Игра на тронови: Кој е вашиот идеален партнер според хороскопскиот знак?

Ако сте дел од големата еуфорија за серијата „Игра на тронови“, тогаш веројатно имате омилена личност од сите ликови. Одвен одличните сценарија, непредвидливи свени, интересни костуми, не можеме а да не останеме рамнодушни на сите ликови.

Кој од ликовите е компатибилен со вашиот хороскопски знак:

Овен – Подрик Пејн

Со оглед на тоа дека сте полни со самодоверба и сакате да доминирате, идеален партнер за вас е слаткиот Подрик. Тој ќе сака да научи многу нешта од вас, бидејќи како жена родена во овој знак се природни лидери, па ваква нежна душа е совршена за вашиот темперамент.

Бик – Џакен Хгар

Џакен Хгар е идеален избор за авантура, бидејќи е непредвидлив  и може да исчезне баш кога ќе почнете да се заљубувате. Девојките во овој знак сакаат предизвици, па ваква личност може да донесе многу интересни моменти во нивниот живот.

Близнаци – Питер Беилиш

За Близнаците често се вели дека во себе кријат повеќе личност, па затоа „Малиот прст“ е идеален за вас. Тој се однесува како му одговара во текот на целата серија и тоа е нешто што многу одговара на вашиот карактер.

Рак – Џендри Баратеон

На нежните жени родени во овој знак ќе им одговара личност која ќе им понуди љубов и сигурност и кој кон нив ќе се однесуваат како со принцеза. А, Џендри во себе има кралска крв и манири со кои е совршен за тоа.

Лав- Џејми Ланистер

На Лавиците им треба Лав, нели? Затоа Џејми е одличен избор за Лавиците. Совршено ќе се вклопи со вашата доминантна личност. Единствен проблем е што е претерано близок и поврзан со својата сестра, но сигурни сме дека ќе направите сè за да го промените тоа.

Девица – Сивиот црв

Нежната душа како Сивиот црв најдобро ќе се сложи со емотивните и перфекционистички настроени Девици. Тој е личност кој својата девојка ќе ја направи сакана и почитувана, а ќе и остави простор и да биде своја. Совршен за секоја Девица.

Вага – Сер Џора Мормонт

Ќе признаете дека на сите нас ни е потребен еден Џора во животот. Верен до крај, кој би направил сè за вашата среќа. Дали е ова мажот кој го чекавте целиот живот? Годините можеби ќе бидат проблем, но ве очекува совршена љубов.

Шкорпија – Кхал Дрого

На огнените и страствени Шкорпии им треба страст и љубовник кој ќе им нуди незаборавни ноќи. Затоа тој е идеален за вашиот хороскопски знак. Под неговата груба површина се крие нежна душа, која може многу да ве сака.

Стрелец – Оберин Мартел

На Стрелците им е потребен некој кој е интересен, љубопитен и секогаш подготвен за авантурата која тие секогаш ја планираат. Бестрашниот и харизматичен Оберин е личност која и треба на секоја жена родена во овој знак.

Јарец – Џон Сноу

Иако можеби сте го заштитиле своето срце и не сакате да се заљубите, некој како Џон Сноу ќе ги сруши сите ѕидови и ќе внесе љубов во вашиот живот. Нежен, но и бестрашен кога е тоа потребно, Џон Сноу е одличен спој за одважените,но и традиционални жени родени во овој знак кој го чекаат г-дин Совршен.

Водолија – Дарио Нахарис

Дали треба да кажеме нешто за да ве убедиме зошто тој е најдобриот партнер за вас? Тој ги поседува двата најголеми таленти :  да заведува и да се бори. Освен тоа, тој е паметен и остроумен, за што сонува секоја Водолија.

Риби – Роб Старк

Чесен, грижлив и нежен. Роб Старк е вистинска комбинација за девојките родени во овој знак, кој мечтаат за љубовта и ја идеализираат и го чекаат својот принц од бајките.

Дневен хороскоп за петок

Овен 

Денешниот ден ќе ви помине во знакот на доброто расположение. Ќе поминете неколку прекрасни часови во прегратката на вашиот партнер, а тоа дополнително ќе ви го разубави денот. Во вечерните часови излезете на кратка прошетка.

Бик

Имате потреба да воведете некои промени во вашиот живот, но сѐ уште не знаете кои ви се приоритетите. Послушајте го вашиот внатрешен глас или совет од некоја личност која добро ве познава, и нема да згрешите. Доколку планирате некое патување, испланирајте ги однапред сите трошоци.

Близнаци

Доколку сте доволно искрени, потребно е да ја преземете одговорноста за вашите постапки. Докажете си на себе и на другите дека можете да ги исполните дадените ветувања. Денес препорачливо ви е да избегнувате премногу напорни или стресни ситуации.

Рак

Понекогаш не е лесно да се оствари некаков договор, па затоа внимавајте кои зборови ги користите во друштво на вашите соработници. По завршувањето на работното време можете да се опуштите со вкусен ручек со вашата сакана личност.

Лав

Имајте на ум дека сите моментални проблеми можат да се решат во присуство на блиска личност, не потпирајте се само на себе. Конечно, желбата за долгоочекуваниот повик од некоја личност ќе ви стане реалност. Можно е да ве покани на кафе. Среќно!

