Го одржал нивниот брак до крајот на животот, со само едно писмо! (Фото)

Поминале полни 50 години во брак, а нивната врска ќе остане забележана како една од најубавите љубовни приказни. На денот на венчавањето славниот холивудски актер Пол Њуман и напишал писмо на својата сопруга, подеднакво славна актерка, Џоан Вудворд во кое опишал како го гледа нивниот иден брак.

Се венчале во 1958 година во Лас Вегас.Пол ѝ го прочитал писмото на сопругата на денот на венчавката:

„Среќата во бракот-не е нешто што само така се случува. Добриот брак се создава. Уметноста во бракот е тоа што ситните нешта се големи нешта.

Никогаш да не бидат престари за да се држат за раце. Да се каже „Те сакам“, барем еднаш дневно. Да не се оди на спиење во кавга. Под никакви околности да не се зема однесувањето на другиот , здраво за готово.

Додворувањето не треба да се заврши со медениот месец, би требало да трае цел живот. Да се имаат заеднички вредности и цели. Заедно да се оди низ животот и да се создаде круг на љубов, кој ќе го собере целото семејство.

Да му удоволуваш на другиот, не поради должност и жртвување туку од радост. Биди благодарен и искажи ја својата благодарност. Да не се очекува од мажот да носи ореол ниту од жената да биде ангел. Да не се бара совршенство ниту кај едниот, ниту кај другиот.

Да се негува трпението, воздржаноста, разбирањето и смислата са хумор. Да се знае за простување и заборавање. Да се дава простор на другиот за да може да се развие. Да се даде место на духовноста. Заедно да се бара доброто и убавото.

Да се развие однос во кој независноста ќе биде еднаква, меѓусебна зависност, а обврските еднакво поделени. Да не се биде само брачен партнер, туку да се биде комплетен партнер.“

Иако верноста е речиси незамислива во Холивуд, славниот актер објаснил како сите тие години и останал верен на својата сакана Џоана: „Дома имам одрезок, зошто би одел некаде на хамбургер“- кажал еднаш на американските новинари.

Заедно проживеале 50 години, заедно глумеле, создавале, израснеле три ќерки. Во нивниот случај важи поговорката-„додека смртта не нè раздели“. Пол ја напуштил својата сакана Џоан во 2008 година по тешката борба со ракот на белите дробови.

Нивната врска ќе остане запаметена како една од најубавите љубовни приказни.

Хороскопот открива: Во кој знак е родена вашата сродна душа и животен сопатник!

Дали некогаш ќе ја пронајдеме сродната душа? Ова е прашање кое ги мачи двата пола кои се сеуште сами. Животот во модерниот свет не е лесен, луѓето се оттуѓени и неможат сите да ги исполнат нашите очекувања. Можеби не знаете колку вистина кријат особините на вашиот хороскопски знак и дека можат да ви помогнат да ја пронајдете вашата сродна душа.

ОВЕН

За луѓето родени во знакот на Овен, најверојатно сродна душа е некој роден во знакот на Риба. Вие сте силна и независна личност која знае што сака. Рибите се љубезни и грижливи емпати кои секогаш се тука за личноста која ја сакаат. Вие имате големи соништа, а врската со Риби нема да ве спречи во нивно остварување.

БИК

Вие треба да барате личност родена во знакот на Рак. Биковите се многу прагматични на свој начин. Не сакате да го исполнувате животот со непотребни работи и затоа добро се вклопувате со личност во знакот на Рак. И двата знаци гледаат напред, па нема да имате проблем со планирањето на иднината на вашата врска.

БЛИЗНАЦИ

Обиќно Стрелец не е секогаш најдобар партнер во врската, но во овој случај ќе биде. Неговиот тип на личност одговара со Близнаци. Вие сте сето тоа што на Стрелецот му е потребно и ќе направи се за да ве задржи во својот живот.

РАК

Вашата емотивна длабочина ретко се поклопува со другите луѓе и често пати вие сте тие кои се загрижени за врската. За да избегнете потенцијална нерамнотежа, најдобро е како партнер да бирате Рак. Ќе се сакате со ист интензитет.

ЛАВ

Можеби звучи чудно, но најдобар партнер за Лав е личност родена во знакот на Лав. Вие сте некој на кој постојано му е потребно внимание. Тоа може да го разбере само друг Лав кој се чувствува исто. Вашата врска ќе има голем потенцијал.

ДЕВИЦА

Перфекционист? Високи стандарди? Посветување внимание на деталите? Сето тоа е опис на Девица. А кој ќе ги исполни вашите високи очекувања, ако не друга Девица?

ВАГА

Ако ги следите друштвените игри и често гледате слики од одреден пар, најверојатно во прашање се Лав и Вага. Двата знаци сакаат да се во центарот на вниманието и тоа е нешто што ве поврзува. Понекогаш може да не се согласувате, но вашата врска воглавно добро ќе функционира.

СКОРПИЈА

Побарајте Рак. Добро ќе се надополнувате. Вашата сила ќе ги надокнади слабостите на Рак и обратно. Личноста родена во знакот на Рак навистина може да ве научи колку е важно да ги слушате своите чувства и емоции.

СТРЕЛЕЦ

Вистински избор за вас се луѓе родени во знакот на Близнаци. Вие сте во постојана потрага по забава и возбудувања во животот. Со нив никогаш нема да западнете во рутина.

ЈАРЕЦ

Кога е во прашање романтилна врска, најдобро е да се држите до својот знак. На вас ви е важна синхронизираноста и ќе се согласувате само со некој кој е ист како вас. Од големо значење е да делите слични вредности и цели со партнерот.

ВОДОЛИЈА

Вие не сте сфатени. Сепак за тоа неможете да ги обвинувате другите. Вие сте неверојатно паметни и духовити. Многу луѓе неможат да ви парираат на ментално ниво, освен други Водилии. Само со Водолија ќе бидете добро сфатени.

РИБИ

Рибите се емотивни и тоа сигурно го знаете. Можеби немате најсилен карактер, но тоа е во ред. Поради тоа вашата сродна душа е Скорпија. Тие се силни и можат да ја надокнадат вашата слаба природа. Вие сте совршен пример дека спротивностите се привлекуваат.

Во Лузијана: Уапсен е КРОКОДИЛ, еве кој е причината ! (Видео)

Надлежните органи за контрола на животните во Лузијана беа повикани во една од нејзините локални населби за да го отстранат алигаторот кој случајно се појавил во нивниот двор. 
Тие вешто го превземаа слулчајот со алигаторот, го скротија и на крај го уапсија... Буквално го уапсија со лисици, да се надеваме дека ќе му се „суди“ само за обид за провала!

 

ЕКСКЛУЗИВНО: Пирати, но во вселената! (Видео)

„NASA“ непрестано вршат истражувања и прават континурани напори. Тимот на „NASA“ се обидува да пронајде решение како да овозможи, патувањето во вселената да се сведе на минимум и да се скрати времето од илјадници години. 

Сончевите едра на „NASA“ би можеле да дозволат меѓуѕвезденото патување. „NASA“ планира да ги тестира сончевите едра, што би можело да го скрати времето на патување со вселената за илјадници години. 


 

Најчитани

Твитови