Судијата доживотно суспендиран, а мечот Јужна Африка – Сенегал ќе се преигра

Светската фудбалска организација (ФИФА) одлучи мечот меѓу Јужна Африка и Сенегал во квалификациите за Светското првенство да се преигра, а судијата Јозеф Лампти е доживотно суспендиран поради обид за лажирање на резултатот. Мечот треба да се преигра во ноември, а точниот датум се уште не е одреден.

ФИФА објави дека одлуката за повторно одигрување на натпреварот е донесена откако Судот за спортска арбитража ја потврди казната за доживотно суспендирње на судијата Јозеф Лампти од Гана. Тој е казнет според ставката за недозволено влијаење на резултатот на натпреварот.

Лампти на тој натпревар досуди пенал за Јужна Африка поради непостоечко играње со рака на дефанзивецот на Сенегал, Калиду Кулибали. На видеоснимката јасно се гледа дека топката го погоди фудбалерот во колено, а тој досуди пенал.

Јужна Африка го искористи пеналот и дојде до победа, што на таа селекција и е единствен триумф во последната рунда од квалификациите за СП во Русија.

Хорор: Докторка ги касапела гениталиите на мали девојчиња

Докторка од Мичиген е уапсена откако било откриено дека ги касапела гениталиите на девојчињата на возраст од шест до осум години.

44-годишната Џумана Нагарвала ако биде прогласена за виновна за обвиненијата, ја ќекаат пет години затвор.

Инаку, во САД во 1996. се носи закон со кој се забранува кастрирање на личности помлади од 18. години.

Дел од жртвите на докторката биле уценувани да молчат.

Користејќи го овој трик ќе добиете бели заби за само 180 секунди – сè е природно

Дали пушите? Пиете ли многу кафе или чај? Тогаш овие проблеми доволно ви се познати! Ви предлагаме едноставен рецепт, со оки вашата насмевка ќе блесне. 

Потребно ви е само:

1. Содабикарбона

2. Лимон

3. Помешајте ги овие состојки и истрјте ги забите. ПО 180 секунди, ќе се види резултатот!

Еве како да го елиминирате стресот за 5 минути и да ги спречите болестите!

Тензија, нервоза, стрес, напнатост... Постои билка која ќе ви помогне да се опуштите за многу кратко време.

Рускиот научник Генадиј Малахов открил дека оваа билка која има фантастично дејство против замор и стрес.

Се што треба да направите е да земете исушен ловоров лист, ставте го пепленик, запалете го и искочете од просторијата. По десетина минути ловоровиот лист ќе изгори, а просторијата ќе биде полна со миризливиот дим кој прави посебна атмосфера. Имено, ловоровиот лист при согорувањето ослободува специфични материи кој нас ни помагаат да го ублажиме заморот и да се опуштиме.

Лесно внидушувајте и ќе осетите како се опуштате.

Најчитани

Твитови