Руски хотел во вселената (Фото)

За само четири години, годишните одмори во вселената ќе бидат дел од нашата реалност. Руската вселенска корпорација Roscosmos планира да контруира 20 тони тежок, 15 метри долг модул за луксузен хотел на Интернационалната вселенска станица (ISS), која ќе има приватни кабини за спиење.

Овој вселенски хотел ќе има и хигиенски и медицински станици, ложа, опрема за вежбање и Wi-Fi интернет. Со врвен поглед на нашата планета, секој апартман ќе има прозори во облик на онине кои ги гледаме во авион, со пречник од 22,5 цм, заедно со малку поголеми прозори со пречник од 40 цм кои ќе го краси заедничкиот простор.

Секако, патувањето во вселената не може да биде комплетно без шетање. Целото ова патување, кое ќе трае од 1-2 недели, ќе чини 40 милиони долари по личност, но во понудата ќе биде вклучено и продолжено сместување до месец дена кое вклучува и прошетка надвор од ISS. Тоа ќе чини додатни 20 милиони долари.

Иако ова ниту во еден случај не е евтин одмор, веруваме дека многу мулти-милионери и милијардери низ светот веќе од сега пробуваат да го букираат своето време во ова вселенско одмаралиште.

Изградбата на туристичкиот модул ќе чини помеѓу 279 и 446 милиони долари, па во случај само од 36 клиенти, овој модул ќе донесе профит.

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови