Денеска за десерт ви препорачуваме: Рафаело торта

Потребни состојки:

За корите*

10 средно големи јајца

12 лажици шеќер

15 полни лажици брашно

125 гр. путер

1 пециво

3 кесички ванилин шеќер

За кремот*

500 мл. слатка павлака

300 гр. бело чоколадо

125 гр. путер

50 гр. млеко во прав

За преливот*

200 гр. шеќер

200 мл. вода

1 ванилин шеќер

За украс*

10 рафаело топчиња,кокос

Начин на приготвување:

1. Во длабок сад ги матиме јајцата со шеќерот додека смесата не стане густа.

2. На страна брашното го мешаме со пецивото и ванила шеќерот и постепено ги додаваме во јајцата со постојано матење. На крај во смесата го додаваме омекнатиот путер и се заедно матиме во еднолична смеса.

3. Оваа смеса ја делиме на 4 еднакви дела (кори) и ги ставаме да се печат во округол калап бр.26 во кој сме ставиле хартија за печење на 180 Ц. некои 15 мин. додека благо поруменат, а несмеат да се препечат.

4. Кога ќе ги испечеме сите кори ги ставаме на страна добро да се оладат.

За тоа време преливот го спремаме. Во сад се ставаат водата, шеќерот и ванилата и се ставаат да се варат додека смесата малку се згусне. Го тргаме на страна и го оставаме да се олади.

5. На страна ја матиме слатката павлака и го додаваме во неа омекнатиот путер и се заедно добро матиме.

6. Чоколадото го кршиме на парчиња и го ставаме на пареа да се растопи. Растопено го тргаме на страна и одма го додаваме млекото во прав и добро промешуваме.

7. Кога добро ќе се олади го додаваме во слатката павлака и се добро изматуваме.

8. На тацна за торта ставаме една кора ја мачкаме со оладениот сируп и ја филуваме, па пак кора па сируп па фил и се така додека имаме кори. Одозгора и од страна тортата ја мачкаме со фил и обилно нанесуваме кокос и одозгора и од страна.

Ги редиме кокос топчињата одозгора и тортата ја ставаме во фрижидер добро да се олади.

Никогаш нема побрзо да ослабете: Моќна диета со кисело млеко

Основна состојка на оваа диета е киселото млеко, намирница којашто исклучително позитивно влијае на метаболизмот.

Со помош на оваа диета може да ослабете 5 до 6 килограми за 10 дена. Сепак, имајќи предвид дека се работи за исклучително рестриктивна диета, не би требало да се држи подолго од 14 дена. 

Киселото млеко е исклучително корисна намирница којашто ја нормализира активноста на органите за варење, го подобрува имунитетот, помага за собирање и исфрлање на токсините од организмот и го поттикнува метаболизмот. 

Додека држите диета со кисело млеко се препорачуваат следниве намирници: природно кисело млеко – 500 грама дневно, овошје – до 300 грама дневно (освен грозје, диња и лубеница поради големите количества на шеќер коишто ги содржат), месо – до 100 грама дневно (риба, пилешко и мисиркино – со отстранета кожичка и маснотии), зеленчук – до 300 грама дневно (зелена салата, кељ, зелка, рукола...).

Количеството на кисело млеко коешто ќе го употребите во поединечни рецепти зависи од вашите желби и вкус. Важно е да се внесе 500 грама кисело млеко дневно, а како ќе го распоредите тоа е веќе ваш избор.


Пример мени:

Појадок
Желе од кисело млеко и малини, шолја зелен чај или шолја чист сок од портокал.

Ручек
Шолја топол растителен чај, ладна супа направена од кисело млеко и краставица исечена на ситни тркала, 100 грама варено месо, салата од краставица, домат и зачини, кисело млеко по желба, чаша топла лимоната (без шеќер).

Попладневна ужинка
Домат со кисело млеко. Во киселото млеко додадете малку сенф, малку сол и во блендер кратко испасирајте.

Вечера
Шолја топол растителен чај, боранија на пареа со кисело млеко, чаша топла лимонада (без шеќер).

Го нарекуваат „Мал мајмун“: Момче, родено со опашка од 15 см (фото)

Локалните медиуми ова момче го нарекуваат Јанг Јанг, а неговото семејство му дало прекар „мал мајмун“.  Иако неговите родители инсистирале тој да не оди на операција, сепак овој месец момчето направило операција.

Овој израсток кај Јанг Јанг се развил уште кога бил ембрион, како резултат на деформација на нервите, пренесуваат кинеските медиумите.

Во првиот месец по раѓањето, ембрионот создава структура која се вика нервна туба, и за многу кратко време на грбот се формира тој израсток. Кај овој дечко се случило некое пореметување, кое не е многу сериозно. Мајката на момчето имала нормална бременост. Лекарите ништо не констатирале кај плодот, за време на бременоста. Кога се породила мајката на Јанг Јанг сите доктори во болницата биле во шок.

Неговата баба мислела дека момчето со тој деформитет ќе заработува многу пари, но Јанг сепак одлучи да направи хирушки зафат и да биде како сите останати луѓе.

Најчитани

Твитови