела неговата мајка: „Оди, мајка да те цуне (бакне)“. 

Најчитани

Твитови