Звучи бизарно, но за време на летото постои поглема шанса да оќелавите: Еве како да го спречете тоа!

Косата за време на летото има заштитна улога, таа го штити темето на клавата од опекотини и црвенилата предизвикани од сончањето, истакнува д-р. Фуко.

Меѓутоа, пред крајот на летото и во раната есен, таа почнува да опаѓа, за повторно да се обнови на почетокот на зимото.

За да се заштитите за време на летото, носете шешир, земајте витамини и избегнувајте ги естремните диети.

Д-р. Фуко исто така тврди дека користењето на тешките третмани за коса, особено на почетокот на летото, може дополнително да допринесат за опаѓање на косата.

Во овој период внимавајте колку ви опаѓа косата во еден ден. Не би требало тоа да биде од 100 влакна на ден.

Не би требало да го избекнувате миењето на косата, бидејќи масните влакна полесно излегуваат од фоликулата, затоа одржувајте нормална хигиена.

Дерматолозите тврдат дека човековата коса расте помеѓу 2 и 6 години. Во секој момент 90% косата расте, а остатокот е во мирување, 2 до 6 месеци пред да опадне.

Фоликулот на влакната мирува наредните 3 месеци пред да се повтори целата постапка.

8 години по ред беше вистинска ѕвезда на секое Светско првенство. Погледнете како изгледа денес Лариса Рикелме!

Пред 8 години на Светското првенство кое се одржа во Јужна Африка сите очи покрај во фудбалерите, беа вперени во навивачката на Парагвај која се прослави со своите бујните облини и провокативни изданија на трибините. И овој Мундијал не може да помине а да не се присетиме на Лариса Рикелме.

И ако мислевте дека ќе ве изненадиме со некоја нова фотографија на која таа изгледа проклето секси, овој пат не. За жал на многумина, „навивачката“ кариера на оваа згодна бринета е завршена, а таа денес е целосно посветена мајка и сопруга. Во моментов се бави со мода и глума па себеси се претставува како блогерка и актерка. А како изгледа денес? Погледнете...

Жари и пали: Кејт Аптон најсекси жена за 2018 година! (ФОТО)

Американскиот топ модел Кејт Аптон повторно ја краси насловната страна на списанието „Максим“, и овој пат со минимално облека на себе успеа да го привлече вниманието на сите. Без конкуренција и оваа година Кејт ја понесе титулата најсексапилна жена!

Фотосесијата за списанието е снимена во Израел од познатиот француски моден фотограф Жил Бенсимон, кој е поранешен сопруг на супермоделот Ел Мекферсон! 

Палецот на раката го открива карактерот: Кликнете и откријте повеќе! (ФОТО)

Дали сте знаеле дека должината на вашиот палец открива многу за вашата личност?

Првата половина подолга од втората

Вие сте од оние луѓе кои се верни и страствени. Кога ќе се заљубите во некоја личност, имате тенденција да бидете опсесивни, а тоа не е необично за вас. Лесно ќе полудите ако вашиот партнер не одговори на пораките во даден период. Но, треба да бидете внимателни, бидејќи може да го исплашите партнерот кој на крајот само ќе си оди од вас.

Првата половина е пократка од втората

Вие сте искрена личност. Вашите вештини се многу добри. Темелно размислувате за сите работи, пред да направите нешто. Тоа секако се одразува и на вашиот љубовен живот. Кога имате судир со некого, обично ги ставате настрана своите чувства.

Должината на првата половина е еднаква на втората

Вие сте добри во планирање на работите и активностите, секогаш имате посебен пристап на работите кој ви го олеснува патот кон целите. Без оглед на ситуацијата, вие секогаш сте иста личност во поглед на љубовта. Ваквите личности често имаат судири со партнерот, кои доведуваат до комплициран однос.

Најчитани

Твитови