Windows 10 ќе добие нова надградба

Мајкрософт е речиси подготвен со втората за оваа година надградба на Windows 10. Таа ќе биде дистрибуирана бесплатно на 17-ти октомври, соопшти компанијата.

Ажурирањето се нарекува „Fall Folders Update“ и е продолжение на првиот сет на нови функции кои софтверскиот гигант ги објави во април оваа година. Главната новина ќе биде „Windows Mixed Reality“. Ова е платформа за т.н. „мешана реалност“ на Windows, со што Мајкрософт се надева дека ќе ја направи виртуелната и додадената реалност полесно достапна за пошироката јавност.

Таа е развиена со идејата да поддржува поевтини очила за додадена и виртуелна реалност. Веќе истиот ден, компаниите како Lenovo, Dell, Asus, Acer и HP ќе пуштат сопствени модели, кои ќе ја користат.

Друга иновација е „Windows Ink“. Технологијата на Мајкрософт за пишување на дисплејот добива способност директно да пишува во PDF-документи, па дури и да ги потпише. Исто така, ќе има функција која ќе ви помогне да пронајдете изгубено Surface Pen.

Со обновувањето ќе дојде и „Game Mode“ за Windows 10. Со овој режим оперативниот систем ќе може да ослободува системски ресурси за време на игра, за да може таа да функционира максимално добро.

„Fall Creators Update“ ќе понуди уште подобрен систем за управување со поглед кој ќе го користат лица со проблеми во моториката. Апликациите за обработка на фотографии се исто така надградени, како и облачната услуга OneDrive со нова функција која ги комбинира и датотеките зачувани во компјутерот и облакот на едно место.

Microsoft исто така работи и на други функции, како на пример можноста за копирање фотографии и текст од Windows 10 и пренос на апликација за Android или iOS. Сепак, тие се уште се доработуваат и не можат да бидат подготвени на време за ова ажурирање.

Ако ова се случи, тие ќе останат за следното, кое ќе биде во пролетта 2018 година.

Хорор: Докторка ги касапела гениталиите на мали девојчиња

Докторка од Мичиген е уапсена откако било откриено дека ги касапела гениталиите на девојчињата на возраст од шест до осум години.

44-годишната Џумана Нагарвала ако биде прогласена за виновна за обвиненијата, ја ќекаат пет години затвор.

Инаку, во САД во 1996. се носи закон со кој се забранува кастрирање на личности помлади од 18. години.

Дел од жртвите на докторката биле уценувани да молчат.

Користејќи го овој трик ќе добиете бели заби за само 180 секунди – сè е природно

Дали пушите? Пиете ли многу кафе или чај? Тогаш овие проблеми доволно ви се познати! Ви предлагаме едноставен рецепт, со оки вашата насмевка ќе блесне. 

Потребно ви е само:

1. Содабикарбона

2. Лимон

3. Помешајте ги овие состојки и истрјте ги забите. ПО 180 секунди, ќе се види резултатот!

Еве како да го елиминирате стресот за 5 минути и да ги спречите болестите!

Тензија, нервоза, стрес, напнатост... Постои билка која ќе ви помогне да се опуштите за многу кратко време.

Рускиот научник Генадиј Малахов открил дека оваа билка која има фантастично дејство против замор и стрес.

Се што треба да направите е да земете исушен ловоров лист, ставте го пепленик, запалете го и искочете од просторијата. По десетина минути ловоровиот лист ќе изгори, а просторијата ќе биде полна со миризливиот дим кој прави посебна атмосфера. Имено, ловоровиот лист при согорувањето ослободува специфични материи кој нас ни помагаат да го ублажиме заморот и да се опуштиме.

Лесно внидушувајте и ќе осетите како се опуштате.

Најчитани

Твитови