Поради бременост родителите ја сместиле во душевна болница: Бев опкружена со психички болни луѓе и еве како ја надминав агонијата

Џули забременила кога имала само 19 години и не очекувала дека нејзините родители ќе ја сместат во психијатриска установа како казна за валкањето на семејното име. Но, сепак тоа се случило, а деценија подоцна таа напишала книга посветена на пеколот низ кој поминала поради љубов и срам од кој никој не сакал да ја заштити. Но, и за еден храбар маж.

Џули забременила од своето момче Френк за кого подоцна дознала дека е оженет. Бидејќи не сакала да абортира, а и во тоа време абортусот бил нелегален, родителите одличиле да ја поштедат од срамот и да ја сместат во ментална установа.

„Седев во студена чекална, зелени ѕидови имаше околу мене, луѓе кои постојано нешто зборуваат. Бев бремена само трет месец. Беше страшно“, се пристеува на денот кога е примена во установата.

Поминала седум месеци опкружена со луѓе со психички проблеми, се додека на 19 април 1964 година не ја родила својата прва ќерка.

„Да родите дете надвор од брак во тоа време беше незамисливо. Родив ќерка, Ејми. Ведаш ја дадов на посвојување. Сакав да има дом, да биде мазена и чувана, а тоа јас не можев да и го овозможам во тој момент. По порудувањето се вратив во куќата на моите родители, но само на кратко. Бев тажна и скршена. Толку млада, а веќе со срушени соништа за совршен семеен живот“, додава таа. Нејзините родители оваа тајна ја чувале од сите, а каде биле тој период го покриле со измислување на приказна дека била на патување.

Френк и Џули сепак се венчале во 1965 година бидејќи тој веднаш штом дознал дека Џули е хоспитализирана поднел документи за развод. Во бракот имаат уште две деца, два сина.

Но, од 1964 година го прославувале секој 19-ти април како роденден на Емји, а потоа дознале која е нивната ќерка. Некогаш девојче, а сега жена, растена во најдобро семејство до својата 6-та година. Нивната ќерка, сега наречена Кејтил Мери Вислер, подоцна раскажала дека имала проблеми со својата макеа и дека на 12 години дознала дека е посвоена. И следеле тешки години, но кога добила свои деца, кога нејзините ќерки почнале да се распрашуваат за нивната баба, решила да ги побара своите биолошки родители. Успеала да ги најде и им испратила писмо. Биле потребни 44 години семејството да се најде на едно место.

Брачните терапевти тврдат: Разводот не е неуспех, туку доказ дека бракот бил успешен!

Бракот и понатаму може да се смета за успешен дури и ако заврши со развод, велат психотерапевтите. Брачните советници тврдат дека бракот е дизајниран со цел луѓето да можат да "растат" - и понекогаш ја "прераснуваат" таа врска.

Важно е да се прифатат промените во бракот, а не да се стравува од нив.

Хал Рункел, брачен терапевт од Атланта вели дека "бракот има една цел", а тоа е луѓето да постигнат личен раст во него. Во својата пракса тој вели дека никогаш не ги предомислувал партнерите ако тие одлучиле да се разведат, а според него, разводот не претставува неуспех.

"Бракот е совршено дизајниран за да ни помогне да пораснеме. Тој создава предизвици, ја открива нашата себичност и незрелост. А тоа е добра работа. Тој постојано бара од вас психички да растете и да се развивате, а тоа понекогаш значи и разделба од вашиот партнер", вели Рункел.

Њујоршкиот психолог Лаура Маркам се сложува со Рункел и додава:

"Да бидете способни да ги прифатите околностите и искуствата во животот како прилика за развој, а не како нешто што ќе ве направи среќни или несреќни е клучот за задоволство во врската".

Причини зошто Ви доцни менструалниот циклус а не е во прашање бременост!

Доколку менструалниот циклус Ви доцни не мора да значи дека станува збор за хормони, бременост или прерана менопауза. Обрнете внимание дали го запоставувате Вашето здравје, бидејќи тоа може да предизвика нарушен месечен циклус.

Некои од причините можат да бидат стресот, патувањата кои се шок за организмот и премалку сон. 

Стрес

Стресот може да се предизвика од трауматични настани како смрт или болест на блиска личност, раскинување, преселување или губење на работно место. Сите ситуации кои нагло се случуваат во Вашиот живот значително го зголемуваат нивото на стрес.

Имено, стресот влијае на делот на мозокот под името хипоталамус кој ги регулира хормоните во телото, помеѓу сè и менструалниот циклус, кој може да биде нередовен, а крварењата да се обилни или многу слаби.

Патување

Патувањата посебно оние подолгите можат да бидат голем шок за телото. Несоницата, нервозата и уморот се само некои од симптомите за нередовна менструација поради различните временски зони.

Таквите промени влијаат на циклусот, кој може да стане пократок или подолг. Но, не грижете се, менструацијата би требало да се нормализира после два до три циклуси.

Малку сон

Одмор не е седење пред ТВ, туку мора да се наспиете. Малку сон може да предизвика бројни негативни промени во организмот како пад на имунитетот, нервоза, умор и омалаксаност, но и пореметување кај менструалниот циклус.

Докажано е дека на човекот му се потребни 7 до 9 часа сон и поради тоа е потребно да се променат дневните рутини и да му овозможите на телото доволно време да се одмори.

Ангелика Кенова вистинска жива Барбика: Изгледа како кукла и живее под „стаклено ѕвоно“! (ФОТО)

На сите ни е познато дека девојките од Русија се исклучително убави и дека имаат многу додворувачи, но приказната на Ангелика Кенова е нешто што не го гледаме секој ден.

Таа никогаш не излегува сама од дома, бидејќи постојано со неа има телохранители. Имено, медиумите веќе пишуваа за тоа дека Ангелика е многу убава, па родителите ја штитат од момчињата.

Ангелика изгледа како човечка Барбика, а изгледа дека тоа предизвикува големо внимание. Таа истакнува дека нејзините родители постојано ја гледале како вистинска принцеза и дека не ја пуштале да излегува сама.

Не излегувала со момчиња, како другите девојки, не води нормален живот, бидејќи изгледа како кукла.

"Додека бев девојче, родителите ме претвораа во Барбика и ми беше драго што луѓето така ме доживуваа, бидејќи таа е идол на девојките ширум светот", рекла таа.

Напоменува дека немала пластични операции и дека сѐ што е на неа е природно. Меѓутоа, многумина не веруваат во нејзината приказна.

Додава и дека родителите ја тераат редовно да вежба, па признала дека сака да го напушти својот живот кој сега е под "стаклено ѕвоно" и да почне да живее како сите други нормални девојки.

Најчитани

Твитови