Уште четири селекции со пласман за ЕП во Хрватска

Ракометните репрезентации на Црна Гора, Норвешка, Словенија и на Австрија обезбедија пласман на Европското првенство во Хрватска откако во директните дуели беа поуспешни од своите ривали во натпреварите од последното (6) коло од квалификациите.

Црна Гора одигра нерешено со Русија на гости - 27:27, светскиот вицепрвак Норвешка ја победи Литванија со 30:20, Австрија беше поуспешна дома од БиХ со 34:32, додека Словенија ја победи Португалија со 28:18.

Резултати и двојки од 6.коло:

Група 1: Унгарија - Холандија и Данска - Летонија играат вечерва.

Табела: Данска 9, Унгарија 7, Холандија 4, Летонија 0.

Група 2: Полска - Романија и Белорусија - Србија играат вечерва.

Табела: Белрусија 7, Србија 7, Романија 4, Полска 2.

Група 3: Шпанија - Финска 46:16, Австрија - БиХ 34:32.

Табела: Шпанија 12, Австрија 6, БиХ 4, Финска 2.

Група 4: Македонија - Чешка и Исланд - Украина играат вечерва.

Табела: Чешка 6, Македонија 5, Украина 5, Исланд 4.

Група 5: Словенија - Португалија 28:18, Германија - Швајцарија играат попладнево.

Табела: Германија 10, Словенија 7, Португалија 5, Швајцарија 0.

Група 6: Русија - Црна Гора 27:27 и Шведска - Словачка 31:17.

Табела: Шведска 10, Црна Гора 7, Русија 5, Словачка 2.

Група 7: Норвешка - Литванија 30:20, Франција - Белгија 32:28.

Табела: Франција 10, Норвешка 8. Литванија 6, Белгија.

Пласман на ЕП досега имаат обезбедено: Данска, Унгарија (група 1), Белрусија, Србија (група 2), Шпанија, Австрија (група 3), Германија, Словенија (група 5), Шведска, Црна Гора (група 6), Франција и Норвешка (група 7).

Единствено во група 4 каде игра Македонија се отворени двете места и последното место ќе поплани најдобро треторангирана селекција.

ЗИМСКИ СПОРТОВИ! Ќе се изнандите како спортуваат мачките на снег! (ВИДЕО)

Можеби и не сте знаеле, но мачињата се посебна приказна кога станува збор за зимските спортови! Нема да можете да се воздржите, мачињава ќе ве полудат од смеење!

Готвењето никогаш не изгледало подобро! Нај згодниот кувар во светот (ВИДЕО)

Згоден, забавен и иновативен во кујната! Можеби сепак има мажи од соништата. Кои преку стомакот ќе го освојат вашето срце, како што би рекле постарите, „љубовта доаѓа преку стомакот“!

Секако ќе има и што да видите во продолжение на ова видео!

Тијана Пандевска: Оваа програмерка од Струмица го запали интернетот! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Оваа "Instagram" девојка е нашата девојка викендов!

Млада и згодна, 18 годишната Струмичанка е студентка на ФИНКИ во Скопје, моментално е во првата година од студиите, која воедно и  живее во Скопје. 
За тоа што изгледа вака и не е ни чудно, оваа девојка веќе 5 години е исклучиво посветена на спортот и спортските активности, ативно се занимава со фитнес. 

Нема да ве зачуди но нејзиното хоби е ФОТОГРАФИРАЊЕ! Нормално со оглед на нејзината убавина.
Слободното време како и сите студенти го поминува во дружба со своите пријатели, искачање, журки, но исто така обожава и да иде во кино!

Најчитани

Твитови