НЕВЕРОЈАТНИ, НО ВИСТИНИТИ ПРИКАЗНИ ЗА ВРАЌАЊЕ ВО ЖИВОТ: Мамо пред да се родам умрев како пилот!

Рајан ги разгледува фотографиите од златната ера на Холивуд и на нив препознава пријатели како Рита Хејворт и Мерлин Монро. Се сеќава на мали детали од црно- белите филмови и раскажува за трачевите кои што биле актуелни зад сцената. Сепак, Рајан има само пет години.

Тој како и многу други деца низ светот има необјасниви сеќавања кои сугерираат на тоа дека станува збор за меморија од некој претходен живот. И додека многу луѓе веруваат дека реинкарнацијата е чиста бесмислица, тој и сличните на него, со своето уникатно искуство го докажуваат токму спротивното.

Доктор Џим.Б. Такер со години ги истражува децата со сеќавања од претходниот живот и во својата книга Return To Life: Extraordinary Cases Of Children Who Remember Past Lives раскажува за необичните приказни со кои што се соочил во текот на својата работа. Можеби еден од најинтересните податоци е тоа што најголемиот дел од децата ги имаат флеш бековите од претходниот живот на возраст од 3 до 4 години, а потоа едноставно ги забораваат. Такер досега работел со деца чии родители и самите не веруваат во тоа што го зборува нивното дете, но по долго набљудување се докажало токму спротивното.

Џејмс–загинат пилот

Родителите на малиот Џејмс сериозно се вознемириле кога нивното дете започнало да ги крши авион играчките и да вреска дека леталото е во оган. Потоа следеле низа кошмари и неповрзани сеќавања кои резултирале со изјава дека е воен пилот кој починал откако неговиот авион бил соборен од непријателските сили.

-Мамо, пред да се родам, бев пилот, мојот авион беше погоден во моторот и падна во вода, така умрев.

Детето им раскажало на родителите дека во претходниот живот било пилот кој се борел за време на Втората светска војна во битката кај Иво Џима, па дури и им го покажало на слика местото каде што паднал авионот. Неговиот татко стапил во контакт со ветераните од битката и притоа дознал дека единствениот човек загинат во авионска несреќа е извесен Џејмс Хјустон кој загинал на истото место кое што му го опишало детето. Но, коинциденциите не престанале тука. Семејството стапило во контакт со сестрата на Хјустон која се уште била жива и таа ги потврдила сите нешта за кои што зборувал малиот Џејмс.

Хантер–реинкарнација на голферот Боби Џонс

Замислете како изгледа кога еден навидум обичен ден, детето доаѓа и ви вели дека е реинкарнација на починат голфер и бара од вас повеќе да не му се обраќате со неговото име, туку со името на починатиот.

Родителите на Хантер (3) останале вчудоневидени откако нивното дете започнало да инсистира дека е Боби Џонс, па неговиот татко решил да земе неколку фотографии од голфери и да му ги покаже на својот син

-Да, тоа сум јас!, рекол Хантер додека од предложените слики ја извлекол токму онаа на Џонс. За кратко детето покажало невообичаен интерес за голф, па дури им објаснило на родителите кои голф терени му се омилени. Денес, Хантер има 7 години и има освоено 41 од 50 јуниор турнири, но повеќе нема сеќавања од претходниот живот.

 Како патува свеста низ времето и просторот?

Доктор Такер ја објаснува реинкарнацијата преку теоријата за квантната механика. Тој верува во можноста свеста на човекот да постои посебно од мозокот и од телото, со што тие служат само како нејзино изразување, но не и како нејзин извор. Неговата теорија ја споредува со работата на телевизиската трансмисија. Телевизорите го декодираат сигналот, но во суштина не го создаваат. Човечкиот мозок ја манифестира свеста, но не значи дека истиот е нејзин извор.

Па така, по смртта она што народски се нарекува душа, патува низ времето и просторот и повторно се реинкарнира во телесна форма. Сепак, се уште останува непознато зошто сите луѓе немаат сеќавања од претходниот живот и зошто оние што веќе ги имаат започнуваат да ги забораваат по определен временски период.

Некои од случаите  кои што што биле предмет на истражување, се лажни, односно родителите ги навеле своите деца да зборуваат дека се реинкарнирани, но постојат и такви кои се целосно автентични и кои го оставаат прашањето за реинкарнацијата  отворено и недообјаснето.

Навидум изгледа едноставно: Пробајте да го решите тестот за 1 минута!

Мислите дека сте паметни – обидете се да го решите тестот од Харвард направен во 1869 година.

Прoверете ја својата интелигенција и логика! Обидете се да го решите овој тест, па искрено кажете – дали сте доволно паметни за да се запишете на Харвард?

