Како да го подобрите сексуалниот живот?

Дали некогаш сте размислувале или сте утврдиле каков сексуален партнер сте…

Вие сте авантурист ако…

За вас сексот е возбуда од непознатото, големо истражување, изненадување и потрага по луди места за водење љубов. Вашето мото гласи: креветот и класичните техники се за стари луѓе без фантазија!

Никогаш не се двоумите да го направите првиот чекор, дури ни со нов партнер.

Ги испробавте сите техники и пози, вклучувајќи ги и оние полуакробатските.

Како да си го подобрите сексуалниот живот:

Доколку сте во врска со маж со кој ги делите ставовите и желбите, тогаш веројатно уживате во возбудлив секс. Меѓутоа, ако игрите во јавноста претставуваат единствен облик на ваша интимност, тогаш би требало да ги анализирате своите мотиви. Разновидноста е одлична – стимулира продукција на адреналин. Меѓутоа важен е и емотивниот, интимен секс, бидејќи додека се развива врската, нескротливоста не е секогаш возможна. Ако секогаш вие иницирате секс, дозволете му на партнерот да го направи првиот чекор и да го диктира ритамот на играта. Или ако сте навикнати гласно да го искажувате незадоволството за време на сексот, обидете се, за промена, да не пуштите ни глас! Ќе ви биде тешко, но секси.

Вие сте непоправлив романтик ако…

Спалната соба ви е полна со миризливи свеќи и масла, завеси од тантела и можеби со премногу детали!

Идејата да водите љубов на јавно место за вас претставува кошмар.

Избравте дестинација за меден месец пред да го запознаете партнерот со кој ќе одите.

Како да си го подобрите сексуалниот живот:

Постојат начини да уживате во сексот што не подразбираат инсталирање на посебно осветлување и планирање многубројни детали за создавање сексуално расположение. Обидете се барем еднаш да се ослободите од сите „помагала“ и да примените едноставен потег, како што е директен контакт со очите. Тоа гарантирано ќе ви создаде чувство на поголема блискост со партнерот. Кога сме веќе кај тоа, за мажите не постои поголема мотивација – сексот е пресуден за тој да ја искаже скриената „помека“ страна. По некоја свеќа или затемнето светло можат да бидат увертира во љубовната игра, но знајте дека само вие двајца, заради она што го правите, а не заради специфичното опкружување, сте најважните актери во љубовната игра.

Вие сте вистински срамежливко ако…

Премногу се срамите да ја споделите скриената сексуална фантазија – дури и со мажот што го сакате.

Сметате дека еротските сцени во филмовите се невкусни и претерани.

Се разболувате од загриженост и од размислување доколку тој не постигне оргазам.

Како да си го подобрите сексуалниот живот:

Никој не вели дека треба да изведувате стриптиз во спалната соба, ниту пак да врескате како порно-ѕвезда. Сепак препуштете му се на задоволството – со некој што го сакате и кому му верувате – бидејќи тоа е она вистинското. Веројатно се прашувате која е смислата да се однесувате спротивно на сопствениот карактер? Па вашиот партнер ќе стекне подобар увид во она што ви се допаѓа и што го сакате, а вие ќе го добиете токму она што ви одговара. Почнете со реченицата: „Ми годи кога ти (пополнете го празниот простор)“, а потоа исполните една од своите скриени фантазии. Оживувањето на фантазијата за време на секс ослободува од блокади и – релаксира. Сексот ќе биде подобар и за него, а вашите јасни идникации дека уживате ќе ви донесат поголема сигурност и на двајцата. Уживајте!

Како до СОВРЕШНО добро исперани алишта, во 8 лесни чекори!

Учењето како да се перат алишта и не е така  тешко. Денешните ткаенини, детергенти и машини заземаат најголем дел од мистеријата и грешките надвор од процесот. Следете ги овие десет основни чекори за перењето облека и ќе имате чиста алишта кои ќе ги носите и употребите утре. Но, прво одредите дали вашата облека навистина треба да се измпере. Ќе заштедите време и пари ако ги следите овие упатства за чистење на машка и женска облека.

1. Прочитајте ги етикетите

Проверете ги етикети за нега на вашата облека и постелнина. Тие ќе ви кажат дали некој предмет може да се пере во машината. Секој вид ткаенина има својства кои одлучуваат како реагира на топлина, вода и раствори за чистење.

