Диета со сирење и компири

Со оваа можете да изгубите до половина килограм дневно. Во текот на денот потребно е да пиете 3 чаши зелен чај, цеден лимон и најмалку два литри вода.

Мени: 

Појадок

1 портокал и 2 тоста, 40 грама варена, посна шунка или 50 грама пилешко или 50 грама немасно сирење.

Ужина

1 киви

Ручек и вечера

Јадење со компир и сирење

Втора ужина

250 мл немасен јогурт или млеко

Јадења со компир и сирење кои можете да си ги подготвите за оваа диета

Печен компир со сирење.

Истопите 30 грама сланина, додадете лажичка маслиново масло и во тоа динстајте 1 ситно исечкан кромид и 200 грама исечкан компир. Кога компирот ќе биде готов, врз него ставете 50 грама млад кашкавал исечен на листови и поклопете го садот за кашкавалот да се стопи. Сервирајте со лист зелена салата или 2 домати со малку маслиново масло и оцет.

Крем супа од компир и сирење

Во 3 дл вода сварете 200 грама исечкан компир, 100 грама морков и прстофат мајчина душичка. Сварениот зеленчук испасирајте го, додадете 50 грама младо кравјо сирење или моцарела, па зачинете ја супата.

Компир во луспа со топено сирење

Изматете две лажици кисела павлака со исечкан магдонос, поголем компир сварете го со луспа и изладен прелијте го со павлаката. Додадете 50 грама топено сирење и сервирајте со рен и салата од краставица.

Холандска салата

Исечкајте 200 грама сварен компир, 40 грама едамер, 1 кисела краставичка и 30 грама варена шунка. Додајте прелив од 2 лажици маслиново масло, малку сенф и оцет. Салатата сервирајте ја на лист зелена салата и врз неа додадете исечкан праз со малку магдонос.

Ситуации каде Кардашијан-Џенер си „краделе“ облека една од друга и копирале изглед!

Оние кои имаат сестра, знаат како е постојано да си менуваат, позајмуваат, а понекогаш и крадат облека, па дури истото некогаш се случува и помеѓу мајка и ќерка.

На оваа навика не се имуни ниту славните личности, кои можат да имаат што ќе посакаат, но сепак некогаш одлучуваат да го ископираат изгледот на мајката/ќерката/сестрата.

Можеби не сте забележале, но девојките од Кардашијан-Џенер семејството често го прават тоа и се појавуваат во ист аутфит, со мала промена во стајлингот.

Па така, мама Крис често знае да облече некое парче облека од богатиот гардеробер на ќерките, а и сестрите често си менувале облека и копирале меѓусебни стајлинзи низ годините.

Што се пребарувало најмногу на Google во 2018 година?

2018 година е пред крајот, но ќе остане во сеќавањата како многу интересна и турбулентна година за интернет заедницата.

Он-лајн просторот одамна е огледало на човештвото и настаните кои очигледно ја брануваат планетата. Ова ни овозможува кон крајот на секоја година да направиме аматерски психолошки профил на човечкиот род, според она што најмногу го пребарувал во годината која изминува.

Во топ 10 пребарувањата доминираат славните лица кои го изгубија својот живот во 2018 год.

Можеби и ќе претпоставите што најмногу се пребарувало на Google во текот на 2018 година, но еве ја и официјалната потврда:

 1. Светското првенство во фудбал

 2. Авичи

 3. Мек Милер

 4. Стен Ли

 5. Black Panther

 6. Меган Маркл

 7. Ентони Бордејн

 8. XXXTentacion

 9. Стивен Хокинг

10. Кејт Спејд

Зошто за време на славата се пали свеќа?

Свеќата е неопходен дел од ритуалите кои православните христијани ги спроведуваат за време на семејните слави.

Православните христијани кога имаат домашна слава, тие всушност го слават светецот заштитник на нивниот дом. Тогаш целото семејство се собира околу поставената маса, се споделуваат љубовта, слогата и мирот. По желба, се канат и гости.

Се верува дека славската свеќа е дар на семејството кон Бога. Таа претставува светлина на вербата и се пали при сечењето на славската погача. Според традиционалните верувања, молитвата и славската свеќа привлекуваат добра енергија и ја чистат душата од негативни елементи.

Многумина оставаат свеќата да гори во текот на целиот ден на славата, а остатокот од нејзе се пали за другите верски празници кои семејството ги слави. Може да се остави и под домашниот иконостас да догори.

Свеќите се неизоставна декорација за време на верските празници, а често се поврзуваат и со релаксирачки и медитативни својства, кои ги чувствуваат оние кои веруваат дека пламенот е светлина кон Бог и неговиот пат.

Најчитани

Твитови