Животот на 18-годишно момче е спасен со медицинско помагало што е наменето за жени! (Фото)

Кога Бајрон имал 18 години, неколку месеци бил болен со абдоминална болка.
Се покажа дека младиот британски тинејџер имал рак на тестисите.

Но, начинот на кој неговите лекари можеа да го дијагностицираат - и го спаси својот живот - беше невообичаено да се каже барем.

Пред неколку години, Бајрон Гелдард беше во своите 18-ти години и штотуку завршил училиште. Тој почнал да има силна болка во неговата внатрешност и отишол кај докторот, кој му рекол дека е болен од што тренира често, пишува. Но, болката не исчезнала, а Бајрон се вратил кај лекарот.
Лекарот наредил ултразвук и испаднало дека Бајрон имал рак. Но, докторот не можел да сфати каков вид на рак Бајрон го имал, а преживувањето на тинејџерот зависело од точна дијагноза.

 

Изненадувачката техника на лекарот го спаси животот на Бајрон
Докторот Бајрон одлучи да го испрати на одделението за рак за тинејџерите во болница во Кембриџ. Таму, лекарите излегоа со необична идеја: Бајрон треба да направи тест за бременост.

Повеќе и повеќе, тестовите за бременост се користат за да се дијагностицира рак на тестисите, бидејќи овој тип на рак произведува исти хормони што ги продуцираат бремените жени. И во рок од неколку минути, лекарите на Бајрон успеаја да направат вистинска дијагноза: Бајрон имаше рак на тестисите.

18-годишниот добил хемотерапија и туморот во стомакот исчезнал. Животот на Бајрон беше спасен - благодарение на тестот за бременост.
"Тоа беше навистина чудно чувство да се каже дека сум во ред повторно", рече Бајрон.
По неверојатниот настан, Бајрон се врати на нормалниот начин на  живот, иако тешко е да се даде сето она што тој го поминал.
"Ти само се очекува да се вратиш во нормала, но мојот начин на размислување е целосно променет", рече Бајрон.
Сега, Бајрон никогаш нема да заборави што го спаси: тест за бременост.

Оваа приказна покажува дека понекогаш размислувањето надвор од кутијата може да има драматични ефекти. Не е неверојатно колку лекарите можат да користат нешто толку едноставно како тест за бременост за да спасат живот!

Хороскопот открива: Во кој знак е родена вашата сродна душа и животен сопатник!

Дали некогаш ќе ја пронајдеме сродната душа? Ова е прашање кое ги мачи двата пола кои се сеуште сами. Животот во модерниот свет не е лесен, луѓето се оттуѓени и неможат сите да ги исполнат нашите очекувања. Можеби не знаете колку вистина кријат особините на вашиот хороскопски знак и дека можат да ви помогнат да ја пронајдете вашата сродна душа.

ОВЕН

За луѓето родени во знакот на Овен, најверојатно сродна душа е некој роден во знакот на Риба. Вие сте силна и независна личност која знае што сака. Рибите се љубезни и грижливи емпати кои секогаш се тука за личноста која ја сакаат. Вие имате големи соништа, а врската со Риби нема да ве спречи во нивно остварување.

БИК

Вие треба да барате личност родена во знакот на Рак. Биковите се многу прагматични на свој начин. Не сакате да го исполнувате животот со непотребни работи и затоа добро се вклопувате со личност во знакот на Рак. И двата знаци гледаат напред, па нема да имате проблем со планирањето на иднината на вашата врска.

БЛИЗНАЦИ

Обиќно Стрелец не е секогаш најдобар партнер во врската, но во овој случај ќе биде. Неговиот тип на личност одговара со Близнаци. Вие сте сето тоа што на Стрелецот му е потребно и ќе направи се за да ве задржи во својот живот.

РАК

Вашата емотивна длабочина ретко се поклопува со другите луѓе и често пати вие сте тие кои се загрижени за врската. За да избегнете потенцијална нерамнотежа, најдобро е како партнер да бирате Рак. Ќе се сакате со ист интензитет.

ЛАВ

Можеби звучи чудно, но најдобар партнер за Лав е личност родена во знакот на Лав. Вие сте некој на кој постојано му е потребно внимание. Тоа може да го разбере само друг Лав кој се чувствува исто. Вашата врска ќе има голем потенцијал.

ДЕВИЦА

Перфекционист? Високи стандарди? Посветување внимание на деталите? Сето тоа е опис на Девица. А кој ќе ги исполни вашите високи очекувања, ако не друга Девица?

ВАГА

Ако ги следите друштвените игри и често гледате слики од одреден пар, најверојатно во прашање се Лав и Вага. Двата знаци сакаат да се во центарот на вниманието и тоа е нешто што ве поврзува. Понекогаш може да не се согласувате, но вашата врска воглавно добро ќе функционира.

СКОРПИЈА

Побарајте Рак. Добро ќе се надополнувате. Вашата сила ќе ги надокнади слабостите на Рак и обратно. Личноста родена во знакот на Рак навистина може да ве научи колку е важно да ги слушате своите чувства и емоции.

СТРЕЛЕЦ

Вистински избор за вас се луѓе родени во знакот на Близнаци. Вие сте во постојана потрага по забава и возбудувања во животот. Со нив никогаш нема да западнете во рутина.

ЈАРЕЦ

Кога е во прашање романтилна врска, најдобро е да се држите до својот знак. На вас ви е важна синхронизираноста и ќе се согласувате само со некој кој е ист како вас. Од големо значење е да делите слични вредности и цели со партнерот.

ВОДОЛИЈА

Вие не сте сфатени. Сепак за тоа неможете да ги обвинувате другите. Вие сте неверојатно паметни и духовити. Многу луѓе неможат да ви парираат на ментално ниво, освен други Водилии. Само со Водолија ќе бидете добро сфатени.

РИБИ

Рибите се емотивни и тоа сигурно го знаете. Можеби немате најсилен карактер, но тоа е во ред. Поради тоа вашата сродна душа е Скорпија. Тие се силни и можат да ја надокнадат вашата слаба природа. Вие сте совршен пример дека спротивностите се привлекуваат.

Во Лузијана: Уапсен е КРОКОДИЛ, еве кој е причината ! (Видео)

Надлежните органи за контрола на животните во Лузијана беа повикани во една од нејзините локални населби за да го отстранат алигаторот кој случајно се појавил во нивниот двор. 
Тие вешто го превземаа слулчајот со алигаторот, го скротија и на крај го уапсија... Буквално го уапсија со лисици, да се надеваме дека ќе му се „суди“ само за обид за провала!

 

ЕКСКЛУЗИВНО: Пирати, но во вселената! (Видео)

„NASA“ непрестано вршат истражувања и прават континурани напори. Тимот на „NASA“ се обидува да пронајде решение како да овозможи, патувањето во вселената да се сведе на минимум и да се скрати времето од илјадници години. 

Сончевите едра на „NASA“ би можеле да дозволат меѓуѕвезденото патување. „NASA“ планира да ги тестира сончевите едра, што би можело да го скрати времето на патување со вселената за илјадници години. 


 

Најчитани

Твитови