МАКЕДОНСКА СРАМОТА, ТОШЕ ПРОЕСКИ ги прослави како никој претходно, а не му изградија ни надгробен споменик!

Десет години по трагичната смрт на никогаш незаборавениот пејач Тоше Проески, на главниот плоштад во Скопје, со посебни емоции беше направено  традиционалното "Ѕвездено небо за Тоше".

Со години,во главниот град на Македонија, илјадници фанови се сеќаваат на својот обожаван идол и во Македонија се упатуваат дури и многу фанови од Хрватска, пишува Слободна Далмација.

Тажната годишнина беше обележана со презентација на видео записот за најновата песна на Тоше  Light the flame, кој беше снимен во Лондон, непосредно пред неговата смрт.

Иако фановите не го забораваат, оние кои ветија дека достоинствено ќе се погрижат да го верифицираат угледот и кариерата на најголемата музичка ѕвезда Тоше Проески, кој ја прослави татковината  повеќе од било кој во музичката историја на Македонија, очигледно не успеаа.

Владата постхумно го прогласи Тоше Проески за почесен граѓанин на Република Македонија, а сега, по десет години од неговата смрт, нема пари за изградба на неговиот гроб.

Семејството на Тоше Проески, на кое државата пред целата македонска јавност му вети дека ќе изгради споменик на гробот на пејачот со најубав глас, ќе мора самото да постави надгробна плоча и да го доуреди местото, откако парламентот се премисли.

Со ребалансот на буџетот пратениците  ја избришаа ставката со која беа предвидени милион денари за изградба на споменик на гробот на Проески. Пари нема да даде ни општината Крушево.

Буџетот е одобрен и споменикот требаше да се заврши во рок од две години, но една деценија подоцна, Тоше се уште лежи во гробот, во која нема надгробни споменици.на кој нема надгробен споменик.  

Вака пишува хрватскиот веб портал www.jutarnji.hr  за македонската неодговорност на институциите спрема нашата најголема македонска ѕвезда, како и спрема семејството Проески.

Љубовен триаголник ги раздели Ирена и Орце - Пејачката со друг музичар (фото)

Фолк пејачката Ирена Спасовска и нејзиниот долгогодишен партнер, новинарот Орце Гелевски се разделија.

По 13 годишна врска во која невенчано живееја заедно, Орце пред десетина дена се иселил од нејзиниот стан, пишува порталот „7 дена“.

Според извори на порталот, причина за разделбата е тоа што Ирена имала друго момче, музичарот Амети Мухамедали- Мухи.

Дека е крај на врската потврдил и Гелевски.

-Да точно е дека се разделивме. За причините прашајте ја неа. Јас  нема што друго да кажам.  Мајка ми има проблем со здравјето и со неа деновиве сум по болници, вели Орце.

Пејачката негирала дека има друго момче.

-Да имавме некои одредени проблеми и затоа сметавме дека најдобро решение е разделбата. Немам друго момче, вели таа.

Пејчот Мухамедали за порталот рекол дека нема што да изјави.

„Јавна тајна е врската меѓу Ирена и Мухи. Цела естрада тоа го знае“, велат нивни колеги. Според нив Ирена и музичарот  веќе три години биле во врска и дека станува збор за голема љубов. Тоа ним им го раскажал и Мухи,  со уште многу детали од нивната врска. Тој живеел во странство, но од љубов кон  Ирена се вратил во Македонија и сега на свирките настапуваат заедно, пишува порталот „7 дена“

Целосен извештај: Владата потроши 180.000 евра за прославата за поканата од НАТО

Владата потроши вкупно 179.500 евра за прославата што се одржа во саботата во 15 града низ Македонија за поканата за членство во НАТО.

„Организацијата на целиот настан, обезбедувањето на соодветна техника, озвучување, осветлување, бини, редари, технички персонал, сценска опрема, ангажман на 40-тина изведувачи коишто настапија во 15 градови ширум Македонија, транспорт на опрема и технички персонал, промоција на настаните, графички и визуелни решенија и активности за промоција, а се вкупно со сите ставки чини 11 900 евра по град или вкупно 179 500 евра за прославата ‘Одиме напред – Македонија во НАТО и ЕУ’ во сите градови. Владата ангажираше исклучиво домашни изведувачи со кои беа склучени авторски договори за уметнички трудови, односно за музичко-сценски изведби, а изборот на градови беше определен согласно со рамномерна географска застапеност“, информира Владата.

