СКАНДАЛ за Тоше Проески:Македонска срамота, ги прослави како никој претходно, а не му изградија ни надгробен споменик!

Десет години по трагичната смрт на никогаш незаборавениот пејач Тоше Проески, на главниот плоштад во Скопје, со посебни емоции беше направено  традиционалното "Ѕвездено небо за Тоше".

Со години,во главниот град на Македонија, илјадници фанови се сеќаваат на својот обожаван идол и во Македонија се упатуваат дури и многу фанови од Хрватска, пишува Слободна Далмација.

Тажната годишнина беше обележана со презентација на видео записот за најновата песна на Тоше  Light the flame, кој беше снимен во Лондон, непосредно пред неговата смрт.

Иако фановите не го забораваат, оние кои ветија дека достоинствено ќе се погрижат да го верифицираат угледот и кариерата на најголемата музичка ѕвезда Тоше Проески, кој ја прослави татковината  повеќе од било кој во музичката историја на Македонија, очигледно не успеаа.

Владата постхумно го прогласи Тоше Проески за почесен граѓанин на Република Македонија, а сега, по десет години од неговата смрт, нема пари за изградба на неговиот гроб.

Семејството на Тоше Проески, на кое државата пред целата македонска јавност му вети дека ќе изгради споменик на гробот на пејачот со најубав глас, ќе мора самото да постави надгробна плоча и да го доуреди местото, откако парламентот се премисли.

Со ребалансот на буџетот пратениците  ја избришаа ставката со која беа предвидени милион денари за изградба на споменик на гробот на Проески. Пари нема да даде ни општината Крушево.

Буџетот е одобрен и споменикот требаше да се заврши во рок од две години, но една деценија подоцна, Тоше се уште лежи во гробот, во која нема надгробни споменици.на кој нема надгробен споменик.  

Вака пишува хрватскиот веб портал www.jutarnji.hr  за македонската неодговорност на институциите спрема нашата најголема македонска ѕвезда, како и спрема семејството Проески.

Популарниот пејач Џстин Бибер го унакази своето тело - нема веќе стомачни, обожавателките тагуваат (ВИДЕО)

Канадскиот поп-пејач Џастин Бибер, успеа целосно да ги шокира своите фанови на Инстаграм со само една објава.

Имено, тој објавил фотографија од своите тетоважи.

Станува збор за една голема тетоважа, која ги прекрива неговиот стомак и градите.

На неговото тело наѕираат и стари тетоважи, а најдобро може да ги видите преку следното видео:

 

A post shared by Justin Bieber (@justinbieber) on

Актерката Тања Кочовска без срам го покажа своето тело во костим за капење! (ФОТО)

Добропознатата македонска актерка Тања Кочовска е обожувана меѓу своите колеги и меѓу публиката.

Таа е секогаш расположена за шега,дури и на своја сметка. Како актерка во Театарот за деца и младинци, таа е една од најсаканите ликови кај малите.

Овој пат на својот Фејсбук профил објави фотка во костим за капење каде гордо ја покажа својата фигура, и безсрамно покажа дека килограмите не се важни ако ЖИВОТОТ ТИ Е ПРЕКРАСЕН, како што и самата Тања искоментира под својата фотка.

Позната состојбата на повредените во страшниот инцидент на трките во Скопје

Страшен инцидент ги прекина кружните трки, кои прв пат по пауза од седум години повторно беа организирани во Скопје, повредените во инцидентот беа итно префрлени во болница и што е најдобро се надвор од животна опасност.

Хрватот Бркиќ кој возеше Хонда Сивик изгуби контрола во седмиот круг и притоа буквално го покоси Александар Димушевски, кој инаку е еден од организаторите на трката. Тој итно беше префрлен во болница и според последните информации неговата состојба е добра и тој е надвор од животна опасност.

Поради инцидентот на кој настрада еден од повредените, трките беа прекинати. Овој инцидент остави дамка на трките кои на голема радост на фановите на мото спортот се вратија во Скопје после седум години.

Најчитани

Твитови