Што треба да јадете според годините за да не се здебелувате

По доаѓањето на одредена возраст жените најчесто имаат проблем со здебелувањето. Ова се намирниците кои треба да ги конзумирате за да не се соочите со оваа појава:

По 20-та година

На оваа возраст метаболизмот е доволно брз, но тоа не значи дека е добро да се јаде фастфуд и да се заборави за здравата исхрана. Подобро откажете се и од колачи, бидејќи до 30-тата година слаткото може да го ослабне организмот. Препорачливо е диетата да содржи риба и месо (без масти), овошје и зеленчук, житарици и житни култури.

По 30-та година

По 30-те жените треба да мислат за зајакнување на коските поради ризикот од остеопороза. Добро е да се јадат нискомаслени млечни производи и сирење. Задолжителни се овошјето и зеленчукот и пченкарни производи. 

По 40-та година

По 40-тата година се препорачува целосно исклучување од исхраната со висок гликемиски индекс (како колачи). Не треба да се јаде и пржено. Тука метаболизмот веќе почнува да забавува и влегува во прв хормонален пад. Добро е да се намали вкупниот внес на калории. Диетата треба да вклучува млечни производи, месо и риба (за зајакнување на коските), овошје и зеленчук, масла кои содржат моќни природни антиоксиданси.

По 50-тата година

Тоа е возраста на менопаузата, кога нивото на естрогенот опаѓа. Метаболизмот се забавува уште повеќе, коскената маса се намалува, а исто така и подвижноста на зглобовите. Диетата треба да вклучува млечни производи и овошје, а незаменливи се производите со омега масни киселини и антиоксиданти.

По 60- та година

После 60-тата година кај жените ризикот од прекумерна тежина се зголемува, а со него и тој од кардиоваскуларни болести. Треба да се борите не само со калориите, но и со холестеролот. Се препорачува замена на речиси сите животински масти со растителни. Диетата треба да вклучува овошје (јагоди), месо и риба (без масти).

Никогаш нема побрзо да ослабете: Моќна диета со кисело млеко

Основна состојка на оваа диета е киселото млеко, намирница којашто исклучително позитивно влијае на метаболизмот.

Со помош на оваа диета може да ослабете 5 до 6 килограми за 10 дена. Сепак, имајќи предвид дека се работи за исклучително рестриктивна диета, не би требало да се држи подолго од 14 дена. 

Киселото млеко е исклучително корисна намирница којашто ја нормализира активноста на органите за варење, го подобрува имунитетот, помага за собирање и исфрлање на токсините од организмот и го поттикнува метаболизмот. 

Додека држите диета со кисело млеко се препорачуваат следниве намирници: природно кисело млеко – 500 грама дневно, овошје – до 300 грама дневно (освен грозје, диња и лубеница поради големите количества на шеќер коишто ги содржат), месо – до 100 грама дневно (риба, пилешко и мисиркино – со отстранета кожичка и маснотии), зеленчук – до 300 грама дневно (зелена салата, кељ, зелка, рукола...).

Количеството на кисело млеко коешто ќе го употребите во поединечни рецепти зависи од вашите желби и вкус. Важно е да се внесе 500 грама кисело млеко дневно, а како ќе го распоредите тоа е веќе ваш избор.


Пример мени:

Појадок
Желе од кисело млеко и малини, шолја зелен чај или шолја чист сок од портокал.

Ручек
Шолја топол растителен чај, ладна супа направена од кисело млеко и краставица исечена на ситни тркала, 100 грама варено месо, салата од краставица, домат и зачини, кисело млеко по желба, чаша топла лимоната (без шеќер).

Попладневна ужинка
Домат со кисело млеко. Во киселото млеко додадете малку сенф, малку сол и во блендер кратко испасирајте.

Вечера
Шолја топол растителен чај, боранија на пареа со кисело млеко, чаша топла лимонада (без шеќер).

Го нарекуваат „Мал мајмун“: Момче, родено со опашка од 15 см (фото)

Локалните медиуми ова момче го нарекуваат Јанг Јанг, а неговото семејство му дало прекар „мал мајмун“.  Иако неговите родители инсистирале тој да не оди на операција, сепак овој месец момчето направило операција.

Овој израсток кај Јанг Јанг се развил уште кога бил ембрион, како резултат на деформација на нервите, пренесуваат кинеските медиумите.

Во првиот месец по раѓањето, ембрионот создава структура која се вика нервна туба, и за многу кратко време на грбот се формира тој израсток. Кај овој дечко се случило некое пореметување, кое не е многу сериозно. Мајката на момчето имала нормална бременост. Лекарите ништо не констатирале кај плодот, за време на бременоста. Кога се породила мајката на Јанг Јанг сите доктори во болницата биле во шок.

Неговата баба мислела дека момчето со тој деформитет ќе заработува многу пари, но Јанг сепак одлучи да направи хирушки зафат и да биде како сите останати луѓе.

Најчитани

Твитови