Македонец кој живее во Швајцарија со решение за заштита на црквата во Маврово! Да помогнеме (фото)

Игор Цветковски е Македонец кој живее и равоти во Швајцарија. Тој има идејно решение за спас на потопената црква во Мавровското Езеро. Тој на Фејсбук излезе со анимирани фотографии од идејното решение. Во продолжение еве го неговиот напис во интегрирана форма и оригинал. Д помогнеме сите аедно за спас на културното наследство.

Се сметам за еден од нај способните во Швајцарија за Абдихтунг,Дихтување на објекти кој се под вода.

Стојам на располагање 24/7 на било која влада без разлика на политичките бои!

Ова се однесува посебно на Министрите за култура кој треба да ја заштитат оваа црква која претпоставувам дека е со фрескописот од мојот мијачки ген правена.

Све ова ви го нудам бесплатно за својата вера кој моите претци ме учеа да ја негувам!

Ајде Народе сооделете го ова може ке ми помогнете да ја спасам јас и вие споделете ве молам.

Игор Цветковски

Дете повредено во сообраќајка во гостиварско, возачот избегал

Патничко моторно возило непозната марка и регистарски ознаки управувано од засега непознат возач удрило во седум годишно дете од с.Старо Чајле-Гостивар и го напуштил местото на настанот.

По незгодата детето е однесено во Медицински центар Гостивар, каде и се констатирани тешки телесни повреди (фрактура на десна потколеница) и по укажаната лекарска помош е препратена на Клинички центар Скопје за понатамошно лекување.

Увид на лице место извршила екипа од Полициска станица Гостивар.

Kaролина повлече нога: Денес се мажи познатата српска пејачка!

Дефитнитивно оваа година е плодна за естрадата во регионот. Од самиот почеток на јануари, место песни се нижеа свадби. Така, последна која го кажа да досега беше Каролина, која во саботата се омажи за Михаил. Но. не се запира тука, во очекување на свадбата е и на Јана Бурческа.

Меѓутоа, вечерва свадба прави Наташа Беквалац и Лука Лазукиќ. Тие, како и нивните гости одмараат во луксузна вила каде што е готов базенот за забава.  А свадбата ќе биде во ресторан покрај море.

ВО ЖИВОТНА ОПАСНОСТ: Победникот на Евровизија е во лоша здраствена состојба!

Победникот на „Евровизија“, Салвадор Собрал ги откажа сите настапи, а неодамна е префрлен во болница каде што ќе му биде извршена трансплатација на срце. Португалските медиуми пренестуваат дека и живтот му е загрозен.

За неговите проблеми со срцето се пишуваше уште во мај, откако настапуваше на Евровизија во Киев. Последниот настапо го одржа на 8ми септември, па се повлече од сцената.

Најчитани

Твитови