Еден човек купил часовник, синџир и медал за 216 долари. Часовникот и медалот заедно чинат три пати повеќе од синџирот. Синџирот и медалот заедно чинеле половина од часовникот. Која е цената на секој предмет?

Размислете добро, пред да го погледнете видеото на кое е прикажано како да дојдете до решението.

Еве колку чини ескорт - девојка во Македонија!

Ескорт сервис и ескорт - девојките, не се новост ниту во светот па нитуи кај нас. Онлајн сајтовите како што се „Brothels in the world“, „Еscort girls“ и многу други, нудат ескорт придружба во повеќе градови низ Македонија како што се Скопје, Битола, Кичево, Кавадарци.

На овие сајтови има фотографии од девојките на кои вообичаено им е прикриено лицето, детален опис на нивните физички предиспозиции, како и листа на сексуалните услуги кои ги даваат, како и контакт телефони.

Цената се движи од 150 евра за час до 1.000 евра за 12 часа.

Имаат славен бизнис но неславен лик: Сопственици на светски познати брендови кои многу ретко се појавуваат во јавност!

Додека голем број на сопственици на познати компании и брендови уживаат да бидат позиционирани на ниво со славните, голем број од нив не сакаат да се во центарот на вниманието и живеат релативно нормален живот. Овие сопственици на познати брендови - имаат славен бизнис но неславен лик: 

Фил Најт - Nike

Фил Најт, сопственикот на една од најпознатите светски компании за производство на спортска опрема Nike, е човек кој нема да го сретнете по магазините, таблоидите или на телевизија. Тој својата компанија ја основа заедно со неговиот тренер по трчање. Во '60-тите во Америка не постоеле добри патики за трчање, па така Фил и Бил одлучуваат да започнат сопствено производство. Името Nike и познатото лого компанијата ги добива во 1978 година.

Хауард Шултц - Starbucks

На почетокот Starbucks започнува како една продавница која продава зрна кафе и опрема. Во 1987 година Хауард ја купува компанијата претворајќи ја во вистинска продавница за кафе. Инспириран од италијанската атмосфера во кафулињата за еспресо, тој ја претвора Starbucks во една од најпознатите светски продавници за популарниот пијалак.

Амансио Ортега - ZARA

Својот бизнис Амансио го започнува заедно со својата сопруга во '70-тите години. Тој изработува фустани и бањарки најпрво во својата дневна соба. Првиот бутик го отвора во Ла Коруња, Шпанија во 1975 година наречен Зорба. За многу брзо време ZARA започнува да расте, а голем придонес е одлуката да се започне со процесот на брза мода, односно изработка на нови дизајни на секои 2 недели.

Пер и Вини Еневолдсен - Pandora

Во 1982 година фамилијата Еневолдсен отвора мала продавница за накит во Копенхаген продавајќи парчиња увезени од Тајланд. Во 1987 нивната компанија е доста голема и започнуваат да изработуваат сопствени дизајни. Во 2000 година кога нивната позната белегзија стапува на сцена, каде потрошувачите можат директно да учествуваат во дизајнот, Pandora станува една од најпознатите компании за накит, а Еневолдсен едно од најбогатите фамилии во Данска.

Мишел Фереро - Ferrero

Мишел е наследник на фамилијарниот бизнис на производство на чоколаден крем со лешници. Неговата брилијантност, креативност и истражувањето на пазарот се тоа што ја прави неговата компанија успешна. Тој е креаторот на чоколадните Киндер јајца и се разбира популарните слатки Фереро Роше и Рафаело. Но, исто така тој е заслужен за подобрување на рецептот за чоколадниот крем со лешници и неговото популарно име Нутела. Уште еден негов генијален изум се Тик Так бонбончињата.

Рене Лакост - Laсoste

Овој познат бренд е создаден од страна на тениски играч Рене Лакост кој во 1926 година за еден од неговите турнири си шие маица со кратки ракави.Неговиот прекар бил алигатор што потоа станува и лого на компанијата. Во 1933 Рене ја отвора својата компанија за производство на маици за тенис, голф и едрење.

Лери Пејџ и Сергеј Брин - Google 

Google е создаден од двајца студенти на универзитетот Стенфорд во 1998 година кога името google.com е официјално регистрирано. Името е создадено од англискиот збор гоогол што означува број со 100 нули. Денес Google е еден од најкористените онлајн пребарувачи.

Кевин Систром - Instagram

Познатата мрежа Инстаграм е создадена од уште еден студент на Станфорд универзитетот, кој својата љубов кон фотографијата ја преточува во една од најпознатите социјални мрежи на денешницата. Инспириран бил од обичен фотоапарат кој произведува наједноставни фотографии и го креира првиот филтер X-Pro II. 2 години по лансирањето апликацијата ја купува Фејсбук за 1 милијарда долари.

Најчитани

Твитови