Windows 10 ќе добие нова надградба

Мајкрософт е речиси подготвен со втората за оваа година надградба на Windows 10. Таа ќе биде дистрибуирана бесплатно на 17-ти октомври, соопшти компанијата.

Ажурирањето се нарекува „Fall Folders Update“ и е продолжение на првиот сет на нови функции кои софтверскиот гигант ги објави во април оваа година. Главната новина ќе биде „Windows Mixed Reality“. Ова е платформа за т.н. „мешана реалност“ на Windows, со што Мајкрософт се надева дека ќе ја направи виртуелната и додадената реалност полесно достапна за пошироката јавност.

Таа е развиена со идејата да поддржува поевтини очила за додадена и виртуелна реалност. Веќе истиот ден, компаниите како Lenovo, Dell, Asus, Acer и HP ќе пуштат сопствени модели, кои ќе ја користат.

Друга иновација е „Windows Ink“. Технологијата на Мајкрософт за пишување на дисплејот добива способност директно да пишува во PDF-документи, па дури и да ги потпише. Исто така, ќе има функција која ќе ви помогне да пронајдете изгубено Surface Pen.

Со обновувањето ќе дојде и „Game Mode“ за Windows 10. Со овој режим оперативниот систем ќе може да ослободува системски ресурси за време на игра, за да може таа да функционира максимално добро.

„Fall Creators Update“ ќе понуди уште подобрен систем за управување со поглед кој ќе го користат лица со проблеми во моториката. Апликациите за обработка на фотографии се исто така надградени, како и облачната услуга OneDrive со нова функција која ги комбинира и датотеките зачувани во компјутерот и облакот на едно место.

Microsoft исто така работи и на други функции, како на пример можноста за копирање фотографии и текст од Windows 10 и пренос на апликација за Android или iOS. Сепак, тие се уште се доработуваат и не можат да бидат подготвени на време за ова ажурирање.

Ако ова се случи, тие ќе останат за следното, кое ќе биде во пролетта 2018 година.

Дете повредено во сообраќајка во гостиварско, возачот избегал

Патничко моторно возило непозната марка и регистарски ознаки управувано од засега непознат возач удрило во седум годишно дете од с.Старо Чајле-Гостивар и го напуштил местото на настанот.

По незгодата детето е однесено во Медицински центар Гостивар, каде и се констатирани тешки телесни повреди (фрактура на десна потколеница) и по укажаната лекарска помош е препратена на Клинички центар Скопје за понатамошно лекување.

Увид на лице место извршила екипа од Полициска станица Гостивар.

Kaролина повлече нога: Денес се мажи познатата српска пејачка!

Дефитнитивно оваа година е плодна за естрадата во регионот. Од самиот почеток на јануари, место песни се нижеа свадби. Така, последна која го кажа да досега беше Каролина, која во саботата се омажи за Михаил. Но. не се запира тука, во очекување на свадбата е и на Јана Бурческа.

Меѓутоа, вечерва свадба прави Наташа Беквалац и Лука Лазукиќ. Тие, како и нивните гости одмараат во луксузна вила каде што е готов базенот за забава.  А свадбата ќе биде во ресторан покрај море.

ВО ЖИВОТНА ОПАСНОСТ: Победникот на Евровизија е во лоша здраствена состојба!

Победникот на „Евровизија“, Салвадор Собрал ги откажа сите настапи, а неодамна е префрлен во болница каде што ќе му биде извршена трансплатација на срце. Португалските медиуми пренестуваат дека и живтот му е загрозен.

За неговите проблеми со срцето се пишуваше уште во мај, откако настапуваше на Евровизија во Киев. Последниот настапо го одржа на 8ми септември, па се повлече од сцената.

Најчитани

Твитови