Игра на тронови: Кој е вашиот идеален партнер според хороскопскиот знак?

Ако сте дел од големата еуфорија за серијата „Игра на тронови“, тогаш веројатно имате омилена личност од сите ликови. Одвен одличните сценарија, непредвидливи свени, интересни костуми, не можеме а да не останеме рамнодушни на сите ликови.

Кој од ликовите е компатибилен со вашиот хороскопски знак:

Овен – Подрик Пејн

Со оглед на тоа дека сте полни со самодоверба и сакате да доминирате, идеален партнер за вас е слаткиот Подрик. Тој ќе сака да научи многу нешта од вас, бидејќи како жена родена во овој знак се природни лидери, па ваква нежна душа е совршена за вашиот темперамент.

Бик – Џакен Хгар

Џакен Хгар е идеален избор за авантура, бидејќи е непредвидлив  и може да исчезне баш кога ќе почнете да се заљубувате. Девојките во овој знак сакаат предизвици, па ваква личност може да донесе многу интересни моменти во нивниот живот.

Близнаци – Питер Беилиш

За Близнаците често се вели дека во себе кријат повеќе личност, па затоа „Малиот прст“ е идеален за вас. Тој се однесува како му одговара во текот на целата серија и тоа е нешто што многу одговара на вашиот карактер.

Рак – Џендри Баратеон

На нежните жени родени во овој знак ќе им одговара личност која ќе им понуди љубов и сигурност и кој кон нив ќе се однесуваат како со принцеза. А, Џендри во себе има кралска крв и манири со кои е совршен за тоа.

Лав- Џејми Ланистер

На Лавиците им треба Лав, нели? Затоа Џејми е одличен избор за Лавиците. Совршено ќе се вклопи со вашата доминантна личност. Единствен проблем е што е претерано близок и поврзан со својата сестра, но сигурни сме дека ќе направите сè за да го промените тоа.

Девица – Сивиот црв

Нежната душа како Сивиот црв најдобро ќе се сложи со емотивните и перфекционистички настроени Девици. Тој е личност кој својата девојка ќе ја направи сакана и почитувана, а ќе и остави простор и да биде своја. Совршен за секоја Девица.

Вага – Сер Џора Мормонт

Ќе признаете дека на сите нас ни е потребен еден Џора во животот. Верен до крај, кој би направил сè за вашата среќа. Дали е ова мажот кој го чекавте целиот живот? Годините можеби ќе бидат проблем, но ве очекува совршена љубов.

Шкорпија – Кхал Дрого

На огнените и страствени Шкорпии им треба страст и љубовник кој ќе им нуди незаборавни ноќи. Затоа тој е идеален за вашиот хороскопски знак. Под неговата груба површина се крие нежна душа, која може многу да ве сака.

Стрелец – Оберин Мартел

На Стрелците им е потребен некој кој е интересен, љубопитен и секогаш подготвен за авантурата која тие секогаш ја планираат. Бестрашниот и харизматичен Оберин е личност која и треба на секоја жена родена во овој знак.

Јарец – Џон Сноу

Иако можеби сте го заштитиле своето срце и не сакате да се заљубите, некој како Џон Сноу ќе ги сруши сите ѕидови и ќе внесе љубов во вашиот живот. Нежен, но и бестрашен кога е тоа потребно, Џон Сноу е одличен спој за одважените,но и традиционални жени родени во овој знак кој го чекаат г-дин Совршен.

Водолија – Дарио Нахарис

Дали треба да кажеме нешто за да ве убедиме зошто тој е најдобриот партнер за вас? Тој ги поседува двата најголеми таленти :  да заведува и да се бори. Освен тоа, тој е паметен и остроумен, за што сонува секоја Водолија.

Риби – Роб Старк

Чесен, грижлив и нежен. Роб Старк е вистинска комбинација за девојките родени во овој знак, кој мечтаат за љубовта и ја идеализираат и го чекаат својот принц од бајките.

Денеска ги славиме Партеније, ЛукаМастридија и илјада и тројцата маченици

Свети Партеније, епископ лампсакијски

Син на некој ѓакон од градот Мелитопол. Уште како дете добро ги помнеше зборовите на Евангелието и се трудеше да ги исполни. Се насели покрај едно езеро каде што ловеше риба, ја продаваше и им делеше на сиромасите. По Божја Промисла го избраа за епископ Лампсакиски. Го очисти градот од незнабоштвото, ги затвори идолопоклоничките храмови, изгради многу цркви и го утврди благочестието. Со молитва лечеше секаква болест, а особено имаше власт над злите духови. Еднаш кога сакаше да изгони зол дух од некој луд човек, злиот дух го молеше да не го изгонува. „Ќе ти дадам друг човек; во него влези и живеј“, му рече Партениј. „Кој е тој човек?“, праша демонот. „Јас сум“, одговори светителот. „Влези и живеј во мене!“ Кога го слушна тоа демонот побегна како од оган викајќи: „Кај можам да влезам во Божјиот дом?!“ Свети Партениј поживеа долго и својата обилна љубов кон Господ и кон луѓето ја покажа на дело. Во вечниот покој на Христос се пресели во 6 век.

Преподобен Лука Еладски

Родум од Касторија. Уште како дете никогаш не сакаше да вкуси месо и сиот живот го минуваше во чистота и молитва. Еднаш појде на нива со семе жито за да сее. Но патем поголемиот дел им го раздаде на сиромасите, а помалиот што му преостана го посеа. Даде Бог и од тоа малку семе се собра поголем род одошто порано кога го сееше целото количество. Потоа Лука побегна од својата мајка вдовица во манастир. Нажалена мајка му Го молеше Бога да ѝ ја објави тајната каде ѝ се наоѓа синот. И Бог ја услиши нејзината молитва. Игуменот на оној манастир три ноќи едно по друго ја сонуваше една жена како остро го напаѓа што ѝ го зеде синот единец. Тогаш игуменот му нареди на Лука веднаш да оди кај мајка му. Лука отиде, се виде со мајка му, но пак си замина, овој пат бесповратно. Живееше во покајание на т.н. Јованова Гора. Ноќе Му се молеше на Бога, а дење работеше во градината и на нивата не заради себеси, туку за сиромасите и посетителите. Се хранеше само со леб од јачмен. Бог му даде дар на чудотоворство. Се упокои мирно во Господ во 946 година. Од неговите мошти одвреме навреме течеше миро.

Преподобна Мастридија

Живееше во Ерусалим во строг подвиг. Еден млад човек се загледа во неа и почна да ѝ здодева. За да се спаси и себеси и тоа момче од грев, Мастридија зеде едно лонче со малку наквасен грав и се оддалечи во пустина. Во пустината помина седумнаесет години и за сето тоа време, со Божјата благодат, не ѝ снема грав ниту ѝ оветве фустанот. Се упокои мирно околу 580 година.

Илјада и тројца маченици во Никомидија

Пострадаа во времето на Диоклецијан.

 

Секојдневни корисни совети (Видео)

Како да го спречите појавувањето на флеки по облеката од потење, или сте ја накапале омилената бела блуза со црвено вино?

Погледнете ги овие неколку корисни совети со кои ќе ви се олесни животот:

Најчитани

Твитови