Научниците открија формула за љубов: Пресметајте колку ќе трае Вашата врска!

Иако љубовта не е математика, а чувствата не можат да се опишат со бројки, научниците успеале да создадат вистинска математичка формула која би требало да открие колку Вашата врска ќе потрае.

Доколку сакате да знаете дали Вашата љубов е онаа вистинската, земете лист и пенкало, потсетете се на основните математички правила и почнете со пресметување: 

Формулата е следна:

L= 8 + 5Y – 2P + 9Hm +3Mf + J – 3G – 5(Sm – Sf)2 + I + 1,5C

Варијабли: 

 

L = Резултат т.е. предвидено траење на Вашата врска изразено во години

Y = Бројот на години на познавање на партнерите пред да ја започнат сериозната врска

P = Бројот на претходни партнери на двајцата (вкупно)

Hm = Колку на мажот му е важна искреноста во врската

Mf = Колку на жената ѝ се важни финансиите во врската

J = Збирот за тоа колку хуморот е важен во врската за двата партнери

G = Збирот на тоа колку на двајцата им е важен изгледот

Sm = Колку на мажите им е важен сексот во врската

SF = Колку на жените им е важен сексот во врската

I = Збирот за тоа колку на партнерите им е важен добриот однос со родителите (свекрва, свекор, тешт, тешта)

C = Збирот за тоа колку на партнерите им се важни децата (постоечки и идни)

Забелешка:

Секоја варијабла (освен оние од бројот на парнтери и времетраењето на врската) се вреднува од 1 до 5 (1 е “воопшто”, а 5 е “многу важно”). 

Како близначка на Драгана Мирковиќ: Протече фотографија од Леа Киш пред 27 години

Оние кои ја следат Леа Киш не можат да ја замислат без русокоса рамна коса и силна шминка. Меѓутоа, протече фотографија од 1900 година на која водителката изгледа потполно различно.

На прв поглед сите помислија дека станува збор за Драгана Мирковиќ. Голема насмевка и цртите на лицето потсетуваат на пејачката на своите почетоци.

Грозно изненадување: Пресекол дрво, а потоа видел нешто од што се заледува крвта!

Кога пред неколку дена Рајан Сандерс сечел дрва во шума, не го очекувал ова.

Имено, кога пресекол едно стебло, во средината забележал крв. Ја вклучил камерата и се приближил.

Во дрвото имало преполовена змија. Како змијата завршила во средината на стеблото никој не знае...

По ова, никогаш нема да ги фрлите семките од лубеницата - Немате поим колку се корисни!

Голем број луѓе ги фрлаат семките од лубеницата кога го јадат ова овошје, но не би требало да е така. Семето од лубеницата е здраво, иако ќе се согласите дека не е толку вкусно како лубеницата. Сепак, нутриционистите советуваат да го изедете заедно со овошјето бидејќи е богато со протеини, витамин Б, магнезиум… Овие состојки го намалуваат нивото на лошиот холестерол, ризикот од воспаление и ризикот од срцеви заболувања.

Семките од разни овошја се генерално добри за здравјето, но семето на лубеницата поради сите хранливи состојки на некој начин е ѕвезда меѓу семките, велат експертите.

Исто така, нутриционистите советуваат дека најдобро е да се јаде семето од лубеницата кога ќе никне, бидејќи тогаш е вистинско протеинско богатство. Ако изедете количина семки кои стојат во сад од 0,2 дл, ќе внесете 10 грама протеини.

За да ја искористите лековитоста на семките потребно е тие да се сварат, сомелат или испечат, за да можете да дојдете до драгоцената содржина. Тие во себе содржат диетски влакна, неопходни за нормална работа на пробавниот тракт, помагаат во случај на појава на цревни паразити, како и за лечење на болни од жолтица, водени болести и воспаленија во организмот.

Семките од лубеница ја содржат супстанцата цитрулин, која делува како антиоксиданс, помага за ширење на крвните садови, при артериосклероза, кај висок крвен притисок и ангина пекторис.

Американски научници во почетокот на 20 век, напишале дека семките од лубеница се многу корисни за лекување на бубрезите и мочните патишта. Според нивните кажувања, користењето на чајот од свежи семки е прекрасен диуретик и се препорачува за отстранување на камчиња и песок од бубрезите и мочните патишта.

Рецепт за чај

Се земаат 4 лажици свежи семки од лубеница, се дробат или мелат во млин за кафе. Се варат 15 мин во 2 литри вода. Оваа количинасе распоредува и се пие во текот на два дена, а третиот ден се прави пауза. Овој процес се прави неколку седмици по истиот редослед. Два дена се пие, третиот ден пауза.

Најчитани

Твитови