Како од сиромашно село, порасна во БИЗНИС центар?

Некогаш нај сиромашно рибарско село, кое своевремено и едвај броело 30-на илјади жители, денеска е модерен кинески велеград и центарот на индустријата и модерната технологија.

Центар на сите големи случувања, големи и модерни деловни згради, елегнатна и иновативна инфраструктура, луксузни автомобили. Тоа се само дел од работите кои се кријат во овој голем град Шенжен, град на иновации, иднината и „светилиште“ за остварување на желбите.

Заслугата за ваквиот денешен изглед на Шенжен се должи на кинескиот лидер Денгу Хиаопингу, кој во 1979-ѕа година одлучил дека ова може да биде прва посебна економска зона, во која можат инвеститорите да вложуваат по поволни услови.

Безброј инвеститори почнале да вложуваат и инвестираат, а воедно и да градат урбано подрачје каде денеска истото брои околу приближно 13 милиони високообразовани и интелигентни луѓе, иноватори и стручњаци.

Шенжен е беспрекорно место, да не кажеме и единствено, каде ја имате целата слобода да уживате до степен да не сте вознемирени дури ни од гратската гужва. Безброј кафичи каде уживате, најразлични бутици и продавници. 

Шенжен е и место од каде доаѓаат и нај различни откритија и иновации секоја година. Како нза пример најголем број, мобилни телефони доагјаат токму од Шенжен.

Постојат голем број на луѓе кои го имаат напуштено својот роден град и кој имаат заминато за Шенжен каде се водени од можноста да направат неверојатен и исклучителен бизнис.

Во прилог погледнете го ова кратко видео, да можете да видите дел од тие убавини.

Кендал Џенер откри зошто ставила тетоважа на устата

Топ моделот и релити ѕвезда, Кендал Џенер, има минималистички и едноставен стил, прилично различен од нејзините сестри, но има и по некоја грешка.

Таа летото во 2016 година ставила тетоважа во внатрешниот дел на усната која едноставно е “meow”, а сега таа на Елен и откри зошто всушност ја ставила оваа тетоважа.

„Пијана бев. Не размислував трезвено.“ вели таа во интервјуто.

Таа во интервјуто открива дека тоа било првото нешто што и паднало на памет, а за тоа „грешка“ го обвини алкохолот. Со гледачите го сподели искуството со тетоважите, вели дека воопшто не болела, за разлика од тетоважите кои ги ставила на прстот од кои имала ужасни болки.

Пет компромиси: Што да правите кога тој сака секс, а вие сте уморни

На сите им се случува, понекогаш едноставно не сме на иста бранова должина со партнерот кога се работи за сексуален апетит, па не ни чудно што мажите баш тогаш се расположени за одење љубов. Секако, честа е и обратната ситуација, но ако имаш момче кое сака да преговара кога не си расположена за секс, еве на кој начин можеш да го одвратиш од идејата.

1. Раскажи му го твојот ден

Што си правела, со кого, каде, колку долго…Мажите понекогаш не се свесни колку жената работи, а ако го имаш тој проблем и само со набројување на сите работи кои си ги направила. Малку чистење по дома, пеглање, работа, и пред да го погледнеш тој веќе спие…

2. Побарај прво да те измасира

Ако навистина си уморна. Масажата добро ќе те опушти и ќе ти помогне побрзо да заспиеш. Како тоа ќе ја убие неговата желба за секс? Никако, но тебе ќе ги годи.

3. Дај му задачи

Ако тој сака секс, а ти си преуморна од тоа што цел ден си работела, подели ги домашните обврски со него. Предложи му да преземе дел од твоите обврски и да ти ги олесни работите и на крај вети му дека тогаш ќе бидеш порасположена за секс.

4. Натерај го се да прави сам

Никој не треба да заговара секс во кој жената само лежи, а мажот прави се, но во оваа ситуација имаш потполно право на тоа.

5. Кажи му дека сакаш само да се мазиш

Грозен изговор, но маж кој знае што е добро за него знае и дека не смее да одбие ваква понуда. Едноставно кажи му дека си уморна и дека сакаш само да ја почувствуваш неговата близина. Тоа ќе му го подигне егото доволно и ќе го натера на кратко да заборави на секс.

Јапонија, земјата во која секојдневно живеат модерното и традицијата (Фото)

Фотографот Такаши Јасуи од Кјото со својот фото-апарат ја доловува неверојатната убавина на секојдневниот живот во Јапонија. Тој поетски доловува моменти на минувачите, лута низ напуштени патишта и фотографира луѓе кои се губат во моменти на осаменост.

“Фотографијата е повеќе од задоволство, тоа е страст”, пишува тој на неговата интернет страница, а неговата страст го доведе да ја создаде оваа прекрасна визуелна ода за својата земја.

Најчитани

Твитови