Потресна исповед на 12-годишно дете: Ми рекоа да ги убијам мајка ми и татко ми

Во која мерка ИСИС мора да им го пере мизокот на децата во т.н. калифат, открива малиот Насир кој успеал да побегне од канџите на џихадистите, кој изјави дека командантите му рекле дека мора да си ги убие родителите.

Насир (12) раскажа дека бил едно од неколкуте десетици деца кои во Ал - Рак тренираат да станат бомбаши самоубијци. Откако ќе ги грабнеле, децатата војници, од кои некои имале и по 5 години, им било кажано одека командантите на ИСИС ги сакаат повеќе од нивните родители.

-Најстрашно ни беше кога почнаа воздушните напади. Не тераа да се криеме во темните тунели. Ни збореа дека Американците, неверници се обидуваат да не убијат, но дека тие, воини, не сакаат. Ни велеа дека тие ќе се грижат за нас подобро од родителите, вели Насир.

-Кога не тренираа не велеа дека нашите родители се неверници и дека наша прва работа е да се вратиме дома и да ги убиеме, вели тој.

Ова момче инаку, се појави и во едно пропагандно видео на ИСИС, и вели дека дури и на најмладите момчиња во групата им е забрането да плачат додека имале обука за идни бомбаши самоубијци.

За среќа, Насир успеал да побегне од контролата на ИСИС и да пронајде пат до бегалскиот камп каде се поврзал со своето семејство.

-Повторно ја видов мајка ми, имав чувство дека се враќам во живот, вели тој.

Бегството на Насир е откриено истовремено кога еден милитант на ИСИС, Али Шакур ал-Касе, (20) јавно ја погубил својата мајка, обвинувајќи ја за отпадник, што е често обвинение во Исламската држава.

Хорор: Докторка ги касапела гениталиите на мали девојчиња

Докторка од Мичиген е уапсена откако било откриено дека ги касапела гениталиите на девојчињата на возраст од шест до осум години.

44-годишната Џумана Нагарвала ако биде прогласена за виновна за обвиненијата, ја ќекаат пет години затвор.

Инаку, во САД во 1996. се носи закон со кој се забранува кастрирање на личности помлади од 18. години.

Дел од жртвите на докторката биле уценувани да молчат.

Користејќи го овој трик ќе добиете бели заби за само 180 секунди – сè е природно

Дали пушите? Пиете ли многу кафе или чај? Тогаш овие проблеми доволно ви се познати! Ви предлагаме едноставен рецепт, со оки вашата насмевка ќе блесне. 

Потребно ви е само:

1. Содабикарбона

2. Лимон

3. Помешајте ги овие состојки и истрјте ги забите. ПО 180 секунди, ќе се види резултатот!

Еве како да го елиминирате стресот за 5 минути и да ги спречите болестите!

Тензија, нервоза, стрес, напнатост... Постои билка која ќе ви помогне да се опуштите за многу кратко време.

Рускиот научник Генадиј Малахов открил дека оваа билка која има фантастично дејство против замор и стрес.

Се што треба да направите е да земете исушен ловоров лист, ставте го пепленик, запалете го и искочете од просторијата. По десетина минути ловоровиот лист ќе изгори, а просторијата ќе биде полна со миризливиот дим кој прави посебна атмосфера. Имено, ловоровиот лист при согорувањето ослободува специфични материи кој нас ни помагаат да го ублажиме заморот и да се опуштиме.

Лесно внидушувајте и ќе осетите како се опуштате.

Најчитани

Твитови