Колку чини љубовта кон сестрата? Приказна која ќе ве посети на вредностите! (Фото)

Еден трговец седел на масата во својата отмена продавница и ги набљудувал минувачите. Едно девојче се приближило и го залепило носето на излогот.

Нејзините небесно сини очи радосно заблескале кога здогледала еден од изложените предмети. Влегла во продавницата и одлучно со прстот покажала на тиркизниот ѓердан.

„Тоа е за мојата сестра! Може ли да ми ја спакувате како подарок?“

Трговецот со неверување го погледнал девојчето и го запрашал:

„А колку пари имаш, малечка?“

Таа се подигнала на прстињата, ја ставила на пултот металната кутија, ја отворила и ја истурила. Имало неколку метални парички, некои ситници, неколку школки и една фигура.

„Ќе биде ли ова доволно?“ - прашало девојчето. „Сакам на мојата сестра да ѝ купам подарок. Откако ја немаме мама, таа ги завршува сите работи дома и нема ниту малку време за себе. Денес ѝ е роденден! Сигурна сум дека многу ќе се израдува ако добие подарок, нејзините очи се исти како овие скапоцени камчиња“.

Трговецот отишол во малата просторија и во златно - црвена хартија ја завиткал кутијата со ѓерданот.

„Земи ја и внимателно однеси ја“ - му ја подал на девојчето.

Тоа го земало подарокот и како победнички пехар, гордо и со насмевка излегло од продавницата.

Еден час подоцна, во продавницата влегла преубава девојка со коса во медова боја и прекрасни сини очи.

На пултот ја ставила кутијата која претходно трговецот му ја даде на малечкото девојче и го запраша:

„Дали ова  е од вашата продавница?“

„ Да, госпоѓице“.

„Дали ќе бидете љубезни да ми кажете колку чини?“

„Во мојата продавница цените се од доверба и се однесуваат само на мене и моите купувачи“. „Мојата сестра имала некои ситни парички и сигурно не можела да плати нешто толку скапо, како овој ѓердан“ - додала девојката.

Трговецот ја затворил кутијата, повторно ја спакувал и ѝ ја вратил на девојката.

„Вашата сестра ја плати највисоката цена - даде сè што имаше!“

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови