Бугарија заплени БИТКОИНИ со вредност од 3 милијарди долари, а со тоа ќе го платат долгот на државата!

Бугарија заплени 213.000 биткоини во вредност од 3 милијарди долари, тие реализираа дека со ова можеше да исплати 1/5 од националниот долг!

Бугарската влада неможе да поверува! Ова го немаат дури ни во своите најлуди соништа дека „Bitcoin“ би можел да им помогне да излезат од националниот долг и криза  со која повеќето постсоцијалистички земји страдаат до денес. За време на стандардната полициска акција на некои локални сајбер криминалци кои беа виновни за правење откупен вирус, тие успеаја исто така да надминат 213.000 биткоини.

 

 

Ако ги следите вестите овие денови, веројатно сте бомбардирани со некои графикони кои го покажуваат зголемувањето на „Bitcoin“ во неговата вредност како луда. Тие во тој момент сфатија дека всушност имаат големина „Bitcoin“ во вредност од над 3,2 милијарди долари, или поточно речиси една четвртина од бугарскиот национален долг.

Така ја решавате националната криза, технолошките иновации и запленувате биткоини од криминалци! На 19 мај, европските власти објавија дека, во соработка со бугарските власти, успешно ја завршиле операцијата ПРАТКА / ВИРУС во областа на сајбер-криминалот. Во изјавата на веб-страницата на „SELEC“ (Центар за спроведување на законите за југоисточна Европа или Центар за спроведување на законот во Југоисточна Европа), заедничка операција резултираше со заплена од 213.519 битковини.

Запленувањето на „Bitcoin“ се случило или не?

Во последните извештаи од различни бугарски медиуми, исто така, постои извештај дека немало запленување на „Bitcoin“, бидејќи акцијата била извршена од страна на „SELEC“ и за организацијата „SELEC“, вели Иван Гешев, шеф на специјалното обвинителство. Значи, очигледно каде одат 213k „Bitcoins“ ќе биде тешко да се трага од сега, но дали некој ќе излезе од својот национален долг или само ќе се лудо богати!

Поранешната пејачка на група „Луна“, денес работи на брод и изгледа посекси од било кога! (ФОТО)

Чеда Чворак и неговата група Луна променија многу постави. Но се чини дека онаа, кога беа дуо, а во „Луна“ покрај него вокалите ги пееше тогаш младата и непозната девојка од Лозница, Маја Марковиќ, беше најдобрата постава која му ги донесе најголемите хитови и популарност на дуото.

Маја Марковиќ откако си замина од „Луна“ се обиде да направи соло кариера која не траеше долго,  зашто слично како и нашата Ноне, замина да работи на прекуокеански брод.

Оттогаш не се занимава со музика, не барем студиски, иако знае да запее со бендот на големите прекуокеански лендкрузери на кои работи!

Додека беше на естрадата, речиси секогаш беше пристојна и закопчана до грло. За чудо, сега кога работатат тоа не го бара од неа, маја го покажа сиот свој телесен раскош, убавина и сексапил.

Инстаграм гори од нејзините секси фотографии на кои таа позира во костими за капење, покажувајќи го своето извајано тело, затегнатото газе и останатите облини.

Токму со такви фотографии Mаја ги почести сите оние што ја познаваат за својот роденден.

Знаци дека претерувате со кафе!

Ако се прашувате дали пиете премногу шолји кафе на ден, на добар пат сте да добиете позитивен одговор. Кафето нуди многу придобивки, но како и се друго, доколку се консумира во големи количини има негативни последици, за жал по нашето здравје.

Многумина не можат ни да го замислат животот без кафе, особено наутро. Сепак, прекумерното пиење кафе, посебно ако често пиете и газирани или енергетски пијалаци кои содржат кофеин, може да предизвика предозирање и зависнот.

Срцето ви е во петта брзина

Ако ви лупа срцето и прескокнува откако сте се напиле кафе, постои голема веројатност за тоа да е крив токму кофеинот. Некои луѓе се чувствителни и на помала количина кофеин.

Се чувствувате немирно и анксиозно

Можеби тоа го предизвикало утринското кафе. Некои луѓе се многу чувствителни на кофеин и почнуваат да чувствуваат немир, раздразнетост и анксиозност и по една шолја кафе со кофеин. На некои им смета дури и бескофеинското кафе.

Не можете да заспиете

Ова е причина зошто луѓето пијат кафе додека се уморни. Кофеинот го подига нивото на адреналин, па можете да се чувствувате поенергични и да не ви се спие. Тоа особено може да помогне во понеделник наутро кога ви треба екстра енергија.

Чувствувате глад

Некои луѓе се трудат со помош на кофеинот да го намалат апетитот, но пиењето кафе всушност може да има спротвен ефект. Кофеинот ја зголемува работата на хормонот кој пак, го зголемува чувството на глад.

Мислите дека не можете без кафе

Доколку помислата да се откажете од своето утринско кафе кај вас предизвикува благ напад на паника, тоа не е знак дека сте зависни? Сепак, не се трудете да пресечете нагло, обидете се да го намалувате внесувањето на кафе постепено, малку по малку, инаку може да ве изненади силен умор и главоболка.

Незаборавна забава: Кафана Тарапана го прослави својот прв роденден!

Галерија: 

Кафана Тарапана го прослави својот прв роденден! 

Една година исполнета со незаборавни моменти и уживање! Уникатно место за одлична забава, превкусна храна и загарантирано одлична атмосфера. После 1 година работа со над 100 забави, повеќе од 50 семејни прослави, дефинитивно станаа омилено место во градот на секоја генерација. Тарапана не е само обична кафана ова е кафана со душа во која се ужива во комбинација со вкусна храна и разновидна музичка програма.

Вчеравечер по повод една година постоење направија незаборавна роденденска забава. Како секогаш, и овој пат се потрудија на своите гости да им приредат повеќе од одлична забава. За атмосферата да биде вистинска "тарапана" се погрижија безвременскиот Дарко Филиповиќ и Dj Boban Nikolic.

Во продолжение погледнете дел од атмосферата:

Галерија: 

Најчитани

Твитови