Бугарија заплени БИТКОИНИ со вредност од 3 милијарди долари, а со тоа ќе го платат долгот на државата!

Бугарија заплени 213.000 биткоини во вредност од 3 милијарди долари, тие реализираа дека со ова можеше да исплати 1/5 од националниот долг!

Бугарската влада неможе да поверува! Ова го немаат дури ни во своите најлуди соништа дека „Bitcoin“ би можел да им помогне да излезат од националниот долг и криза  со која повеќето постсоцијалистички земји страдаат до денес. За време на стандардната полициска акција на некои локални сајбер криминалци кои беа виновни за правење откупен вирус, тие успеаја исто така да надминат 213.000 биткоини.

 

 

Ако ги следите вестите овие денови, веројатно сте бомбардирани со некои графикони кои го покажуваат зголемувањето на „Bitcoin“ во неговата вредност како луда. Тие во тој момент сфатија дека всушност имаат големина „Bitcoin“ во вредност од над 3,2 милијарди долари, или поточно речиси една четвртина од бугарскиот национален долг.

Така ја решавате националната криза, технолошките иновации и запленувате биткоини од криминалци! На 19 мај, европските власти објавија дека, во соработка со бугарските власти, успешно ја завршиле операцијата ПРАТКА / ВИРУС во областа на сајбер-криминалот. Во изјавата на веб-страницата на „SELEC“ (Центар за спроведување на законите за југоисточна Европа или Центар за спроведување на законот во Југоисточна Европа), заедничка операција резултираше со заплена од 213.519 битковини.

Запленувањето на „Bitcoin“ се случило или не?

Во последните извештаи од различни бугарски медиуми, исто така, постои извештај дека немало запленување на „Bitcoin“, бидејќи акцијата била извршена од страна на „SELEC“ и за организацијата „SELEC“, вели Иван Гешев, шеф на специјалното обвинителство. Значи, очигледно каде одат 213k „Bitcoins“ ќе биде тешко да се трага од сега, но дали некој ќе излезе од својот национален долг или само ќе се лудо богати!

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови