ЈА НАПАУШТАМ МОЈАТА ТАТКОВИНА СЕ СЕЛАМ НА ТАЈЛАНД: Преплашена сум!

 ЈА НАПАУШТАМ МОЈАТА ЗЕМЈА СЕ СЕЛАМ НА ТАЈЛАНД: Преплашена сум! Стојам пред непозната бездна! Еве како јас донесов одлука!

Веројатно сум последното лице што беше очекувано да кажам нешто такво, но животот уште еднаш се покажа во својата парадоксална природа и јас полека ги пакувам куфери, бидејќи за шест дена бегам во Банкок.   Никогаш не сум размислувал за напуштање на својата земја. Јас го сакам секој нејзини дел и никогаш не сакав да го живеам својот живот некаде далеку и надвор од неа. Не сакам ни сега и на ова гледам како на авантура, по што, како и секој пат, сепак, ќе се вратам дома. Единствена разлика е што малку ќе трае.   Да ја скратам приказната за оваа неочекувана одлука - мојот сакан оди да работи она што сака, а јас идам со него да му дадам целосна поддршка (додека го кажувам ова, јас се чувствувам како Мери Ан во "Ѓаволскиот адвокат" и со сите сили се надевам дека ќе помине подобро ).   Да ми го кажуваше ова моја другарка пред една година, веројатно би се насмевнала и би и рекла дека ја прави најголемата грешка во животот.

 

Знаете што се плашев вистина се плашев, зашто Тајланд особено Банког јас го знев како место со многу, чудни инсекти, змии, кобри отровници и си викам каде идам како да поаѓам во авантурите на Индијана Џонс. Но едно нешто ми стана јасно кога влегов во Тајландската амбасада. Сите беа насмеани, а и тоа беше нивното мото. Тајланд земјата на насмевките. 

Верувајте ми за момент се осетив многу пријатно и стварно сите вработени беа насмеани, тие неколку пати кога јас бев во амбасада. Што е и можеби побитно, таму низ насмевки и многу полесно и побрзо се завршуваат сите работи околу документите него во било која друга амбасада.

Оосетив и сигурност мала, па со нас го носиме и нашето кутре со кое ќе уживам додека мојот сакан е на работа.

Сите ми викаа да внимавам незнам на што идам,„каков ќе ми биде смештајот“, па дедо ми дури и се замисли и праша „дали мене таму воопшто ќе ми тече стаж“?

Но одлучив место да останам тука и да се нервирам за лошиот превоз, за ископаните улици и слично... Сватиф јас одам на море кое го обожувам, прекрасни плажи кој секој би посакал да ги посети, нова култута, нови градови, нови места, ако ништо друго имам нова авантура пред себе.

 

Одам со страв ДА но одам и со познатата поговорка која го движи светот. 
Запомнете „ Ако одите во правецот во кој твојот страв расте, тогаш сте на правиот пат“.

УЖИВАЈТЕ И НЕ СЕ ДВОУМЕТЕ ВО СЕБЕ!

 

 

Занимливо и важно: Како влијаат сончевите зраци на нашата кожа и тело? (видео)

Кој не го сака сонцето? Тоа со своето присуство го подобрува нашето расположение и прави секој човек да изгледа поубаво. Но, исто така може да предизвика и многу штета, доколку не сме внимателни.

Иако голем број луѓе внимаваат и на плажа постојано нанесуваат крема за сончање, има и такви кои понесени од желбата да фатат што е можно подобар тен, забораваат да нанесат или воопшто не користат средства за заштита на кожата.