Девица

Ве очекува емоционален повик од некој близок пријател, кој има многу грижи. Излезете му во пресрет и поканете го на ручек, после завршувањето на работното време. Што се однесува на љубовта, бидете внимателни, не верувајте им премногу на додворувачите.

Вага

Прифатете го фактот дека денес едноставно не е ваш ден. Наместо да се преоптоварувате со тоа и да се нервирате затоа што извршувањето на дадените задачи не ви оди од рака, подобро би било да се одморите. Некоја добар филме секогаш решение за стресот. Релаксирајте се!

Скорпија

Престанете да бидете дрски и бидете љубезни со сите. Никогаш не знаете кога некој ќе ви затреба. Вечерва, излезете со пријателите на кои им недостигате во последен период поради вашата презафатеност. Можеби ве очекуваат изненадувања.

Стрелец

Ќе успеете да направите промени во вашиот љубовен живот. Во попладневните часови ќе имате прекрасна средба со вашите пријатели. Дајте шанса на секого да зборува. Избегнете го вклучувањето во расправии и кавги со припадниците на знакот Бик од вашето опкружување.

Јарец

Може да бидете вознемирени поради тоа што имате пропуштено некоја работа со неполно работно време или поради инвестицијата која се има покажана како непрофитабилна. Би можело да се почувствувате дека ништо не се одвива на вашиот посакуван начин и дека секој е против вас.

Водолија

После еден подолг период на разочарување во социјалните и емотивните области на животот, изненадувачки ќе бидете успешни. Оваа изненадна промена ќе ве поттикне да размислувате. Ви се советува да ги искористите овие поволни околности. Бидете внимателни и уверете се дека нема ди ги разочарате пријателите!

Риби

Денеска ве очекува голем престврт на настаните. Некој ваш поранешен партнер повторно ќе ви ги искаже своите чувства. Доколку тоа е она што го сакате, на повидок е една старо-нова романса. Во вечерните часови организирајте собир со пријателите.

Едноставни трикови со кои ќе привлечете пари!

Секогаш ви недостигаат пари? Немојте да се грижите веќе! Со помош на овие мали трикови, ќе дојдат подобри денови за вас.

Паричникот е еден од работите без кои никогаш не излегуваме од дома.Поради тоа во народот е врежано верувањето како дополнително да се подобри „работата“ на паричникот. Дури и ако сте од оние кои не сакаат да го носат, тој сепак може да ви донесе среќа со парите така што во него постојано ќе чувате пари, редовно од него ќе земате, но и враќате пари.

За останатите кои не се делат од паричникот, народното верување советува:Што се однесува до бојата, жените би требало да носат златни или црвено златни паричници, бидејќи црвената е огнена боја, а златната, па таа е боја на златото. Огинот го топи металот, па според тоа вашиот паричник, според овие совети, би требало секогаш да биде полн со пари.Мажите пак би требало да носат кафени паричници со златни детали, поради тоа што земјената боја означува стабилност, па со тоа и таквиот паричник би требало да обезбедува стабилни приходи.

Народното верување исто така налага паричникот секогаш да си го купите сами, како би сте ја избегнале лошата карма која преку него може да ви ја проследи оној кој ви го подарува. Доколку пак сте решиле да прифатите паричник на подарок, во него би требало да има  и некоја банкнота.

Кога сте ги исполниле претходните услови, време е во паричникот да ставите и пари. Многу е важно банкнотите да бидат уредно сложени, како не би ја блокирале енергијата на вашите финансии.

Покрај тоа во партичникот никогаш не носете сметки, било да се платени или не, бидејќи со тоа ќе ја влечете енергијата на плаќање.

Важна победа на македонските кошаркари против Словачка

Кошаркарската репрезентација на Македонија забележа победа над Словачка во првиот натпревар од предквалификацискиот циклус за Европското првенство што ќе се одржи во 2021 година.

По бројните откажувања и проблемите со повредените играчи, предвреме „прежалената“ Македонија со подмладен состав и победнички карактер, избори важна победа на гостувањето во против Словачка со 74-66. 

По израмнетиот прв период, кој нашите кошаркари го добија со поен предност (23-22) во вториот црвено-жолтите одиграа фантастично па откако истиот го добија со 21-8 на паузата меѓу двете полувремиња заминаа со предност од 14 поени (44-30). Во третиот период придодадовме уште два позитива (15-13), па во завбршниот период Македонија влезе со предност 59-43. Лошиот старт на последната четвртина во која домаќините отворија со серија од 12-0, не доведе во ситуација да стравуваме да исходот. Но,предводени од капитенот Војдан Стојановски и повратникот Ричард Хендрикс, избраниците на селекторот Давитков, на крајот заслужено се радуваа на победа со конечни 77-66.

Хенрикс средбата ја заврши до дабл-дабл од 21 поени и 14 скокови, а Војдан постигна еден помалку (20). Соколов, Ѓуровски и Дамјан Стојановски кого не го служеше шутот средбата ја завршија со по 8 постигнати поени. 

Првата, цел е остварена, а сега следува и вториот меч веќе во недела (26 ноември) кога во Скопје ќе гостува Швајцарија во мечот кој ќе се игра во СЦ Јане Сандански од 20.45 часот. 

Најчитани

Твитови