Го одржал нивниот брак до крајот на животот, со само едно писмо! (Фото)

Поминале полни 50 години во брак, а нивната врска ќе остане забележана како една од најубавите љубовни приказни. На денот на венчавањето славниот холивудски актер Пол Њуман и напишал писмо на својата сопруга, подеднакво славна актерка, Џоан Вудворд во кое опишал како го гледа нивниот иден брак.

Се венчале во 1958 година во Лас Вегас.Пол ѝ го прочитал писмото на сопругата на денот на венчавката:

„Среќата во бракот-не е нешто што само така се случува. Добриот брак се создава. Уметноста во бракот е тоа што ситните нешта се големи нешта.

Никогаш да не бидат престари за да се држат за раце. Да се каже „Те сакам“, барем еднаш дневно. Да не се оди на спиење во кавга. Под никакви околности да не се зема однесувањето на другиот , здраво за готово.

Додворувањето не треба да се заврши со медениот месец, би требало да трае цел живот. Да се имаат заеднички вредности и цели. Заедно да се оди низ животот и да се создаде круг на љубов, кој ќе го собере целото семејство.

Да му удоволуваш на другиот, не поради должност и жртвување туку од радост. Биди благодарен и искажи ја својата благодарност. Да не се очекува од мажот да носи ореол ниту од жената да биде ангел. Да не се бара совршенство ниту кај едниот, ниту кај другиот.

Да се негува трпението, воздржаноста, разбирањето и смислата са хумор. Да се знае за простување и заборавање. Да се дава простор на другиот за да може да се развие. Да се даде место на духовноста. Заедно да се бара доброто и убавото.

Да се развие однос во кој независноста ќе биде еднаква, меѓусебна зависност, а обврските еднакво поделени. Да не се биде само брачен партнер, туку да се биде комплетен партнер.“

Иако верноста е речиси незамислива во Холивуд, славниот актер објаснил како сите тие години и останал верен на својата сакана Џоана: „Дома имам одрезок, зошто би одел некаде на хамбургер“- кажал еднаш на американските новинари.

Заедно проживеале 50 години, заедно глумеле, создавале, израснеле три ќерки. Во нивниот случај важи поговорката-„додека смртта не нè раздели“. Пол ја напуштил својата сакана Џоан во 2008 година по тешката борба со ракот на белите дробови.

Нивната врска ќе остане запаметена како една од најубавите љубовни приказни.

Навидум изгледа едноставно: Пробајте да го решите тестот за 1 минута!

Мислите дека сте паметни – обидете се да го решите тестот од Харвард направен во 1869 година.

Прoверете ја својата интелигенција и логика! Обидете се да го решите овој тест, па искрено кажете – дали сте доволно паметни за да се запишете на Харвард?

Еден човек купил часовник, синџир и медал за 216 долари. Часовникот и медалот заедно чинат три пати повеќе од синџирот. Синџирот и медалот заедно чинеле половина од часовникот. Која е цената на секој предмет?

Размислете добро, пред да го погледнете видеото на кое е прикажано како да дојдете до решението.

Еве колку чини ескорт - девојка во Македонија!

Ескорт сервис и ескорт - девојките, не се новост ниту во светот па нитуи кај нас. Онлајн сајтовите како што се „Brothels in the world“, „Еscort girls“ и многу други, нудат ескорт придружба во повеќе градови низ Македонија како што се Скопје, Битола, Кичево, Кавадарци.

На овие сајтови има фотографии од девојките на кои вообичаено им е прикриено лицето, детален опис на нивните физички предиспозиции, како и листа на сексуалните услуги кои ги даваат, како и контакт телефони.

Цената се движи од 150 евра за час до 1.000 евра за 12 часа.

Имаат славен бизнис но неславен лик: Сопственици на светски познати брендови кои многу ретко се појавуваат во јавност!

Додека голем број на сопственици на познати компании и брендови уживаат да бидат позиционирани на ниво со славните, голем број од нив не сакаат да се во центарот на вниманието и живеат релативно нормален живот. Овие сопственици на познати брендови - имаат славен бизнис но неславен лик: 

Фил Најт - Nike

Фил Најт, сопственикот на една од најпознатите светски компании за производство на спортска опрема Nike, е човек кој нема да го сретнете по магазините, таблоидите или на телевизија. Тој својата компанија ја основа заедно со неговиот тренер по трчање. Во '60-тите во Америка не постоеле добри патики за трчање, па така Фил и Бил одлучуваат да започнат сопствено производство. Името Nike и познатото лого компанијата ги добива во 1978 година.

Хауард Шултц - Starbucks

На почетокот Starbucks започнува како една продавница која продава зрна кафе и опрема. Во 1987 година Хауард ја купува компанијата претворајќи ја во вистинска продавница за кафе. Инспириран од италијанската атмосфера во кафулињата за еспресо, тој ја претвора Starbucks во една од најпознатите светски продавници за популарниот пијалак.

Амансио Ортега - ZARA

Својот бизнис Амансио го започнува заедно со својата сопруга во '70-тите години. Тој изработува фустани и бањарки најпрво во својата дневна соба. Првиот бутик го отвора во Ла Коруња, Шпанија во 1975 година наречен Зорба. За многу брзо време ZARA започнува да расте, а голем придонес е одлуката да се започне со процесот на брза мода, односно изработка на нови дизајни на секои 2 недели.

Пер и Вини Еневолдсен - Pandora

Во 1982 година фамилијата Еневолдсен отвора мала продавница за накит во Копенхаген продавајќи парчиња увезени од Тајланд. Во 1987 нивната компанија е доста голема и започнуваат да изработуваат сопствени дизајни. Во 2000 година кога нивната позната белегзија стапува на сцена, каде потрошувачите можат директно да учествуваат во дизајнот, Pandora станува една од најпознатите компании за накит, а Еневолдсен едно од најбогатите фамилии во Данска.

Мишел Фереро - Ferrero

Мишел е наследник на фамилијарниот бизнис на производство на чоколаден крем со лешници. Неговата брилијантност, креативност и истражувањето на пазарот се тоа што ја прави неговата компанија успешна. Тој е креаторот на чоколадните Киндер јајца и се разбира популарните слатки Фереро Роше и Рафаело. Но, исто така тој е заслужен за подобрување на рецептот за чоколадниот крем со лешници и неговото популарно име Нутела. Уште еден негов генијален изум се Тик Так бонбончињата.

Рене Лакост - Laсoste

Овој познат бренд е создаден од страна на тениски играч Рене Лакост кој во 1926 година за еден од неговите турнири си шие маица со кратки ракави.Неговиот прекар бил алигатор што потоа станува и лого на компанијата. Во 1933 Рене ја отвора својата компанија за производство на маици за тенис, голф и едрење.

Лери Пејџ и Сергеј Брин - Google 

Google е создаден од двајца студенти на универзитетот Стенфорд во 1998 година кога името google.com е официјално регистрирано. Името е создадено од англискиот збор гоогол што означува број со 100 нули. Денес Google е еден од најкористените онлајн пребарувачи.

Кевин Систром - Instagram

Познатата мрежа Инстаграм е создадена од уште еден студент на Станфорд универзитетот, кој својата љубов кон фотографијата ја преточува во една од најпознатите социјални мрежи на денешницата. Инспириран бил од обичен фотоапарат кој произведува наједноставни фотографии и го креира првиот филтер X-Pro II. 2 години по лансирањето апликацијата ја купува Фејсбук за 1 милијарда долари.

Најчитани

Твитови