Ако и вие сте дел од втората група, читајте внимателно: Иако многумина од нас веќе се запознаени со фактот дека сонцето може штетно да влијае врз нашата кожа, малкумина знаат во колкава мера може да биде таа штета. Според едно истражување од 2013 година објавено во медицинското списание „Clinical, Cosmetic And Investigational Dermatology“, УВ зраците предизвикуваат дури 80% од видливите брчки на кожата. Постојат многу митови и недоразбирања околу нашата безбедност при изложувањето на сончевите зраци и што сè треба да направиме за да се заштитиме од нив. На пример, нема докажани придобивки од кремата со фактор за заштита поголем од 30. Исто така, малкумина знаат дека сончевите зраци не ја оштетуваат нашата кожа единствено кога сме одлучиле да се сончаме на плажа, без притоа да користиме соодветни креми, туку тоа може да се случи и додека сме на пауза за ручек. По 20-минутна изложеност на сонце без соодветна заштита, кожата веќе е на ризик УВ зраците.

Но, овие зраци не ја оштетуваат единствено нашата кожа, туку тие имаат влијание врз речиси секој дел од нашето тело, како позитивно, така и негативно. На пример, витаминот Д, што го содржат УВ зраците, може да го намали нивото на холестерол и да им даде цврстина на нашите коски. Тоа создава ендорфин, поради што се чувствуваме посреќни во сончевите денови. Но, истовремено, ако не внимаваме, може да доведе до дехидрација на нашите бубрези и да предизвика создавање камења во еден подолг временски период.

Погледнете го видеото каде е прикажано како сончевите зраци влијаат врз целиот наш организам и не заборавајте уште веднаш да се заштитите, без разлика каде се наоѓате.

ВАЖНО: Јадете што сакате, но само до 10 наутро!

Ако сте на диета имаме добра вест за вас.

Можете да јадете што сакате но само до 10 часот наутро, а еве и зошто е тоа така.Секоја диета подразбира одредено ограничување од храната, или барем некој вид на храна поради јаглехидратите и мастите, а за да се почестите со нив а да не се здебелите јадете само до 10 часот наутро.

Тоа е така бидејќи сте активни во текот на денот и ќе ги истрошите сите калории кои сте ги внеле во себе. Исто така, важно е да не правите и големи паузи помеѓу оброците.

Практикувајте да имате повеќе, но помали и избалансирани оброци во текот на денот.

За здрав организам и енергија овие витамини ни се потребни во текот на летото

Во летните месеци некои витамини ни се потребни од други, за да се чувствуваме полни со енергија.

Секоја сезона има свои особености и тоа неминовно се одразува на нашето тело.

По витални со витамин C од брокулите, пиперките, портокалите

Истражувањата покажуваат дека витаминот C може да му помогне на телото да се навикне на зголемените температури за пократко време. Тој ги намалува шансите и од развивање на болести поврзани со високите температури. Портокалите, пиперките и брокулите се едни од најдобрите и вкусни извори на овој витамин.

Витамин D помага да се прилагодиме кон сончевите зраци

Иако не е добро да се презаситува телото со витамин D, тој е многу важен за човечкиот организам и му помага да се приспособи кон сончевите зраци. Тој ја заздравува и кожата, ја прави помалку подложна на изгореници од сонце и помага во спречување на појава на брчки. Печурките се одличен извор на овој витамин.  

Здраво тело со витамин А

Помогнете му на телото да се опорави во последица на оштетувањето на кожата од сончевите зраци. Витамин А помага за обновување на колагенот и еластинот во кожата, кои се борат против знаците на стареење. Конзумирање на портокалите, дињи и тикви е едноставен начин за набавка на овој витамин.

Витамин Б6

Постојат неколку различни групи витамини, но сите се корисни во летните месеци. Витамин Б6 може да ви помогне во борбата против заморот во текот на летните денови. Кој извор на овој витамин е добар? Ф'стаците, гравот и млекото, исто така и месото.

Витамин Б3

Задржете го дигестивниот систем под контрола со витамин Б3. Една од непријатните работи во летните месеци е надуеност. Која храна ќе ви помогнат да се справите со тоа? Вкусни извори на протеини како пилешко и туна.

Витамин Е

Против сезонските алергии кои се случуваат во текот на летните периоди, можете да се борите со помош на витамин Е. Ако не сте алергични на снегулките, пробајте со редовно конзумирање на бадеми, кикирики и ореви.

Најчитани

Твитови