Во Русија се евакуирани околу 20 000 луѓе, дојави за бомби на 20 места!

Повеќе од 20.000 луѓе се евакуирани од трговски центри, железнички станици и универзитети во Москва по дојави дека на тие места се поставени бомби.

– Моментно се евакуираат повеќе од 20 места, над 20.000 луѓе се изведени надвор, но точен број се уште не е потврден, наведе извор од итните служби за руски медиуми.

Итните служби соопштија дека се работи за телефонски повици со дојави за бомби и оти кредибилитетот на тие информации мора да се провери. Меѓу загрозените локации се трите најголеми железнички станици во Москва, повеќе од 12 трговски центри и еден универзитет.

Дојавите за бомби веќе четврти ден се присутни во Русија. Досега сите биле лажни и од јавноста е побарано да не се создава паника.

Според безбедносни извори, заканите се упатени од надвор од Русија. Главните руски медиуми малку информации објавуваат за тие настани потенцирајќи дека најверојатно станува збор за „голем хакерски напад“ најверојатно од Украина.

Лажните дојави за бомби почнаа во неделата, а во јавноста беше објавена вест дури синоќа.

Во Челјабинск повеќе од 11.000 луѓе вчера беа евакуирани од 10 згради. Во Перм 5.700 луѓе се евакуирани од школи и јавни згради. Во Ставропол полицијата добила 42 лажни закани за бомби. Погодени се и градовите Краснојарск, Новосибирск и Омск.

Закани за бомби се упатени денеска и во неколку аеродроми низ државата. Во Томск повеќе од 10 училишта беа евакуирани заедно со локални судови, шопинг центри и автобуски станици. Засега нема потврда од властите дека заканите се организирани од Украина.

Дете повредено во сообраќајка во гостиварско, возачот избегал

Патничко моторно возило непозната марка и регистарски ознаки управувано од засега непознат возач удрило во седум годишно дете од с.Старо Чајле-Гостивар и го напуштил местото на настанот.

По незгодата детето е однесено во Медицински центар Гостивар, каде и се констатирани тешки телесни повреди (фрактура на десна потколеница) и по укажаната лекарска помош е препратена на Клинички центар Скопје за понатамошно лекување.

Увид на лице место извршила екипа од Полициска станица Гостивар.

Kaролина повлече нога: Денес се мажи познатата српска пејачка!

Дефитнитивно оваа година е плодна за естрадата во регионот. Од самиот почеток на јануари, место песни се нижеа свадби. Така, последна која го кажа да досега беше Каролина, која во саботата се омажи за Михаил. Но. не се запира тука, во очекување на свадбата е и на Јана Бурческа.

Меѓутоа, вечерва свадба прави Наташа Беквалац и Лука Лазукиќ. Тие, како и нивните гости одмараат во луксузна вила каде што е готов базенот за забава.  А свадбата ќе биде во ресторан покрај море.

ВО ЖИВОТНА ОПАСНОСТ: Победникот на Евровизија е во лоша здраствена состојба!

Победникот на „Евровизија“, Салвадор Собрал ги откажа сите настапи, а неодамна е префрлен во болница каде што ќе му биде извршена трансплатација на срце. Португалските медиуми пренестуваат дека и живтот му е загрозен.

За неговите проблеми со срцето се пишуваше уште во мај, откако настапуваше на Евровизија во Киев. Последниот настапо го одржа на 8ми септември, па се повлече од сцената.

Најчитани

Твитови