Дали знаете зошто е задолжително да се исклучи мобилниот телефон во авион?

Колку пати сте се запрашале зошто е потребно да се вклучи "Airplane Mode" или да го исклучите мобилниот телефон додека летате. Ако сте заинтересирани, еве го одговорот.

 Всушност, ако го оставите телефонот вклучен може да предизвика проблеми, бидејќи неговиот сигнал за време на летот може да се вмеша во попречување на сигналотза комуникација и на тој начин да им направи проблеми на пилотите. Тие проблеми се манифестираат на таков начин што пилотите слушаат прекин на сигналот или зуење во слушалките.

Во пракса, тоа ретко се случува. на околу 50. летови, на пилотитте тоа им се случува еднаш или два пати, а ние веруваме декам ногумина не ги исклучуваат телефоните за време на летот.

Сепак, може да дојде и до поголеми проблеми, бидејќи е докажано дека во една прилика мобилен телефон прекинал комуникација меѓу пилот и контролна кула.

Како и да е, исклучете го мобилниот телефон за поголема сигурност на летот.

Шерифовиќ и го фотографирала газето на Карлеуша (ВИДЕО)

Снимњето на „Ѕвездите на Гранд“  трае по 12 часа, па челновите на жириото постојано наоѓаат начин како да се забавуваат. Пејачката Марија Шерифовиќ  е снимана како и го фотографира газето на Јелена Карлеуша.

Гледајте го видеото:

Тијана воодушеви како Џеси Џеј во ТЛЗП (ФОТО)

Македонската претставничка во шоуто „Твоето лице звучи познато“, Тијана Дапчевиќ, во епизодата што се прикажуваше вчеравечер го имитираше настапот на Џеси Џеј. Тијана повторно беше одлична, ги пееше Bang Bang и Burning Up, а добриот настап резултираше со високи оценки од жирито, но и пофалби на социјалните мрежи.

„Ќе видите вечер како помина снимањето. Јас си поминав одлично. Ќе се гордеете со мене“, ни рече Тијана неколку часа пре епизодата да се прикаже на телевизија.

Таа следната недела ќе има малку поинаков лик за имитација, фолк пејачката Дара Бубамара.

Борко Ристовски стана татко! (ФОТО)

Чуварот на македонската репрезентативна ракометна мрежа за прв пат ќе се најде во улогата на татко, откако на социјалните мрежи се редеа честитки за неговата нова родителска улога заедно со неговата сакана Нина.

Прекрасната Николина, Борко знаеше како да ја сочува далеку од очите на јавноста, иако атрактивната и шармантна девојка можеше понекогаш да се забележи како го бодри од трибините на неговите натпревари.

На нејзиниот профил, која неодамна го прослави својот 25 роденде, осамна фотографија на која таа го покри лицето на момчето до неа со розово срценце, но она што може да се забележи е дека мистериозниот лик  има иста тетоважа на левата рака, како и Борко.

Најчитани

Твитови