Чак Чак – Казахстански специјалитет

Чак Чак – Казахстански специјалитет 

Состојки за тесто:

 • 250 гр брашно
 • 2 јајца
 • 1 лажица путер
 • 1 лажица шекер
 • 1/2 лажиче сол
 • 50 мл млеко

Состојки за шербет:

 • 4 лажици шекер
 • 6 лажици мед
 • сок и кора од 1/2 лимон
 • сок и кора од 1/2 портокал
 • 1/2 лажиче мушкатно оревче
 • околу 250 мл зејтин

1. Јајцата, путерот, шеќерот, солта и млекото добро се матат со миксер. Во друг сад се става брашното и со смесава се замесува глатко и еластично тесто. Се прекрива со еластична фолија и се остава 1 час во фрижидер.

2. Се вади тестото, се дели на 4 дела и од секој дел се сука кора со дебелина од 2-3 мм. Секоја кора се сече на резанци со ширина од 1 см.

3. На средна температура, во повеке зејтин, се пржат резанците околу 1 минутка, до златно- жолта боја. Се вадат на салветка да се исцеди зејтинот.

4. Во помал сад се растопува шеќерот да се карамелизира. Се додава медот, сокот и кората од лимонот и портокалот (предходно добро и темелно измиени), се промешува убаво и се додава мушкатното оредвче. Пак се промешува.

5. Испрженото тесто се става во длабока чинија и се прелива со топлиот шербет. Внимателно се добро се промешува за да се обложи секое парченце со шербет.

Овој убав и ароматичен десерт се продава во секоја слаткарница ширум Казахстан. Дури се продава и на пазарите, како и низ улиците. Пробајте го, се надеваме ќе уживате!

 

ЕКСКЛУЗИВНО: Иван Исцелител, конечно откри која е неговата САКАНА!

Иван Исцелител дефинитивно е надалеку познат, па и Српската естрада покажува многу наклонетост и почит кон негоата работа... 
Тој на својот профил ја објави сликата со српската пејачка Душица Милојевич! 

СИНОТ НА ТЕРЗИЧ ПРЕГАЗИ ПЕШАК НА НОВ БЕЛГРАД: Пензионер поминувал улица на необележано место за пешаци!

Никша Терзич, синот на Звездан Терзич, со автомобилот прегазил пешак кој претрчал преку улица, на место каде што не е обележан пешачки премин. 
тешко повредениот пешак вчера бил опериран, а според првите и неофицијални имформации, претрчувал улица на место без обележан пешачки премин, наводно со повеќе од еден промил алкохол во крвта. 

Повредениот пешак е пензиониран полициски функционер, а во овој момент се утврдуваат околностите под која се случила несреќата. Иако првичната неофицијална информација била дека со возилото управувал Костадин, во меѓувреме изворите за Курир потврдиле дека станува збор за другиот син на Терзиевич Никши. 

Да се потсетиме, дека и Костадин Терзич пред година дена имал собраќајка во центарот на Белград кога се судрил со возило на див таксиста на улица Крал Милан. 

Незјиното тело, е совршено ремек дело: Има 43 години и 3 деаца, но е права бомба!

Анабела Атијас, чива ќерка е во центарот на вниманието поради скандалот во реалното шоу, таа има 43 години 3 деца, но сепак изгледа фантастично. 
пејачката и танчерка на „Instagram“ ја откри тајната за својот фантастичен изглед. Имено, Анабела редовно и напорно тренира, а уште кога ќе се приклучи на електричните стимулатори за мускули, резултатите се брзо видливи, освен што помагаат во слабеење тие го намалуваат и целолитот. 

Да се потсетиме, Анабела има два брака, со Гаги Џогани во 1996-та ја доби првата ќерка Луна, а неколку години покасно повторно беше трудна и носеше близнаци, но ги изгуби. ќерката Нина ја доби во 2005-та година, а четири години покасно се разведе, за во 2012-та година да се омажи за сараевскиот бизнисмен Андреја Атијас, со кој година дена покасно доби ќерка - Бланка. 

Анабела неколку години после разводот со Гаги прозбори за семејното насилство кое го трпела, а и Луна неколку пати во ријалити шоуто спомна дека како мала многу пати гледала како татко и ја тепа мајка и. 

Најчитани

Твитови