Сите го имаат во кујна, а не се свесни дека може да ги излечи од грип или настинка за 3 часа

Само една намирница е доволна да се спасите од лежење во кревет кое може да трае со денови. Топлите денови во текот на зимата се идеални за размножување на бактериите и вирусите кои се на сите страни. Затоа е важно да се води сметка за имунитетот во овј период.

Но, што да правиме кога ќе настинеме? Витамин Ц, топли чаеви и прополис помагаат да ги ублажиме симптомите, но не и да ја излечиме настинката. Но, едно природно средство може да не ослободи за само неколкучаса.

Научните направиле студија и дошле до заклучок дека од настинка или грип можете да се решите за само неколку часа со помош на лук. Имено, конзумирањето на јадења со 5 грама лук за само 3 часа ќе го активира производството на бели крвни зрнца кои го подобруваат имунолошкиот систем на човекот.

Резултатите од истражувањето покажало дека настинката кај оние кои конзумирале лук траела многу пократко отколку кај оние кои не јаделе. Научниците тврдат дека тоа е така бидејќи лукот е богат со селен и витамин Ц.

Од 12 до 15 јули „Пивофест“ во Прилеп, кој се ќе настапи годинава?

Од 12 до 15 јули, Прилеп по 16. пат ќе биде домаќин на фестивалот на пивото и скарата – „Пивофест 2018“.

Дарко Манасијески од агенцијата „Ентфинити“, која што ќе ја преземе организацијата на годинешниот фестивал, на прес-конференција рече дека годинешната програма е прилагодена за сите посетители, независно од нивната возраст и музички афинитети.

Посетителите ќе можат да ги проследат настапите на познати музички имиња од Македонија и од странство, меѓу кои и на Жељко Јоксимовиќ, Шабан Шаулиќ, ди џеј Мозел, Ван Гог, Црвена Јабука, Кирил Џајковски, Милица Тодоровиќ, Џенан Лончаревиќ, Дарио, Тони Зен и други.

За „Пивофест 2018“ општината ќе потроши 2.5 милиона денари.

Инаку, паркирањето наместо досегашните 100 денари, оваа година ќе биде 50 денари за еден ден. И оваа година на Паркот на револуцијата ќе биде организирано кампување за посетителите од другите градови, за кои ќе бидат обезбедени топли напитоци и супа, а ЈКП „Комуналец“ ќе постави туш кабини.

Хорор: Докторка ги касапела гениталиите на мали девојчиња

Докторка од Мичиген е уапсена откако било откриено дека ги касапела гениталиите на девојчињата на возраст од шест до осум години.

44-годишната Џумана Нагарвала ако биде прогласена за виновна за обвиненијата, ја ќекаат пет години затвор.

Инаку, во САД во 1996. се носи закон со кој се забранува кастрирање на личности помлади од 18. години.

Дел од жртвите на докторката биле уценувани да молчат.

Користејќи го овој трик ќе добиете бели заби за само 180 секунди – сè е природно

Дали пушите? Пиете ли многу кафе или чај? Тогаш овие проблеми доволно ви се познати! Ви предлагаме едноставен рецепт, со оки вашата насмевка ќе блесне. 

Потребно ви е само:

1. Содабикарбона

2. Лимон

3. Помешајте ги овие состојки и истрјте ги забите. ПО 180 секунди, ќе се види резултатот!

Најчитани

Твитови