Исповед на човек кој се пресели на Исланд: Во банка ти прават кафе, се изненадив кога ја добив првата плата

Горан Алексиќ на својот Фејсбук профил објави интересна приказна за новиот почеток на својот пријател на Исланд.

Пријателот вели дека бил изненаден кога ја земал првата плата бидејќи не требало да плаќа придонеси, туку му е исплатен целосниот бруто износ.

„Здраво Горане, еве да ви се јавим од Исланд. Да, отидов на Исланд да работам. Мислам дека нема смисла да останам во Хрватска да работам. Не сакам моите деца да живеат во таква држава. Со тек на времето и тие ќе дојдат овде. Овде се цени работата, се плаќа работата, сите се среќни, насмеани, фини.

Овде нема шанси работодавачот да те измами. Секој граѓанин добива идентификациски број, а секој работодавач е должен да  има дигитален часовник, каде што работниците запишуваат кога дошле и кога си заминале од работа.

Платата е секој 1ви во месецот, за сите. Ако 1ви е за викендот, тогаш платата ја даваат ден пред тоа. Пред некој ден отидов во банка да сменам евра. Прво, во банка ве пречекува човек кој ви дава број за услигата за која чекате. И потоа чекате, со пиење кафе и читање вести. Иако во банка има гужва сите се насмеани, па ќе погледнем околу мене и се прашувам да не сум влегол во кафуле.

Со 20 години стаж првпат се чуствувам како способен и дека работата ми се цени и се чуствувам како да живеам тука со години, а не недела дена. 

Кендал Џенер откри зошто ставила тетоважа на устата

Топ моделот и релити ѕвезда, Кендал Џенер, има минималистички и едноставен стил, прилично различен од нејзините сестри, но има и по некоја грешка.

Таа летото во 2016 година ставила тетоважа во внатрешниот дел на усната која едноставно е “meow”, а сега таа на Елен и откри зошто всушност ја ставила оваа тетоважа.

„Пијана бев. Не размислував трезвено.“ вели таа во интервјуто.

Таа во интервјуто открива дека тоа било првото нешто што и паднало на памет, а за тоа „грешка“ го обвини алкохолот. Со гледачите го сподели искуството со тетоважите, вели дека воопшто не болела, за разлика од тетоважите кои ги ставила на прстот од кои имала ужасни болки.

Пет компромиси: Што да правите кога тој сака секс, а вие сте уморни

На сите им се случува, понекогаш едноставно не сме на иста бранова должина со партнерот кога се работи за сексуален апетит, па не ни чудно што мажите баш тогаш се расположени за одење љубов. Секако, честа е и обратната ситуација, но ако имаш момче кое сака да преговара кога не си расположена за секс, еве на кој начин можеш да го одвратиш од идејата.

1. Раскажи му го твојот ден

Што си правела, со кого, каде, колку долго…Мажите понекогаш не се свесни колку жената работи, а ако го имаш тој проблем и само со набројување на сите работи кои си ги направила. Малку чистење по дома, пеглање, работа, и пред да го погледнеш тој веќе спие…

2. Побарај прво да те измасира

Ако навистина си уморна. Масажата добро ќе те опушти и ќе ти помогне побрзо да заспиеш. Како тоа ќе ја убие неговата желба за секс? Никако, но тебе ќе ги годи.

3. Дај му задачи

Ако тој сака секс, а ти си преуморна од тоа што цел ден си работела, подели ги домашните обврски со него. Предложи му да преземе дел од твоите обврски и да ти ги олесни работите и на крај вети му дека тогаш ќе бидеш порасположена за секс.

4. Натерај го се да прави сам

Никој не треба да заговара секс во кој жената само лежи, а мажот прави се, но во оваа ситуација имаш потполно право на тоа.

5. Кажи му дека сакаш само да се мазиш

Грозен изговор, но маж кој знае што е добро за него знае и дека не смее да одбие ваква понуда. Едноставно кажи му дека си уморна и дека сакаш само да ја почувствуваш неговата близина. Тоа ќе му го подигне егото доволно и ќе го натера на кратко да заборави на секс.

Јапонија, земјата во која секојдневно живеат модерното и традицијата (Фото)

Фотографот Такаши Јасуи од Кјото со својот фото-апарат ја доловува неверојатната убавина на секојдневниот живот во Јапонија. Тој поетски доловува моменти на минувачите, лута низ напуштени патишта и фотографира луѓе кои се губат во моменти на осаменост.

“Фотографијата е повеќе од задоволство, тоа е страст”, пишува тој на неговата интернет страница, а неговата страст го доведе да ја создаде оваа прекрасна визуелна ода за својата земја.

Најчитани

Твитови