  • Грижа за памучни ткаенини
  • Грижа за синтетички ткаенини
  • Грижа за ткаенини од волна

Поставете ги сите облеките како што се етикетирани како "измијте посебно" или "перење на раце" во посебни купови. Како почетник перач, ако пишува, "суво перење", верувајте на етикетата и ставете ја во торба за да ги однесете на истите на суво перење.

2. Сортирај

Започнете со сортирање на алиштата по боја. Белата, пастелни, светло сива и бела позадина се печатат во еден куп. Длабоко обоена облека - црна, црвена, морнарица, кафеава, темно сива - оди во друг куп.

3. Сортирај повторно

Сортирајте го секој куп повеќе од типот на ткаенина. На пример, одделни да се пешкирите и постелината од облеката. Во темни бои, одделни маици и фармерки, од полесни предмети од тежина како блузи и фустани.

Перењето по ткаенина ви овозможува да користите различни температури на водата и да ги задржите циклусите на сушење едноставно. 

Ако нема доволно облека за целосно сортирање на секој вид на ткаенина и се брзате, секоја боја може да ја исперете заедно. Едноставно не заборавајте да го изберете циклусот за миење за да ги соберете најделиките облеки во товарот.

4. Изберете детергент

Изберете универзален детергент за перење и читајте ги упатствата за да одредите колку да го користите. Ако облеката има дамки, пред да ги исперете пред нив, користете отстранувач на дамки или малку детергент за перење. Додадете го детергентот на барабанот за миење или диспензерот пред да се натовари за да се спречи да вилае на остатокот од облеката.

5. Изберете температура на водата и циклус на миење

Освен ако вашата облека не се извалка со нечистотија и силно извалкана, миењето во ладна вода ќе им служи на вашите потреби и ќе ги спречи повеќето катастрофи за перење. Исклучок е памучна долна облека и постелнина за кои е потребна топла вода за отстранување на масното ткиво. Постелнито и пешкирите треба да се перат со највисока препорачана температура барем секое втор перење за санација. Секогаш исплакнете со ладна вода. Изберете го најдобриот циклус за миење на ткаенините во товарот.

6. Конечна проверка

Побарајте ги дамките и направете им третман пред перење. Ако не знаете како да ги отстраните дамките, одвојте време да прочитате една од следните статии.Отстранете ги сите додатоци како ремени и накит. Затворете ги сите патенти и копчиња.

7. Наполнете ја машината за перење

Наполнете предмети во машината еден по еден. Не ставајте премногу облека во машина за перење. Облеката треба да се движи во вода. За да ги заштитите финишот на ткаенината и да го зачувате изгледот, превртете ја облеката наопаку, со вештачки ткаенини и темни бои од надворешна страна кон внатрешна.

8. Извади ја облеката од машината за перење

Веднаш извадете ги влажно испраните алишта од машината за да ги намалите шансите алиштата да се изгужваат, но и да спречите појава на мувла.

Земете дел по дел од испраната облека истресете ја, за да се исправи, а потоа маиците, кошулите, блузите и џемперите, а може и панталони, закаќете ги на закачалка за да спречите исцртавање на линии од жиците за сушење. 

ИМА ДЕСЕТ ГОДИНИ: Тој е НАЈМЛАДИОТ возач на КАМИОНИ! (Видео)

Еј, овој човек заслужува да му се укаже најголема почит. Ова е најдобро видео кое го покажува талентот на младо дете кое го знае секој дел од камионот и знае како работи. Погледнете го најмладиот камионџија, замислете тој освен што управува со камионот исто така знае и да го поправа. 

Ќе останете без зборови погледнете го до крај видеото!

Волците се толку величествени, погледнете зошто! (Видео)

Волци искрено не треба да се ловат повеќе, во овој ден и возраст требаше да сфатат дека волците се толку слични на луѓето. Тие формираат "Земји" и ги означуваат нивните граници. Тие војуваат едни против други и формираат сојузи. Се чини дека луѓето забораваат дека сме биле како нив. 

Погледнете ги само со колку љубов се сплотени со луѓето, иако ние сметаме дека тие претставуваат закана за нас, а всушност и не е се така, бидејќи ако и нив им пристапите со нежност и без страв тие ќе возвратат исто.

Запомнете и ние некогаш реагираме инстинктивно и со став. Па исто и тие.

Најчитани

Твитови