Комедијантот и актер Џери Ван Дајк умире на возраст од 86 години!

Комичарот и актерот Џери Ван Дајке почина во петокот, на 5 јануари 2018 година на возраст од 86 години.

Ширли, сопруга на Џери, ја потврди неговата смрт на ТМЗ, велејќи дека почина попладнето на неговиот ранч во Арканзас. Исто така, според неговата сопруга, неговото здравје почнало да се влошува по сообраќајна несреќа пред две години.

Џери беше помлад брат на Дик Ван Дајк, но се одликуваше со доста славната кариера како и комичар и актер.

Џери го направи своето телевизиско деби на шоуто Дик ван Дајк. Работел како стенд-ап комичар, изведувајќи во воени бази, па дури и да се појавува на Ед Саливан шоу. Подоцна стана редовен на шоуто на Џуди Гарланд.

Но, тој е можеби најпознат по својата работа на ситкоме тренер, каде што го играше ликот Лутер Ван Дам, спроти Крег Т. Нелсон. Изложбата траеше од 1989 до 1997 година, а Џери заработи четири номинации за Еми за неговата улога.

Курс по самоодбрана за жени (Видео)

На жените често им се случува да бидат следени од манијаци. Начесто тие се луѓе кои сакаат да гледаат и дофрлаат одредени коментари. Но, што да направите доколку некој од нив се обиде да ви се доближи?

Еве неколку боречки зафати кои можат да ви помогнат:

Денеска ги славиме Партеније, ЛукаМастридија и илјада и тројцата маченици

Свети Партеније, епископ лампсакијски

Син на некој ѓакон од градот Мелитопол. Уште како дете добро ги помнеше зборовите на Евангелието и се трудеше да ги исполни. Се насели покрај едно езеро каде што ловеше риба, ја продаваше и им делеше на сиромасите. По Божја Промисла го избраа за епископ Лампсакиски. Го очисти градот од незнабоштвото, ги затвори идолопоклоничките храмови, изгради многу цркви и го утврди благочестието. Со молитва лечеше секаква болест, а особено имаше власт над злите духови. Еднаш кога сакаше да изгони зол дух од некој луд човек, злиот дух го молеше да не го изгонува. „Ќе ти дадам друг човек; во него влези и живеј“, му рече Партениј. „Кој е тој човек?“, праша демонот. „Јас сум“, одговори светителот. „Влези и живеј во мене!“ Кога го слушна тоа демонот побегна како од оган викајќи: „Кај можам да влезам во Божјиот дом?!“ Свети Партениј поживеа долго и својата обилна љубов кон Господ и кон луѓето ја покажа на дело. Во вечниот покој на Христос се пресели во 6 век.

Преподобен Лука Еладски

Родум од Касторија. Уште како дете никогаш не сакаше да вкуси месо и сиот живот го минуваше во чистота и молитва. Еднаш појде на нива со семе жито за да сее. Но патем поголемиот дел им го раздаде на сиромасите, а помалиот што му преостана го посеа. Даде Бог и од тоа малку семе се собра поголем род одошто порано кога го сееше целото количество. Потоа Лука побегна од својата мајка вдовица во манастир. Нажалена мајка му Го молеше Бога да ѝ ја објави тајната каде ѝ се наоѓа синот. И Бог ја услиши нејзината молитва. Игуменот на оној манастир три ноќи едно по друго ја сонуваше една жена како остро го напаѓа што ѝ го зеде синот единец. Тогаш игуменот му нареди на Лука веднаш да оди кај мајка му. Лука отиде, се виде со мајка му, но пак си замина, овој пат бесповратно. Живееше во покајание на т.н. Јованова Гора. Ноќе Му се молеше на Бога, а дење работеше во градината и на нивата не заради себеси, туку за сиромасите и посетителите. Се хранеше само со леб од јачмен. Бог му даде дар на чудотоворство. Се упокои мирно во Господ во 946 година. Од неговите мошти одвреме навреме течеше миро.

Преподобна Мастридија

Живееше во Ерусалим во строг подвиг. Еден млад човек се загледа во неа и почна да ѝ здодева. За да се спаси и себеси и тоа момче од грев, Мастридија зеде едно лонче со малку наквасен грав и се оддалечи во пустина. Во пустината помина седумнаесет години и за сето тоа време, со Божјата благодат, не ѝ снема грав ниту ѝ оветве фустанот. Се упокои мирно околу 580 година.

Илјада и тројца маченици во Никомидија

Пострадаа во времето на Диоклецијан.

 

Најчитани

Твитови