Уште четири селекции со пласман за ЕП во Хрватска

Ракометните репрезентации на Црна Гора, Норвешка, Словенија и на Австрија обезбедија пласман на Европското првенство во Хрватска откако во директните дуели беа поуспешни од своите ривали во натпреварите од последното (6) коло од квалификациите.

Црна Гора одигра нерешено со Русија на гости - 27:27, светскиот вицепрвак Норвешка ја победи Литванија со 30:20, Австрија беше поуспешна дома од БиХ со 34:32, додека Словенија ја победи Португалија со 28:18.

Резултати и двојки од 6.коло:

Група 1: Унгарија - Холандија и Данска - Летонија играат вечерва.

Табела: Данска 9, Унгарија 7, Холандија 4, Летонија 0.

Група 2: Полска - Романија и Белорусија - Србија играат вечерва.

Табела: Белрусија 7, Србија 7, Романија 4, Полска 2.

Група 3: Шпанија - Финска 46:16, Австрија - БиХ 34:32.

Табела: Шпанија 12, Австрија 6, БиХ 4, Финска 2.

Група 4: Македонија - Чешка и Исланд - Украина играат вечерва.

Табела: Чешка 6, Македонија 5, Украина 5, Исланд 4.

Група 5: Словенија - Португалија 28:18, Германија - Швајцарија играат попладнево.

Табела: Германија 10, Словенија 7, Португалија 5, Швајцарија 0.

Група 6: Русија - Црна Гора 27:27 и Шведска - Словачка 31:17.

Табела: Шведска 10, Црна Гора 7, Русија 5, Словачка 2.

Група 7: Норвешка - Литванија 30:20, Франција - Белгија 32:28.

Табела: Франција 10, Норвешка 8. Литванија 6, Белгија.

Пласман на ЕП досега имаат обезбедено: Данска, Унгарија (група 1), Белрусија, Србија (група 2), Шпанија, Австрија (група 3), Германија, Словенија (група 5), Шведска, Црна Гора (група 6), Франција и Норвешка (група 7).

Единствено во група 4 каде игра Македонија се отворени двете места и последното место ќе поплани најдобро треторангирана селекција.

Билка која е поефикасна и од хемотерапија - коренот од глуварче ги лечи и најтешките болести!

Глуварчето спаѓа во родот на билки и е од фамилијата Asteraceae. Расте и покрај патиштата и околу населените места. Оваа билка го јакне организмот и му помага на телото да се ослободи од отровите. Глуварчето е природен лек и за многу заболувања. Глуварчето се користи и при проблеми со бубрезите, црниот дроб, жолчката, дигестивниот систем, ефикасен е за прочистување на организмот и за подобрување на метаболизмот.

Коренот на глуварчето е поефикасен и од хемотерапијата – таа ги уништува сите клетки, додека глуварчето ги убива само канцерогените. По серија на истражувања на канадски научници покажа дека коренот од глуварче ги уништува клетките на ракот, без да нанесува никакви штети на здравите. Во народната медицина, глуварчето се применува за јакнење на организмот и за пролетно чистење на крвта. Од него може да се прави чај, сируп или вино.

Коренот од глуварчето има сложен хемиски состав. Млечниот сок од глуварчето содржи: хетерозиди, јагленохидрати, минерали, и други корисни состојки, па често се користи за лекување на камен во жолчната кеса, камен во бубрегот, за атеросклероза и многу други заболувања.

Безобразлуци на плажа. Хајди Клум и нејзиното 16 години помладо момче во жешка акција! (фото)

Светскиот топ модел Хајди Клум (44) има нова љубов. Ни помалку ни повеќе туку 16 години помладиот Том Каулиц и гитарист на групата “Токио Хотел”.

Пред неколку дена, парот бил забележан од страна на папараците на луксузна јахта каде без срам разменувале нежности во провокативни пози. Бакнежи, хранење прегратки додека се сончале. Потоа парот влегол во јахтата, каде продолжиле со романтика. 

Без срам, Цеца објави фотографија на која е потполно гола! (фото)

Цеца повторно провоцира. Имено на својот инстаграм профил фолк дивата објави фотографија на која сакаше да се пофали за одличната шминка која ја има на себе. Но во прв план не се истакна шминката туку нејзиното голо тело. На што следеа бурни реакции од медиумите и нејзините колеги. Но Цеца и овој пат како вистинска ѕвезда не им придаде многу значење на лошите коментари. 

Најчитани

Твитови