Колку чини љубовта кон сестрата? Приказна која ќе ве посети на вредностите! (Фото)

Еден трговец седел на масата во својата отмена продавница и ги набљудувал минувачите. Едно девојче се приближило и го залепило носето на излогот.

Нејзините небесно сини очи радосно заблескале кога здогледала еден од изложените предмети. Влегла во продавницата и одлучно со прстот покажала на тиркизниот ѓердан.

„Тоа е за мојата сестра! Може ли да ми ја спакувате како подарок?“

Трговецот со неверување го погледнал девојчето и го запрашал:

„А колку пари имаш, малечка?“

Таа се подигнала на прстињата, ја ставила на пултот металната кутија, ја отворила и ја истурила. Имало неколку метални парички, некои ситници, неколку школки и една фигура.

„Ќе биде ли ова доволно?“ - прашало девојчето. „Сакам на мојата сестра да ѝ купам подарок. Откако ја немаме мама, таа ги завршува сите работи дома и нема ниту малку време за себе. Денес ѝ е роденден! Сигурна сум дека многу ќе се израдува ако добие подарок, нејзините очи се исти како овие скапоцени камчиња“.

Трговецот отишол во малата просторија и во златно - црвена хартија ја завиткал кутијата со ѓерданот.

„Земи ја и внимателно однеси ја“ - му ја подал на девојчето.

Тоа го земало подарокот и како победнички пехар, гордо и со насмевка излегло од продавницата.

Еден час подоцна, во продавницата влегла преубава девојка со коса во медова боја и прекрасни сини очи.

На пултот ја ставила кутијата која претходно трговецот му ја даде на малечкото девојче и го запраша:

„Дали ова  е од вашата продавница?“

„ Да, госпоѓице“.

„Дали ќе бидете љубезни да ми кажете колку чини?“

„Во мојата продавница цените се од доверба и се однесуваат само на мене и моите купувачи“. „Мојата сестра имала некои ситни парички и сигурно не можела да плати нешто толку скапо, како овој ѓердан“ - додала девојката.

Трговецот ја затворил кутијата, повторно ја спакувал и ѝ ја вратил на девојката.

„Вашата сестра ја плати највисоката цена - даде сè што имаше!“

Хороскопот открива: Во кој знак е родена вашата сродна душа и животен сопатник!

Дали некогаш ќе ја пронајдеме сродната душа? Ова е прашање кое ги мачи двата пола кои се сеуште сами. Животот во модерниот свет не е лесен, луѓето се оттуѓени и неможат сите да ги исполнат нашите очекувања. Можеби не знаете колку вистина кријат особините на вашиот хороскопски знак и дека можат да ви помогнат да ја пронајдете вашата сродна душа.

ОВЕН

За луѓето родени во знакот на Овен, најверојатно сродна душа е некој роден во знакот на Риба. Вие сте силна и независна личност која знае што сака. Рибите се љубезни и грижливи емпати кои секогаш се тука за личноста која ја сакаат. Вие имате големи соништа, а врската со Риби нема да ве спречи во нивно остварување.

БИК

Вие треба да барате личност родена во знакот на Рак. Биковите се многу прагматични на свој начин. Не сакате да го исполнувате животот со непотребни работи и затоа добро се вклопувате со личност во знакот на Рак. И двата знаци гледаат напред, па нема да имате проблем со планирањето на иднината на вашата врска.

БЛИЗНАЦИ

Обиќно Стрелец не е секогаш најдобар партнер во врската, но во овој случај ќе биде. Неговиот тип на личност одговара со Близнаци. Вие сте сето тоа што на Стрелецот му е потребно и ќе направи се за да ве задржи во својот живот.

РАК

Вашата емотивна длабочина ретко се поклопува со другите луѓе и често пати вие сте тие кои се загрижени за врската. За да избегнете потенцијална нерамнотежа, најдобро е како партнер да бирате Рак. Ќе се сакате со ист интензитет.

ЛАВ

Можеби звучи чудно, но најдобар партнер за Лав е личност родена во знакот на Лав. Вие сте некој на кој постојано му е потребно внимание. Тоа може да го разбере само друг Лав кој се чувствува исто. Вашата врска ќе има голем потенцијал.

ДЕВИЦА

Перфекционист? Високи стандарди? Посветување внимание на деталите? Сето тоа е опис на Девица. А кој ќе ги исполни вашите високи очекувања, ако не друга Девица?

ВАГА

Ако ги следите друштвените игри и често гледате слики од одреден пар, најверојатно во прашање се Лав и Вага. Двата знаци сакаат да се во центарот на вниманието и тоа е нешто што ве поврзува. Понекогаш може да не се согласувате, но вашата врска воглавно добро ќе функционира.

СКОРПИЈА

Побарајте Рак. Добро ќе се надополнувате. Вашата сила ќе ги надокнади слабостите на Рак и обратно. Личноста родена во знакот на Рак навистина може да ве научи колку е важно да ги слушате своите чувства и емоции.

СТРЕЛЕЦ

Вистински избор за вас се луѓе родени во знакот на Близнаци. Вие сте во постојана потрага по забава и возбудувања во животот. Со нив никогаш нема да западнете во рутина.

ЈАРЕЦ

Кога е во прашање романтилна врска, најдобро е да се држите до својот знак. На вас ви е важна синхронизираноста и ќе се согласувате само со некој кој е ист како вас. Од големо значење е да делите слични вредности и цели со партнерот.

ВОДОЛИЈА

Вие не сте сфатени. Сепак за тоа неможете да ги обвинувате другите. Вие сте неверојатно паметни и духовити. Многу луѓе неможат да ви парираат на ментално ниво, освен други Водилии. Само со Водолија ќе бидете добро сфатени.

РИБИ

Рибите се емотивни и тоа сигурно го знаете. Можеби немате најсилен карактер, но тоа е во ред. Поради тоа вашата сродна душа е Скорпија. Тие се силни и можат да ја надокнадат вашата слаба природа. Вие сте совршен пример дека спротивностите се привлекуваат.

Во Лузијана: Уапсен е КРОКОДИЛ, еве кој е причината ! (Видео)

Надлежните органи за контрола на животните во Лузијана беа повикани во една од нејзините локални населби за да го отстранат алигаторот кој случајно се појавил во нивниот двор. 
Тие вешто го превземаа слулчајот со алигаторот, го скротија и на крај го уапсија... Буквално го уапсија со лисици, да се надеваме дека ќе му се „суди“ само за обид за провала!

 

ЕКСКЛУЗИВНО: Пирати, но во вселената! (Видео)

„NASA“ непрестано вршат истражувања и прават континурани напори. Тимот на „NASA“ се обидува да пронајде решение како да овозможи, патувањето во вселената да се сведе на минимум и да се скрати времето од илјадници години. 

Сончевите едра на „NASA“ би можеле да дозволат меѓуѕвезденото патување. „NASA“ планира да ги тестира сончевите едра, што би можело да го скрати времето на патување со вселената за илјадници години. 


 

Најчитани

Твитови