„ЕВН Волонтира” нов проект за општествена одговорност на ЕВН

Група волонтери од ЕВН Македонија работеа на уредување и разубавување на дворот на регионалниот центар за лица со интелектуална попреченост – „Порака наша“ во Куманово. Со ова и официјално почна и новиот проект “ЕВН Волонтира” кој претставува низа од активности кои ќе ги вклучат сите вработени кои имаат волја да волонтираат низ целата земја.

Волонтерите денеска целото работно време го посветија на хортикултурно уредување, бојадисување на оградата и расчистување на дворното место на регионалниот центар – „Порака наша“. Во активностите учествуваа г-дин Штефан Петер, Претседател на Управниот одбор на ЕВН Македонија и Претседателот на синдикатот на компанијата, г-дин Роберт Симоноски.

„Задоволство ми е да го означам почетокот на новиот проект на ЕВН Македонија - „ЕВН Волонтира“. Со ова ја носиме корпоративната оштествена одговорност на едно ново ниво, со цел да ја подигнеме свеста меѓу компаниите, институциите па и поединците“ изјави г-дин Штефан Петер, Претседател на Управниот Одбор на ЕВН Македонија. „Мора да се бориме да стигнеме до нивото на свест кое ќе ни помогне да сфатиме дека финансиската помош е важна, но има некои работи кои е потребно да се направат и од човечка рака. Меѓусебната поддршка или она што значи да се биде „таму“ за некого, е животно искуство и добрина која дава надеж.“ додаде г-дин Петер.

Активностите на волонтерите на ЕВН нема да застанат тука и денес, туку ќе продолжат и во идниот период во повеќе региони и градови во земјата.

Изминативе 10 години, ЕВН Македонија докажа дека корпоративната општествена одговорност е поставена како една од главните и долгорочни цели на компанијата. Посветеноста и успехот на ова поле беа препознаени од заедницата и ЕВН е добитник на многу награди и признанија од различни категории како: Инвестирање во заедницата, Односи на пазарот, Етички менаџмент, Односи со вработените и Животна средина.

Никогаш нема побрзо да ослабете: Моќна диета со кисело млеко

Основна состојка на оваа диета е киселото млеко, намирница којашто исклучително позитивно влијае на метаболизмот.

Со помош на оваа диета може да ослабете 5 до 6 килограми за 10 дена. Сепак, имајќи предвид дека се работи за исклучително рестриктивна диета, не би требало да се држи подолго од 14 дена. 

Киселото млеко е исклучително корисна намирница којашто ја нормализира активноста на органите за варење, го подобрува имунитетот, помага за собирање и исфрлање на токсините од организмот и го поттикнува метаболизмот. 

Додека држите диета со кисело млеко се препорачуваат следниве намирници: природно кисело млеко – 500 грама дневно, овошје – до 300 грама дневно (освен грозје, диња и лубеница поради големите количества на шеќер коишто ги содржат), месо – до 100 грама дневно (риба, пилешко и мисиркино – со отстранета кожичка и маснотии), зеленчук – до 300 грама дневно (зелена салата, кељ, зелка, рукола...).

Количеството на кисело млеко коешто ќе го употребите во поединечни рецепти зависи од вашите желби и вкус. Важно е да се внесе 500 грама кисело млеко дневно, а како ќе го распоредите тоа е веќе ваш избор.


Пример мени:

Појадок
Желе од кисело млеко и малини, шолја зелен чај или шолја чист сок од портокал.

Ручек
Шолја топол растителен чај, ладна супа направена од кисело млеко и краставица исечена на ситни тркала, 100 грама варено месо, салата од краставица, домат и зачини, кисело млеко по желба, чаша топла лимоната (без шеќер).

Попладневна ужинка
Домат со кисело млеко. Во киселото млеко додадете малку сенф, малку сол и во блендер кратко испасирајте.

Вечера
Шолја топол растителен чај, боранија на пареа со кисело млеко, чаша топла лимонада (без шеќер).

Го нарекуваат „Мал мајмун“: Момче, родено со опашка од 15 см (фото)

Локалните медиуми ова момче го нарекуваат Јанг Јанг, а неговото семејство му дало прекар „мал мајмун“.  Иако неговите родители инсистирале тој да не оди на операција, сепак овој месец момчето направило операција.

Овој израсток кај Јанг Јанг се развил уште кога бил ембрион, како резултат на деформација на нервите, пренесуваат кинеските медиумите.

Во првиот месец по раѓањето, ембрионот создава структура која се вика нервна туба, и за многу кратко време на грбот се формира тој израсток. Кај овој дечко се случило некое пореметување, кое не е многу сериозно. Мајката на момчето имала нормална бременост. Лекарите ништо не констатирале кај плодот, за време на бременоста. Кога се породила мајката на Јанг Јанг сите доктори во болницата биле во шок.

Неговата баба мислела дека момчето со тој деформитет ќе заработува многу пари, но Јанг сепак одлучи да направи хирушки зафат и да биде како сите останати луѓе.

Најчитани

Твитови