Formula 1: Победа за Фетел, маестрално возење на Хамилтон (ВИДЕО)

Себастијан Фетел оствари лесна победа во Интерлагос, со што го прекина постот на Ferrari кога станува збор за победи. Маестралниот Луис Хамилтон, кој стартуваше од боксовите, на крајот успеа да дојде дури до четвртото место.

Себастијан Фетел ја постигна својата петта победа во сезоната на трката возена за Големата награда на Бразил. Германецот веќе на почетокот го презеде водството од недоволно агресивниот Валтери Ботас од Mercedes. Предноста ја одржа до самиот крај на трката, а под притисок беше само за време на одењето во бокс на замена на пневматиците.

Mercedes се одлучи рано да го повика Ботас со цел да се обиде да ја

неутрализира предноста на Германецот. Финецот новите гуми ги доби на крајот од 28-от круг, за да еден круг подоцна истото го направи и Ferrari со Фетел. Сепак Германецот на патеката се врати како прв, задржувајќи ја водечката позиција.

Од друга страна, Хамилтон се пробиваше помеѓу останатите болиди бидејќи стартуваше од боксот, но за негова среќа уште на почетокот од трката на патеката излезе безбедносното возило поради сударите помеѓу Стофел Вандорн, Кевин Магнусен и Даниел Рикиардо и Естебан Окон со Роман Грожан.

Откако водечките заминаа на промена на пневматици, бранителот на титулата со маестрално возење де проби на првото место, за да на супер меки гуми се префрли на 28 круга до крајот. Во тие моменти, само 18 секунди предност го делеа од лидерот на трката и четирите возачи пред него.

Лесна работа беше престигнувањето на Макс Верстапен од Red Bull, за наскоро да се впушти во потера и по Кими Раиконен, кој беше на само пет секунди заостанување во однос на Фетел. Сепак поради прилично изабените гуми, Хамилтон не беше во можност да го стигне Раиконен.

Верстапен при крајот од трката, конечно успеа да го убеди тимот од безбедносни причини да ги промени гумите, што му донесе и рекорд на минување на круг на Интерлагос. Неговиот тимски колега, Австралиецот Даниел Рикардо, исто така беше успешен и покрај казната за старт од 14-то место.

Фелипе Маса на вистински начин се прости од домашната публика, со можеби најдоброто возење оваа година и седмо место за Williams, откако успеа да ги одбие силните напади на Фернандо Алонсо (McLaren Honda) и Серхио Перез (Force India).

Направете сами: Пунџа како од фризерски салон, за само 2 минути! (Видео)

Петок, започнува долго очекуваниот викенд, па дами за денеска спремивме едно посебно видео за вас, каде ќе го научите најдобриот трик како за само 2 минути, на вашата коса да и дадете фризура како од салон, која ќе ви даде елегантен изглед и ќе блескате. 

Во следното видео ќе ви покажеме како сами да си направите фризура со која ќе изгледате како сега да се излегле од фризерски салон. Елегантна и со многу стила, оваа пунџа ќе ви стане омилена…

ВНИМАВАЈТЕ: Харизматичните лидери, исто така имаат добри и лоши страни!

Влијанието на лошата харизма е исто толку силна како и влијанието на добрата харизма. Харизматичните лидери може да направат чуда за компанијата. Но, бидете внимателни, харизмата може да има и лоши страни. Еве неколку лоши карактеристики на лошото харизматично лидерство:

Огледало, огледало

Лидерот кој може да инспирира група, да ја пренесе визијата, и со самото влегување во просторијата да стане центар на внимание, навистина има среќа дека со мал напор може да спроведе одлични идеи. Но исто така, харизматичниот лидер може да падне во замка шармирајќи се себе си.
Решение: Лидерот мора да биде свесен дека харизмата може да му го „замати“ видикот, па затоа мора секогаш да учи и да анализира. И тоа, не само за сопствена сатисфакција, туку и за сопствената компанија и вработени.

Компанија „зависник“

Исто како што лидерот може да стане зависен од компанијата, така и компанијата може да стане зависна од него. Харизматичниот поединец привлекува внимание кон себе, но истовремено го одвлекува фокусот од компанијата. Последици? Вработените ќе зависат премногу од ликот и делото на лидерот, па ќе бидат оневозможени да носат и помалку важни одлуки.
Решение: Лидерот мора да се запраша колку неговите вработени се вклучени во донесувањето на одлуките. Дали тој носи важни одлуки, а за останатите има доверба во своите вработени?

Замаглен хоризонт

Харизматичните луѓе водат компании за кои имаат визија. Харизмата е таа која ги поттикнува да ја следат визијата. Колку што е поголема визијата, толку поголема треба да биде харизмата.
Решение: Многу е разумно да си го поставите следното прашање:

„Што ќе се случи со компанијата ако јас престанам да работам или немам повеќе добри идеи?“.

Освестете ја својата ранливост

Ако сте навистина харизматичен водач, мора да бидете свесни дека луѓето тоа веќе го забележале. Вашата харизма е продуктивна, само доколку ја држите под контрола.
Решение: Гледајте ја како да е една од вашите добри карактеристики. Иако вашето влијание е силно, дозволете вашата компанија да излезе од вашата сенка и посветете се на нејзините објективни потреби.

СПРЕЧЕТЕ ГО ОВА: Подигање на свеста за безбедни матурски прослави!

Потсетете се на безбројните собраќајки кои сте ги виделе, а некои трагично завршиле и одземале живот! 
„Кога пиете не возете, а кова возите не пијте“, тоа е златно правило кое треба да го почитуваме сите, без разлика дали станува збор за после матурска прослава, свадба или некој сосема обичен ден кога сте козумирале поголема количина на алкохол. 
Вреди ли да го жртвувате и својот и туѓиот живот само поради желбата да се докажете дека и во пијана состојба можете да возите?

Размислете двапати пред да седнете во автомобилот зад вола, и две чашки алкохол да сте испиле препштете го воланот на које кој не пиел, некој кој е трезен. 

Каењето никогаш нема да не врати назад, никогаш нема да го поправи тоа што можеби сме можеле да го спречиме, но сме избрале да испоробаме. 

Една проба може да чини ЖИВОТ, ЗАТОА ВНИМАВАЈТЕ!

 

Најчитани

Твитови