СТАВ НА ПРОФЕСОРОТ ДРАГАН ДАНИЛОВСКИ ЗА ЕПИДЕМИЈАТА НА МОРБИЛИ!

Појавата на болни од морбили (сите поврзани меѓу себе) е логична последица на драстично намаленото ниво на колективниот имунитет, заради недоволниот опфат со вакцинирање. Минатата година опфатот со МПР вакцинирање во Скопје беше само 76%, а треба да биде минимум 95, за да се елиминира ризикот за појава на врзани случаи.

Но, “си го баравте, го добивте!”

Патем, се покажа дека никаква едукативна кампања значајно не делува врз мислењето на противниците на вакцините! Dunning–Kruger-овиот ефект е масовно застапен. Зошто? Затоа што сме, во суштина, необразувана средина… Затоа што и тие што имаат факултетски дипломи, всушност се “неписмени”… затоа што школството ни произведува полуинтелектуалци (примитивци со дипломи)…

Ете затоа…

И проблем немаме само со антивакцинашите…

Имаме и масовно свртување кон псевдонаучни методи (хомеопатија, хиропрактика, акупунктура, ајурведска медицина итн.) на луѓе со малигни заболувања. Заради што губат драгоцено време. И кога веќе е доцна, очајнички бараат спас во научната медицина… Во меѓувреме, некој добро заработил на нивната лековерност!

Голема вина за оваа појава има донесувањето на Закон за комплементарна и алтернативна медицина со што на псевдонаучните методи им е даден легитимитет и легалитет!!! По мое мислење, СКАНДАЛОЗНО!

Мотив? Наводно, да се намали дивото занимавање со тие дејности… читај, да се најде начин да плаќаат данок!

Кендал Џенер откри зошто ставила тетоважа на устата

Топ моделот и релити ѕвезда, Кендал Џенер, има минималистички и едноставен стил, прилично различен од нејзините сестри, но има и по некоја грешка.

Таа летото во 2016 година ставила тетоважа во внатрешниот дел на усната која едноставно е “meow”, а сега таа на Елен и откри зошто всушност ја ставила оваа тетоважа.

„Пијана бев. Не размислував трезвено.“ вели таа во интервјуто.

Таа во интервјуто открива дека тоа било првото нешто што и паднало на памет, а за тоа „грешка“ го обвини алкохолот. Со гледачите го сподели искуството со тетоважите, вели дека воопшто не болела, за разлика од тетоважите кои ги ставила на прстот од кои имала ужасни болки.

Пет компромиси: Што да правите кога тој сака секс, а вие сте уморни

На сите им се случува, понекогаш едноставно не сме на иста бранова должина со партнерот кога се работи за сексуален апетит, па не ни чудно што мажите баш тогаш се расположени за одење љубов. Секако, честа е и обратната ситуација, но ако имаш момче кое сака да преговара кога не си расположена за секс, еве на кој начин можеш да го одвратиш од идејата.

1. Раскажи му го твојот ден

Што си правела, со кого, каде, колку долго…Мажите понекогаш не се свесни колку жената работи, а ако го имаш тој проблем и само со набројување на сите работи кои си ги направила. Малку чистење по дома, пеглање, работа, и пред да го погледнеш тој веќе спие…

2. Побарај прво да те измасира

Ако навистина си уморна. Масажата добро ќе те опушти и ќе ти помогне побрзо да заспиеш. Како тоа ќе ја убие неговата желба за секс? Никако, но тебе ќе ги годи.

3. Дај му задачи

Ако тој сака секс, а ти си преуморна од тоа што цел ден си работела, подели ги домашните обврски со него. Предложи му да преземе дел од твоите обврски и да ти ги олесни работите и на крај вети му дека тогаш ќе бидеш порасположена за секс.

4. Натерај го се да прави сам

Никој не треба да заговара секс во кој жената само лежи, а мажот прави се, но во оваа ситуација имаш потполно право на тоа.

5. Кажи му дека сакаш само да се мазиш

Грозен изговор, но маж кој знае што е добро за него знае и дека не смее да одбие ваква понуда. Едноставно кажи му дека си уморна и дека сакаш само да ја почувствуваш неговата близина. Тоа ќе му го подигне егото доволно и ќе го натера на кратко да заборави на секс.

Јапонија, земјата во која секојдневно живеат модерното и традицијата (Фото)

Фотографот Такаши Јасуи од Кјото со својот фото-апарат ја доловува неверојатната убавина на секојдневниот живот во Јапонија. Тој поетски доловува моменти на минувачите, лута низ напуштени патишта и фотографира луѓе кои се губат во моменти на осаменост.

“Фотографијата е повеќе од задоволство, тоа е страст”, пишува тој на неговата интернет страница, а неговата страст го доведе да ја создаде оваа прекрасна визуелна ода за својата земја.

Најчитани

Твитови