Од таму велат дека трошоците за организацијата на настаните се скромни, по нормални пазарни цени. „За промоцијата на настаните не се потрошени средства за реклами во медиумите, ниту, пак, се потрошени какви било средства за организиран превоз на публика од едни во други градови“, велат од Владата.

Во продолжение интегрално го пренесуваме извештајот за потрошени средства:

Вкупната сума за реализација на настаните, разложена по ставки опфаќа:

1. Ангажман на 40-тина домашни изведувачи утврден со засебни авторски договори со секој од нив и вкупно за сите, во сите 15 градови и настапи на домашните изведувачи чини 75 500 евра.

Во секој договор е наведено дека ангажманот е за „прослава по повод поканата за Македонија за членство во НАТО“ со наслов „Одиме напред – Македонија во НАТО и ЕУ”. Трошоците за неколкуте изведувачи кои го откажаа ангажманот не се вклучени во пресметката и нема да се реализираат, а административната процедура со нив ќе се заврши по пат на спогодба.

2. Сценската опрема, бините, системите за озвучување и осветлување за 15 настани се реализирани од страна на компанија со којашто Владата на Република Македонија има склучено договор, врз основа на тендер и спроведена јавна набавка, којашто тековно врши услуги за изнајмување и ракување со опрема за аудио и видеоподдршка на настани во надворешен простор за потребите на државните институции.

Вкупната сума за сите трошоци за сцени и сценска опрема, за сите 15 места низ градовите, односно за сите 15 настани, чини 49 000 евра или околу 3 200 евра по град.

3. Сите други потреби и услуги за организација на настаните, што подразбира обезбедување на соодветна логистика, 150 редари, технички персонал, заштитни огради, 15 шатори, 15 гитарски засилувачи на звук и клавијатури, транспорт на опрема и технички персонал, чини вкупно, за сите 15 настани во градовите 35 000 евра или околу 2 300 евра по град.

За оваа ставка, преку соодветни законски постапки се спроведе тендер со три понуди за избор на најповолен понудувач, по што преку критериум најниска цена, избрана е компанија која ги реализираше услугите за организација на настаните.

4. Ангажман на лица за авторски труд за креативен концепт и реализација на промотивна кампања на социјални мрежи, графички решенија, видеопродукција, визуелизации на бините и постпродукција со вкупен износ од 20 000 евра или околу 1 300 евра по град.

Прославата ја поддржаа и локалните самоуправи, со организациска и логистичка помош.

Пренос на МРТВ не се реализираше бидејќи авторските договори со изведувачите не вклучуваа регулирање на авторски права за пренос во живо на национални телевизии и со цел да не се издвојува посебно ниту еден од 15 настани и 40 изведувачи ширум државата.

Исчистите го целиот дом со помош на сол: Моќна состојка која има многу намени!

Без оглед дали станува збор за морска или обична, кујнска сол, можете да ја искористите на многу начини.

Ова се само 12 примери за употреба на солта во чистењето на вашиот дом:

* Исчистете ги металните предмети со мешавина од сол, брашно и оцет во ист однос.

* На дамките на тепихот истурете сол. Почекајте неколку минути, па исчистете  со правосмукалка.

* За полесно да ја отстраните загорената храна од тавчето, веднаш по користењето истурете сол.

* Дамките од кафе ќе ги отстранете на следниот начин: врз сунѓерот ставете поголм слој сол, па силно тријте.

* Ако сакате да го исчистите бокалот за греење вода, наполнете го со вода и додајте 4 лажици сол. Оставете водата да зоврие па исплакнете.

* Исчистете ја пеглата на следниот начин: на стар пешкир ставете сол, а потоа со жешка пегла неколку пати поминете преку неа.

* Исчистете ги сунѓерите од бактерии така што ќе ги потопите во зовриена, солена вода.

* За да се ослободите од мравките истурете сол околу прозорците и вратите.

Најчитани

Твитови