Исповед на човек кој се пресели на Исланд: Во банка ти прават кафе, се изненадив кога ја добив првата плата

Горан Алексиќ на својот Фејсбук профил објави интересна приказна за новиот почеток на својот пријател на Исланд.

Пријателот вели дека бил изненаден кога ја земал првата плата бидејќи не требало да плаќа придонеси, туку му е исплатен целосниот бруто износ.

„Здраво Горане, еве да ви се јавим од Исланд. Да, отидов на Исланд да работам. Мислам дека нема смисла да останам во Хрватска да работам. Не сакам моите деца да живеат во таква држава. Со тек на времето и тие ќе дојдат овде. Овде се цени работата, се плаќа работата, сите се среќни, насмеани, фини.

Овде нема шанси работодавачот да те измами. Секој граѓанин добива идентификациски број, а секој работодавач е должен да  има дигитален часовник, каде што работниците запишуваат кога дошле и кога си заминале од работа.

Платата е секој 1ви во месецот, за сите. Ако 1ви е за викендот, тогаш платата ја даваат ден пред тоа. Пред некој ден отидов во банка да сменам евра. Прво, во банка ве пречекува човек кој ви дава број за услигата за која чекате. И потоа чекате, со пиење кафе и читање вести. Иако во банка има гужва сите се насмеани, па ќе погледнем околу мене и се прашувам да не сум влегол во кафуле.

Со 20 години стаж првпат се чуствувам како способен и дека работата ми се цени и се чуствувам како да живеам тука со години, а не недела дена. 

Популарниот пејач Џстин Бибер го унакази своето тело - нема веќе стомачни, обожавателките тагуваат (ВИДЕО)

Канадскиот поп-пејач Џастин Бибер, успеа целосно да ги шокира своите фанови на Инстаграм со само една објава.

Имено, тој објавил фотографија од своите тетоважи.

Станува збор за една голема тетоважа, која ги прекрива неговиот стомак и градите.

На неговото тело наѕираат и стари тетоважи, а најдобро може да ги видите преку следното видео:

 

A post shared by Justin Bieber (@justinbieber) on

Актерката Тања Кочовска без срам го покажа своето тело во костим за капење! (ФОТО)

Добропознатата македонска актерка Тања Кочовска е обожувана меѓу своите колеги и меѓу публиката.

Таа е секогаш расположена за шега,дури и на своја сметка. Како актерка во Театарот за деца и младинци, таа е една од најсаканите ликови кај малите.

Овој пат на својот Фејсбук профил објави фотка во костим за капење каде гордо ја покажа својата фигура, и безсрамно покажа дека килограмите не се важни ако ЖИВОТОТ ТИ Е ПРЕКРАСЕН, како што и самата Тања искоментира под својата фотка.

Позната состојбата на повредените во страшниот инцидент на трките во Скопје

Страшен инцидент ги прекина кружните трки, кои прв пат по пауза од седум години повторно беа организирани во Скопје, повредените во инцидентот беа итно префрлени во болница и што е најдобро се надвор од животна опасност.

Хрватот Бркиќ кој возеше Хонда Сивик изгуби контрола во седмиот круг и притоа буквално го покоси Александар Димушевски, кој инаку е еден од организаторите на трката. Тој итно беше префрлен во болница и според последните информации неговата состојба е добра и тој е надвор од животна опасност.

Поради инцидентот на кој настрада еден од повредените, трките беа прекинати. Овој инцидент остави дамка на трките кои на голема радост на фановите на мото спортот се вратија во Скопје после седум години.

Најчитани

Твитови