Кит долг 6 метри пронајден мртов, во близина на плажа! Во утробата имал чевли, најлон, конзерви (фото)

Кит-убиец кој починал откако се насукал на една песочна плажа ги растажил и шокирал љубителите на животни откако виделе што се наоѓа во неговата утроба.

Китот убиец пронајден е на Плетенберг Беј на јужноафричкиот западен Кејп.

Кога научниците за овие животни го погледнале китот откриле дека тој во споледните денови јадел само отпад фрлен од луѓе.

Стари обувки, најлон кеси, канчиња од павлака се само дел од отпадот кој е пронајден во утробата на китот.

Доктор Пенри го опишал ова откритие на Фејсбук како ужасно. Во стомакот на китот долг 5.7 метри пронајдено е многу малку храна а многу повеќе најлон ќеси кои ја забрзуваат смртта кај овие животни, што би требало и да ја покаже натамошната анализа.

Се претпоставува дека женката пред да се насука умирала од глад. Била преслаба за да пронајде храна, па јадела само она што и било лесно за наоѓање.

Билка која е поефикасна и од хемотерапија - коренот од глуварче ги лечи и најтешките болести!

Глуварчето спаѓа во родот на билки и е од фамилијата Asteraceae. Расте и покрај патиштата и околу населените места. Оваа билка го јакне организмот и му помага на телото да се ослободи од отровите. Глуварчето е природен лек и за многу заболувања. Глуварчето се користи и при проблеми со бубрезите, црниот дроб, жолчката, дигестивниот систем, ефикасен е за прочистување на организмот и за подобрување на метаболизмот.

Коренот на глуварчето е поефикасен и од хемотерапијата – таа ги уништува сите клетки, додека глуварчето ги убива само канцерогените. По серија на истражувања на канадски научници покажа дека коренот од глуварче ги уништува клетките на ракот, без да нанесува никакви штети на здравите. Во народната медицина, глуварчето се применува за јакнење на организмот и за пролетно чистење на крвта. Од него може да се прави чај, сируп или вино.

Коренот од глуварчето има сложен хемиски состав. Млечниот сок од глуварчето содржи: хетерозиди, јагленохидрати, минерали, и други корисни состојки, па често се користи за лекување на камен во жолчната кеса, камен во бубрегот, за атеросклероза и многу други заболувања.

Безобразлуци на плажа. Хајди Клум и нејзиното 16 години помладо момче во жешка акција! (фото)

Светскиот топ модел Хајди Клум (44) има нова љубов. Ни помалку ни повеќе туку 16 години помладиот Том Каулиц и гитарист на групата “Токио Хотел”.

Пред неколку дена, парот бил забележан од страна на папараците на луксузна јахта каде без срам разменувале нежности во провокативни пози. Бакнежи, хранење прегратки додека се сончале. Потоа парот влегол во јахтата, каде продолжиле со романтика. 

Без срам, Цеца објави фотографија на која е потполно гола! (фото)

Цеца повторно провоцира. Имено на својот инстаграм профил фолк дивата објави фотографија на која сакаше да се пофали за одличната шминка која ја има на себе. Но во прв план не се истакна шминката туку нејзиното голо тело. На што следеа бурни реакции од медиумите и нејзините колеги. Но Цеца и овој пат како вистинска ѕвезда не им придаде многу значење на лошите коментари. 

Најчитани

Твитови