Дали знаете зошто е задолжително да се исклучи мобилниот телефон во авион?

Колку пати сте се запрашале зошто е потребно да се вклучи "Airplane Mode" или да го исклучите мобилниот телефон додека летате. Ако сте заинтересирани, еве го одговорот.

 Всушност, ако го оставите телефонот вклучен може да предизвика проблеми, бидејќи неговиот сигнал за време на летот може да се вмеша во попречување на сигналотза комуникација и на тој начин да им направи проблеми на пилотите. Тие проблеми се манифестираат на таков начин што пилотите слушаат прекин на сигналот или зуење во слушалките.

Во пракса, тоа ретко се случува. на околу 50. летови, на пилотитте тоа им се случува еднаш или два пати, а ние веруваме декам ногумина не ги исклучуваат телефоните за време на летот.

Сепак, може да дојде и до поголеми проблеми, бидејќи е докажано дека во една прилика мобилен телефон прекинал комуникација меѓу пилот и контролна кула.

Како и да е, исклучете го мобилниот телефон за поголема сигурност на летот.

Спенџарска се разголе на плажа во Шпанија! (ФОТО)

Со доаѓање на топлото време и високите температури, јавните личности се впуштија во авантури. И македонската водителка Јелена Спенџарска одлучи слободното време да го искористи за да ги наполни батериите.

Како дестинација за ова лето ја одбра Шпанија, и една од најпознатите дестинации - Палма де Мајорка, па оттаму се пофали со неколку фотографии.

Спенџарска на социјалните мрежи својот сподели неколку фотографии од своите летни лудории и нормално исти на кои го истакна своето тело и перфектна  линија.

Марјана Станојковска проклето секси: Бујните облини во прв план! (ФОТО)

Марјана Станојковска замина на заслужен одмор а жешкото Скопје го замени со рекалсирачка плажа, море и уживање. Истото е документирано и објавено на социјалните мрежи. 

Водителката на својот Инстаграм профил сподели фотографии од крупен кадар каде во преден план се нејзините бујни атрибути. Под истата следеа бура од коментари и лајкови. Позитивни секако...

Мишел Вилијамс од „Destiny's child“ јавно проговори: „Имам проблем и затоа побарав помош во психијатриска болница“!

Пејачката Мишел Вилијамс, која се прослави со женскиот бенд „Destiny's child“ се пријавила на лекување во приватна психијатриска установа поради депресија, јавуваат американските медиуми.

Пејачката која и претходно не ги криеше своите ментални проблеми, од пред неколку дена се лекува во болница близу Лос Анџелес.

„Со години се залагам за тоа, да се подигне свеста за менталното здравје и за охрабрување на луѓето да препознаат кога да побараат помош, поддршка и поттик од луѓето што ги сакаат и се грижат за нив. Сега горда и среќна можам да кажам дека ќе продолжам да бидам пример и неуморно ќе се борам за помош на оние на кои им е потребна“, напиша Вилијамс на социјалните мрежи.

Поранешната пејачка доби голема поддршка од своите колеги, фанови и семејство за одлуката јавно да проговори за нејзината здравствена состојба и со тоа им помогне на многу луѓе во светот кои го имаат истиот проблем. 

Најчитани

Твитови