ПОУЧНА ПРИКАЗНА за големината на нашата душа

Некој човек постојано се чувствувал притиснат од тегобите на секојдневното живеење, па така се пожалил кај својот духовен учител.

- Не можам веќе. Мојот живот е неподнослив.

Учителот земал малку пепел меѓу прстите и го пуштил во чаша вода. Додека пепелот се мешал во водата, тој рекол:

 - Ова се твоите тегоби. Водата го впила пепелот и потемнела.

Човекот не знаел што се случува и што сака да каже учителот.

Учителот потворно земал иста количина пепел и го пуштил во морето. Но, морето не потемнело, а пепелта не оставила никаква трага во морето.

  - Гледаш ли? Можеш ли да ја забележиш разликата?  - прашал учителот.

Секој ден мораш да одлучиш дали ќе бидеш како чашата вода или морето.

Шерифовиќ и го фотографирала газето на Карлеуша (ВИДЕО)

Снимњето на „Ѕвездите на Гранд“  трае по 12 часа, па челновите на жириото постојано наоѓаат начин како да се забавуваат. Пејачката Марија Шерифовиќ  е снимана како и го фотографира газето на Јелена Карлеуша.

Гледајте го видеото:

Тијана воодушеви како Џеси Џеј во ТЛЗП (ФОТО)

Македонската претставничка во шоуто „Твоето лице звучи познато“, Тијана Дапчевиќ, во епизодата што се прикажуваше вчеравечер го имитираше настапот на Џеси Џеј. Тијана повторно беше одлична, ги пееше Bang Bang и Burning Up, а добриот настап резултираше со високи оценки од жирито, но и пофалби на социјалните мрежи.

„Ќе видите вечер како помина снимањето. Јас си поминав одлично. Ќе се гордеете со мене“, ни рече Тијана неколку часа пре епизодата да се прикаже на телевизија.

Таа следната недела ќе има малку поинаков лик за имитација, фолк пејачката Дара Бубамара.

Борко Ристовски стана татко! (ФОТО)

Чуварот на македонската репрезентативна ракометна мрежа за прв пат ќе се најде во улогата на татко, откако на социјалните мрежи се редеа честитки за неговата нова родителска улога заедно со неговата сакана Нина.

Прекрасната Николина, Борко знаеше како да ја сочува далеку од очите на јавноста, иако атрактивната и шармантна девојка можеше понекогаш да се забележи како го бодри од трибините на неговите натпревари.

На нејзиниот профил, која неодамна го прослави својот 25 роденде, осамна фотографија на која таа го покри лицето на момчето до неа со розово срценце, но она што може да се забележи е дека мистериозниот лик  има иста тетоважа на левата рака, како и Борко.

Најчитани

Твитови