Сите го имаат во кујна, а не се свесни дека може да ги излечи од грип или настинка за 3 часа

Само една намирница е доволна да се спасите од лежење во кревет кое може да трае со денови. Топлите денови во текот на зимата се идеални за размножување на бактериите и вирусите кои се на сите страни. Затоа е важно да се води сметка за имунитетот во овј период.

Но, што да правиме кога ќе настинеме? Витамин Ц, топли чаеви и прополис помагаат да ги ублажиме симптомите, но не и да ја излечиме настинката. Но, едно природно средство може да не ослободи за само неколкучаса.

Научните направиле студија и дошле до заклучок дека од настинка или грип можете да се решите за само неколку часа со помош на лук. Имено, конзумирањето на јадења со 5 грама лук за само 3 часа ќе го активира производството на бели крвни зрнца кои го подобруваат имунолошкиот систем на човекот.

Резултатите од истражувањето покажало дека настинката кај оние кои конзумирале лук траела многу пократко отколку кај оние кои не јаделе. Научниците тврдат дека тоа е така бидејќи лукот е богат со селен и витамин Ц.

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови