НЕВЕРОЈАТНИ, НО ВИСТИНИТИ ПРИКАЗНИ ЗА ВРАЌАЊЕ ВО ЖИВОТ: Мамо пред да се родам умрев како пилот!

Рајан ги разгледува фотографиите од златната ера на Холивуд и на нив препознава пријатели како Рита Хејворт и Мерлин Монро. Се сеќава на мали детали од црно- белите филмови и раскажува за трачевите кои што биле актуелни зад сцената. Сепак, Рајан има само пет години.

Тој како и многу други деца низ светот има необјасниви сеќавања кои сугерираат на тоа дека станува збор за меморија од некој претходен живот. И додека многу луѓе веруваат дека реинкарнацијата е чиста бесмислица, тој и сличните на него, со своето уникатно искуство го докажуваат токму спротивното.

Доктор Џим.Б. Такер со години ги истражува децата со сеќавања од претходниот живот и во својата книга Return To Life: Extraordinary Cases Of Children Who Remember Past Lives раскажува за необичните приказни со кои што се соочил во текот на својата работа. Можеби еден од најинтересните податоци е тоа што најголемиот дел од децата ги имаат флеш бековите од претходниот живот на возраст од 3 до 4 години, а потоа едноставно ги забораваат. Такер досега работел со деца чии родители и самите не веруваат во тоа што го зборува нивното дете, но по долго набљудување се докажало токму спротивното.

Џејмс–загинат пилот

Родителите на малиот Џејмс сериозно се вознемириле кога нивното дете започнало да ги крши авион играчките и да вреска дека леталото е во оган. Потоа следеле низа кошмари и неповрзани сеќавања кои резултирале со изјава дека е воен пилот кој починал откако неговиот авион бил соборен од непријателските сили.

-Мамо, пред да се родам, бев пилот, мојот авион беше погоден во моторот и падна во вода, така умрев.

Детето им раскажало на родителите дека во претходниот живот било пилот кој се борел за време на Втората светска војна во битката кај Иво Џима, па дури и им го покажало на слика местото каде што паднал авионот. Неговиот татко стапил во контакт со ветераните од битката и притоа дознал дека единствениот човек загинат во авионска несреќа е извесен Џејмс Хјустон кој загинал на истото место кое што му го опишало детето. Но, коинциденциите не престанале тука. Семејството стапило во контакт со сестрата на Хјустон која се уште била жива и таа ги потврдила сите нешта за кои што зборувал малиот Џејмс.

Хантер–реинкарнација на голферот Боби Џонс

Замислете како изгледа кога еден навидум обичен ден, детето доаѓа и ви вели дека е реинкарнација на починат голфер и бара од вас повеќе да не му се обраќате со неговото име, туку со името на починатиот.

Родителите на Хантер (3) останале вчудоневидени откако нивното дете започнало да инсистира дека е Боби Џонс, па неговиот татко решил да земе неколку фотографии од голфери и да му ги покаже на својот син

-Да, тоа сум јас!, рекол Хантер додека од предложените слики ја извлекол токму онаа на Џонс. За кратко детето покажало невообичаен интерес за голф, па дури им објаснило на родителите кои голф терени му се омилени. Денес, Хантер има 7 години и има освоено 41 од 50 јуниор турнири, но повеќе нема сеќавања од претходниот живот.

 Како патува свеста низ времето и просторот?

Доктор Такер ја објаснува реинкарнацијата преку теоријата за квантната механика. Тој верува во можноста свеста на човекот да постои посебно од мозокот и од телото, со што тие служат само како нејзино изразување, но не и како нејзин извор. Неговата теорија ја споредува со работата на телевизиската трансмисија. Телевизорите го декодираат сигналот, но во суштина не го создаваат. Човечкиот мозок ја манифестира свеста, но не значи дека истиот е нејзин извор.

Па така, по смртта она што народски се нарекува душа, патува низ времето и просторот и повторно се реинкарнира во телесна форма. Сепак, се уште останува непознато зошто сите луѓе немаат сеќавања од претходниот живот и зошто оние што веќе ги имаат започнуваат да ги забораваат по определен временски период.

Некои од случаите  кои што што биле предмет на истражување, се лажни, односно родителите ги навеле своите деца да зборуваат дека се реинкарнирани, но постојат и такви кои се целосно автентични и кои го оставаат прашањето за реинкарнацијата  отворено и недообјаснето.

Дете повредено во сообраќајка во гостиварско, возачот избегал

Патничко моторно возило непозната марка и регистарски ознаки управувано од засега непознат возач удрило во седум годишно дете од с.Старо Чајле-Гостивар и го напуштил местото на настанот.

По незгодата детето е однесено во Медицински центар Гостивар, каде и се констатирани тешки телесни повреди (фрактура на десна потколеница) и по укажаната лекарска помош е препратена на Клинички центар Скопје за понатамошно лекување.

Увид на лице место извршила екипа од Полициска станица Гостивар.

Kaролина повлече нога: Денес се мажи познатата српска пејачка!

Дефитнитивно оваа година е плодна за естрадата во регионот. Од самиот почеток на јануари, место песни се нижеа свадби. Така, последна која го кажа да досега беше Каролина, која во саботата се омажи за Михаил. Но. не се запира тука, во очекување на свадбата е и на Јана Бурческа.

Меѓутоа, вечерва свадба прави Наташа Беквалац и Лука Лазукиќ. Тие, како и нивните гости одмараат во луксузна вила каде што е готов базенот за забава.  А свадбата ќе биде во ресторан покрај море.

ВО ЖИВОТНА ОПАСНОСТ: Победникот на Евровизија е во лоша здраствена состојба!

Победникот на „Евровизија“, Салвадор Собрал ги откажа сите настапи, а неодамна е префрлен во болница каде што ќе му биде извршена трансплатација на срце. Португалските медиуми пренестуваат дека и живтот му е загрозен.

За неговите проблеми со срцето се пишуваше уште во мај, откако настапуваше на Евровизија во Киев. Последниот настапо го одржа на 8ми септември, па се повлече од сцената.

Најчитани

Твитови