Судијата доживотно суспендиран, а мечот Јужна Африка – Сенегал ќе се преигра

Светската фудбалска организација (ФИФА) одлучи мечот меѓу Јужна Африка и Сенегал во квалификациите за Светското првенство да се преигра, а судијата Јозеф Лампти е доживотно суспендиран поради обид за лажирање на резултатот. Мечот треба да се преигра во ноември, а точниот датум се уште не е одреден.

ФИФА објави дека одлуката за повторно одигрување на натпреварот е донесена откако Судот за спортска арбитража ја потврди казната за доживотно суспендирње на судијата Јозеф Лампти од Гана. Тој е казнет според ставката за недозволено влијаење на резултатот на натпреварот.

Лампти на тој натпревар досуди пенал за Јужна Африка поради непостоечко играње со рака на дефанзивецот на Сенегал, Калиду Кулибали. На видеоснимката јасно се гледа дека топката го погоди фудбалерот во колено, а тој досуди пенал.

Јужна Африка го искористи пеналот и дојде до победа, што на таа селекција и е единствен триумф во последната рунда од квалификациите за СП во Русија.

Дете повредено во сообраќајка во гостиварско, возачот избегал

Патничко моторно возило непозната марка и регистарски ознаки управувано од засега непознат возач удрило во седум годишно дете од с.Старо Чајле-Гостивар и го напуштил местото на настанот.

По незгодата детето е однесено во Медицински центар Гостивар, каде и се констатирани тешки телесни повреди (фрактура на десна потколеница) и по укажаната лекарска помош е препратена на Клинички центар Скопје за понатамошно лекување.

Увид на лице место извршила екипа од Полициска станица Гостивар.

Kaролина повлече нога: Денес се мажи познатата српска пејачка!

Дефитнитивно оваа година е плодна за естрадата во регионот. Од самиот почеток на јануари, место песни се нижеа свадби. Така, последна која го кажа да досега беше Каролина, која во саботата се омажи за Михаил. Но. не се запира тука, во очекување на свадбата е и на Јана Бурческа.

Меѓутоа, вечерва свадба прави Наташа Беквалац и Лука Лазукиќ. Тие, како и нивните гости одмараат во луксузна вила каде што е готов базенот за забава.  А свадбата ќе биде во ресторан покрај море.

ВО ЖИВОТНА ОПАСНОСТ: Победникот на Евровизија е во лоша здраствена состојба!

Победникот на „Евровизија“, Салвадор Собрал ги откажа сите настапи, а неодамна е префрлен во болница каде што ќе му биде извршена трансплатација на срце. Португалските медиуми пренестуваат дека и живтот му е загрозен.

За неговите проблеми со срцето се пишуваше уште во мај, откако настапуваше на Евровизија во Киев. Последниот настапо го одржа на 8ми септември, па се повлече од сцената.

Најчитани

Твитови