Единствено во Македонија во Неуромедика има општи и специјалистички домашни посети за Covid – 19 позитивни пациенти

Единствено во Македонија, болницата Неуромедика овозможува општи и специјалистички домашни посети за Covid – 19 позитивни пациенти.

Тимот е подготвен 24/7 - се што треба да направите е да се јавите на телефонските броеви 02/313 33 13 и 075/402-000.

Кога здравјето е најдрагоценото нешто, нема време за чекање – пациентите се секогаш на прво место. Исто така, во Неуромедика можете да направите рентген снимање за Covid-19 позитивни пациенти.

Доколку Вие или Ваш близок сте позитивни на вирусот, а имате потреба од дополнителни испитувања, Неуромедика е местото каде што треба да се обратите. На овој најсовремен дијагностички апарат се вршат компјутерски снимања на сите делови од телото. Процедурата на снимањето не е подолга од 1 минута.

28 години, Неуромедика е партнер на Вашето здравје.

Почесто конзумирајте печурки: Според најновите истражувања тие го забавуваат стареењето!

Научници од Универзитетот на Пенсилванија во САД, сметаат дека печурките од видот Болетус едулис може да го намалат стареењето на човековиот организам, поради мноштвото антиоксиданти кои овие плодови ги содржат.

Благодарение на ерготионинот и глутатионот, како и на витаминот Д, оваа намирница може значитено да го забави влијанието на времето врз човекот, негувајќи ја кожата и зајакнувајќи го како имуниот систем, така и процесите на регенерација.

Овие аминокиселини се содржат и во зеленчукови и овошни плодови, но во печурките нивното присуство е до 10 пати поголемо.

Лекарите трврдат: Гушкањето има бројни лековити својства - Лекува осаменост, депресијата, стрес...

Научниците откриле дека прегратката има лековито својство и дека добро влијае на нашето психичко здравје, а особено помага за лекување на осаменоста, депресијата, анксиозноста и стрес.

Научниците тврдат дека гушкањето ослободува окситоцин во мозокот кој може да поттикне чувство на интимност и да ја унапреди социјалната врска на две лица. Високото ниво на окситоцин допринесува романтична поврзаност, но исто така може да го намали чувството на осаменост. Професор за когнитивни невронски мрежи, рекол дека дури и гушкањето придонесува за лачење на окситоцин.

Покрај тоа, гушкањето ослободува допамин, хормонот на задоволство кој често се поврзува со хормонот на среќа. Лицата на кои им се дијагностицирани промените на расположението како депресија и анксиозност обично имаат ниско ниво на допамин и научно е докажано дека гушкањето им помага да се чувствуваат подобро.

Истражувањето кое е спроведено на Универзитетот  во Питсбург покажа дека луѓето кои повеќе се гушкаат се помалку под стрес.

Решето го проблемот со каднидата еднаш засекогаш со овој домашен рецепт!

Ако имате проблеми со постојаните габични инфекции, без оглед дали во устата или на кожата, или пак во интимниот дел, обидете се со овој едноставен народен рецепт да го решите проблемот, а сите состојки кои се потребни за неговата подготовка сигурни сме дека ги имате во кујната.

Кандидата е микрогаба од родот на квасците. Повеќето од овие габи живеат во симбиоза со човекот, но ако дојдат до погрешно место можат да предизвикаат инфекција.

Најчестиот случај на инфекција е кандидијазата која предизвикува „Candida albicans“, една од габите од родот на кандида. Оваа микрогаба вообичаено се наоѓа на кожата, во интестиналниот и гениталниот тракт, устата и грлото.

До инфекција, односно, прекумерно размножување и ширење на габата доаѓа кога од одредени причини е нарушена рамнотежата меѓу габата и бактериската флора која го регулира нејзиното размножување.

Ако имате проблеми со кандидата, ви претставуваме еден едноставен рецепт за решение на овој проблем, а сите состојки за ова ефикасно средство против кандида ги имате во вашата кујна.

Потребни ви се:

1 чаша јогурт, 2 чешниња лук, 1 морков, половина лажица ѓумбир, половина лажица цимет.

Подготовка:

изрендајте го морковот, лукот и ѓумбирот и додадете ги во јогуртот. Додадете го и циметот и добро промешајте. Оставете ја смесата малку да отстои и јадете ја како салата еднаш дневно.

Најчитани

Твитови